Informacja o skróconych godzinach pracy Urzędu Gminy
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Łysomice nr 0050.114.2024 z dnia 27 grudnia 2024 r., w dniu 27 grudnia 2024 r. (wtorek) Urząd Gminy Łysomice będzie czynny w godzinach od 7:30 do 14:30.Gminny konkurs plastyczny "Kartka Świąteczna"
Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego na „Kartkę Świąteczna”. Wpłynęło do nas 167 ciekawych prac! Komisja Konkursowa miała bardzo trudne zadanie i po długich obradach postanowiła nagrodzić prace w poszczególnych kategoriach:
Kategoria: Dzieci przedszkolne i oddziały „0”
- 1 miejsce ex aequo Nikodem Majek ( SP Turzno) i Anielka Rolle (Przedszkole Jelonek)
- 2 miejsce ex aequo Pola Ordak (SP Łysomice) i Ida Zawadzka (Przedszkole Jelonek)
- 3 miejsce ex aequo Marcjanna Cyrankowska ( Przedszkole Jelonek) i Hanna Grzybowska (Przedszkole Pod Klonowym Listkiem)
- Wyróżnienia: Franciszek Kalbarczyk (SP Turzno), Hanna Celmer (SP Turzno), Stanisław Stefanowicz (Przedszkole Jelonek), Diana Ordak (Przedszkole Pod Klonowym Listkiem), Filip Ordak (Przedszkole Jelonek), Iga Rusin (SP Ostaszewo), Wiktoria Błaszak (Przedszkole Pod Klonowym Listkiem), Franciszek Szwarcrok (Przedszkole Jelonek), Adam Lipski ( SP Turzno), Lena Żelazny (SP Turzno), Karolina Karpińska (SP Turzno), Malwina Strzelecka (SP Turzno), Michał Moskal (Przedszkole Jelonek)
Kategoria: uczniowie klas I-III
- 1 miejsce ex aequo Nikodem Nalazkowski (SP Świerczynki) i Marcelina Stefaniak (SP Świerczynki)
- 2 miejsce ex aequo Zuzanna Makowska (SP Ostaszewo) i Julia Chorodecka (SP Świerczynki)
- 3 miejsce ex aequo Szymon Chojnacki (SP Łysomice) i Roksana i Roksana Czachowska (SP Ostaszewo)
- Wyróżnienia: Bartosz Pawlikowski (SP Turzno), Lena Stalińska (SP Turzno), Liliana Ciesińska (SP Turzno), Martyna Masny (SP Ostaszewo), Michalina Patyk (SP Łysomice), Julia Lewicka (SP Ostaszewo), Filip Nadstawny (SP Łysomice), Julia Łuczak (SP Świerczynki), Liliana Majszak (SP Łysomice), Magdalena Kęprowska (SP Łysomice), Nina Dramińska (SP Świerczynki), Pola Mejza (SP Łysomice)
Kategoria: uczniowie klas IV -VIII
- 1 miejsce Michał Bartosik (SP Łysomice)
- 2 miejsce ex aequo Natalia Kurek (SP Łysomice) i Zofia Gosik (SP Łysomice)
- 3 miejsce ex aequo Weronika Kalbarczyk ( SP Turzno) i Blanka Zielińska (SP Ostaszewo)
- Wyróżnienia: Lena Belzyt (SP Turzno), Fabian Lubomski (SP Łysomice), Jakub Potasik (SP Ostaszewo), Paweł Pecyna (SP Świerczynki), Wiktoria Nadstawna (SP Łysomice)
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
Gminne Spotkanie Świąteczne
17 grudnia w łysomickiej Galerii Spotkań odbyło się gminne spotkanie świąteczne, w którym wzięli udział przedstawicie Kół Gospodyń Wiejskich, Klubów Seniora, Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół, przedszkoli i innych jednostek współpracujących z Samorządem Gminy Łysomice. Wójt Gminy Łysomice Piotr Kowal i Przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski podziękowali za dobrą współpracę i złożyli świąteczne życzenia. Do życzeń dołączyła się także obecna na spotkaniu Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Katarzyna Lubańska.
Świąteczne spotkanie umilały kolędy w wykonaniu Andrzeja Kubackiego. Panie Andrzeju -pięknie dziękujemy!
Nie ma spotkań świątecznych w gminie Łysomice bez wypieków od Kół Gospodyń Wiejskich. Tak było i tym razem. Upieczone przez Panie i Panów świąteczne ciasta zostały poddane publicznej degustacji oraz ocenione przez komisję konkursową, która postanowiła nagrodzić następujące słodkości:
1 miejsce ex aequo - Małgorzata Kempka ( za pyszny sernik świąteczny) oraz Anna Łukaszewska (za tradycyjny makowiec)
2 miejsce ex aequo - Anna Kamińska (za ciasto szpinakowe) i Brygida Jelińska (za makową gwiazdę)
3 miejsce ex aequo – Danuta Kwieciak ( za ciasto „Bałwanek”) i Katarzyna Andela ( za pyszny jabłecznik)
Komisja postanowiła wyróżnić także pozostałych uczestników konkursu i przyznać upominki świąteczne: Tomaszowi Zglińskiemu, Renacie Bucoń, Mirosławie Szuksta, Kamili Wilczyńskiej oraz Małgorzacie Urbańskiej.
Jarmark Bożonarodzeniowy
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Przedsmak świątecznej atmosfery można było poczuć w sobotę 14 grudnia na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Łysomicach. Najlepsze swojskie jadło w prawdziwie świątecznej odsłonie, przysmaki od lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, rękodzielnicze cudeńka i przepiękne ozdoby świąteczne… Ogromnym zainteresowaniem (najmłodszych i nie tylko) cieszyła się świąteczna karuzela i kącik Świętego Mikołaja, który tego popołudnia stacjonował u nas wraz z całym świątecznym zaprzęgiem! Panie Bibliotekarki przez całe popołudnie dzielnie drukowały zdjęcia z Gościem z dalekiej północy, tak by każdy mógł zabrać pamiątkę do domu. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz przedszkola „Jelonek” uświetniły czas występami artystycznymi. Kolędy i piosenki w Ich wykonaniu to absolutne mistrzostwo!
Wójt Gminy Łysomice Piotr Kowal oraz Przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski wręczyli nagrody dzieciom i młodzieży nagrodzonym i wyróżnionym w konkursie na „Kartkę świąteczną”. Swoją nagrodę odebrała także pani Angelika Gałkowska, autorka zwycięskiej nazwy dla powstającego w Łysomicach żłobka.
Dziękujemy Wszystkim Państwu za udział w wydarzeniu! Odwiedziliście nas bardzo licznie!
Szczególne podziękowania kierujemy do Uczniów ze szkół podstawowych, Dzieci z przedszkola „Jelonek” oraz Pań, które przygotowały piękne występy! Dziękujemy także Kołom Gospodyń za cudowne stoiska z pysznym jadłem oraz Paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej za przygotowanie i obsługę kącika Świętego Mikołaja!
Konkurs na Młodzieżowego Delegata RP na 80. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ
Adriana Porowska Przewodnicząca Komitetu ds. Pożytku Publicznego, przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, zaprasza do udziału w konkursie „Młodzieżowy Delegat RP na 80. Sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ” w Nowym Jorku. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 grudnia 2024 r.
Do Konkursu na MD może przystąpić osoba spełniająca łącznie następujące warunki:
- będąca obywatelem polskim;
- urodzona w okresie 1 stycznia 1997 r. – 1 sierpnia 2007 r.;
- nieskazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
- korzystająca z pełni praw publicznych;
- posługująca się biegle językiem polskim;
- posługująca się biegle językiem angielskim, w stopniu umożliwiającym pracę
w środowisku międzynarodowym co najmniej na poziomie C1 według klasyfikacji CEFR; - realizująca działania w obszarze pożytku publicznego, w tym mająca doświadczenie we współpracy z organizacjami pozarządowymi, promująca wolontariat itp. Działania te muszą być udokumentowane.
Do formularza zgłoszeniowego kandydaci powinni załączyć kopie dokumentów potwierdzających zdobyte doświadczenie, realizowanie działań w obszarze pożytku publicznego, w tym doświadczenie we współpracy z organizacjami pozarządowymi, promującymi wolontariat itp. oraz znajomość języka obcego.
Formularz zgłoszeniowy wraz z projektem przemówienia w języku angielskim na temat: „Moja koncepcja aktywizacji młodzieży w interesującym mnie obszarze dyskutowanym na forum ONZ w związku z 80. sesją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 2025/2026” należy przesłać do 31 grudnia 2024 r. na adres Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
z dopiskiem „Młodzieżowy Delegat RP na 80. sesję ZO ONZ” lub złożyć na dziennik podawczy al. J. Ch. Szucha 14 lub w wersji cyfrowej - podpisanej podpisem elektronicznym (kwalifikowanym lub niekwalifikowanym, np. podpis za pomocą Profilu Zaufanego) przesłać na adres e-mail: MD_ONZ@kprm.gov.pl
Formularze przesłane po terminie nie będą rozpatrywane.
Młodzieżowy Delegat wybierany jest w trzech etapach:
Etap pierwszy – przesłanie wypełnionego formularza wraz z niezbędnymi załącznikami z dopiskiem „Młodzieżowy Delegat Rzeczypospolitej Polskiej RP 2025/2026 na 80. sesję ZO NZ”
Komisja Konkursowa, po dokonaniu oceny merytorycznej zgłoszeń, wybierze maksymalnie 12 kandydatów, którzy zostaną zaproszeni do udziału w etapie drugim. Kandydaci zostaną poinformowani o wynikach I etapu konkursu za pośrednictwem wiadomości e-mail.
Etap drugi - rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim z Komisją Konkursową, która zostanie przeprowadzona w Warszawie lub w formule zdalnej. W tym etapie Komisja Konkursowa wybierze 3 kandydatów do udziału w etapie trzecim.
Etap trzeci - wybór delegata lub delegatów przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Więcej informacji na temat konkursu „Młodzieżowy Delegat RP na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ” w Regulaminie na stronie www:
- Regulamin konkursu (PDF) 139.61kB
- Formularz zgłoszeniowy (DOCX) 33.69kB
- Klauzula RODO (DOCX) 18.95kB
Uwaga! Alternatywna trasa dostawy modułów żłobka!
W nawiązaniu do wcześniejszych komunikatów dotyczących trasy dostawy modułów żłobka na miejsce budowy zlokalizowane przy ulicy Łąkowej (w sąsiedztwie Ośrodka Zdrowia) na wniosek wykonawcy wprowadza się alternatywną trasę dostawy modułów przebiegającą po: Drodze Krajowej nr 91 - ul. Polną, Modrzewiową i Łąkową w Łysomicach.
Przygotowanie trasy przejazdu modułów nastąpi w dniu 18.12.2024 r. Za utrudnienia w dniach dostaw 19-20.12.2024 r. przepraszamy i prosimy o zachowanie ostrożności w czasie dostaw zarówno w ruchu kołowym jak i pieszym.
Uwaga! Utrudnienia w ruchu kołowym i pieszym!
W związku z okolicznościami, których wykonawca nie był w stanie przewidzieć dostawa modułów żłobka odbędzie się zmienioną trasą tj.: drogą wojewódzką nr 552 - ul. Graniczną i Łąkową. Na trasie przejazdu znajduje się również droga przy Ośrodku Zdrowia. Wobec powyższego w dniach dostawy 19-20.12.2024 r. obowiązuje nakaz parkowania pojazdów tylko i wyłącznie na parkingu ośrodka.
Uwaga! Utrudnienia w ruchu kołowym i pieszym!
Uprzejmie informujemy, że w dniach 19 - 20 grudnia 2024 r. w godzinach od 8:00 do 20:00 drogą wojewódzką nr 552, ul. Zbożowa i Żytnią w Łysomicach (dojazd do ośrodka zdrowia, apteki, nieruchomości prywatnych, przedszkola) będzie odbywał się transport modułów budynku żłobka. W czasie dostaw mogą wystąpić utrudnienia w ruchu kołowym i pieszym.
Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o ostrożne poruszanie się w obszarze dostaw.
Podsumowanie sezonu Kolarskiego Klubu Sportowego w Łysomicach
W dniu 28.11.2024 r. w Szkole Podstawowej w Łysomicach odbyło się uroczyste podsumowanie rezultatów całorocznej pracy Kolarskiego Klubu Sportowego w Łysomicach. W spotkaniu uczestniczyli włodarze gminy w osobach Piotra Kowala Wójta Gminy Łysomice oraz Roberta Kożuchowskiego Przewodniczącego Rady Gminy. Obecni byli także Błażej Janiaczyk Prezes klubu, Łukasz Ochocki wiceprezes, Daniel Okruciński członek zarządu UKS Copernicus Toruń, Jacek Wilamowski główny sponsor klubu, Piotr Wojciechowski trener oraz najważniejsi uczestnicy spotkania, zawodniczki i zawodnicy KKS Łysomice wraz z rodzicami. Po wstępnych przemowach i gratulacjach odbyła się prezentacja osiągnięć zawodników wraz ze zdjęciami, którą poprowadził trener Piotr Wojciechowski.
W roku 2024 regularnie w zajęciach uczestniczyło i trenowało ok. 35 uczniów gminnych szkół podstawowych z Łysomic, Turzna, Ostaszewa i Świerczynek. Czołowa grupa kolarska KKS liczyła dwunastu zawodników w wieku od 10-14 lat.
Kolarze z Łysomic w tym roku mogą pochwalić się niezwykle udanym sezonem, aż osiemnastokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium oraz ponad czterdziestokrotnie zawodnicy meldowali się czołowej trójce zawodów. Do największych sukcesów w tym sezonie można zaliczyć dwa złote medale Mistrzostw Polski Szkółek Kolarskich Agaty Kalinowskiej oraz srebrny medal Mistrzostw Polski w jeździe drużynowej na czas Juli Sztangierskiej. Wielkim osiągnięciem jest także drugie miejsce w klasyfikacji klubowej Ligi UKS i zdecydowane zwycięstwo w kategorii żakini dziewcząt. W klasyfikacji indywidualnej ligi UKS w kategorii Żakini 1 miejsce zajęła Agata Kalinowska, 2miejsce Julia Sztangierska, 5 miejsce Gabriela Wasiak, 9 miejsce Lena Sosnowska i 13 miejsce Kalina Stańczak. W kategorii Młodzik 16 miejsce zajął Jakub Gliwiński a 19 miejsce Alan Litkowski. Zawodnicy w tym roku, poza udziałem we współzawodnictwie, uczestniczyli wraz zaprzyjaźnionymi szkółkami na obozach w Ostrzycach, Bystrzycy Górnej i Tleniu oraz półkoloniach w Toruniu gdzie podwyższali swój poziom sportowy. Po prezentacji wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe i gratulacje. Wyróżniono także pamiątkowymi statuetkami działaczy klubowych, sponsora a także włodarzy gminy.
Życzymy w nowym roku „połamania kół” i co najmniej takich sukcesów jak w tym sezonie.
24 grudnia 2024 roku w Urzędzie Gminy w Łysomicach
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy Łysomice Nr 0050.102.2024 z dnia 26 listopada 2024 r., dzień 24 grudnia 2024 r. (wtorek) został wyznaczony dla pracowników Urzędu Gminy Łysomice jako dzień wolny od pracy.
Prosimy o uwzględnienie dnia wolnego przy planowaniu wizyty w urzędzie.
W przypadku nagłego zgonu kontakt telefoniczny z Kierownikiem USC - tel. +48 517 108 181.
Okresowe wstrzymanie przyjmowania nowych wniosków w programie "Czyste Powietrze"
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu informuje, że w dniu 28.11.2024 r. rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Wszystkie dotychczas złożone wnioski są rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie.
O wznowieniu przyjmowania wniosków WFOŚiGW poinformuje odrębnym komunikatem.
Więcej informacji:
https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/czas-na-remont-programu-czyste-powietrze-w-trosce-o-beneficjentow
Ogólnopolski konkursu plastyczny „Zapobiegajmy Pożarom”
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zapobiegajmy Pożarom” ma celu zainteresowanie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnych w tym działań ratowniczo - gaśniczych, edukacją w zakresie ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i ekologu, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz propagowaniem pozytywnych postaw społecznych a także rozwój indywidualnych uzdolnień plastycznych.
Tematyka konkursu obejmuje udział straży pożarnych w akcjach ratowniczo - gaśniczych, działaniach związanych z przeciwdziałaniem, zwalczaniem klęsk żywiołowych i ekologicznych oraz ratownictwa specjalistycznego a także: ćwiczeniach, szkoleniach, zawodach, działalności prewencyjnej, wychowawczej, kulturalnej, historycznej, itp.
Organizatorem konkursu jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Zarządy Oddziałów Związku przy współpracy z innymi instytucjami i organizacjami.
Konkurs jest skierowany do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Przedmiotem konkursu są prace w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki, tkactwa, rzeźby, metaloplastyki, itp. Nie przewiduję się przyjmowania i oceny innych prac przestrzennych ani zbiorowych. Format pracy dowolny. Każdy autor może samodzielnie wykonać i przesłać na konkurs od 1 do 3 prac. Plastycznych, które na odwrocie powinny być opatrzone czytelnie wypełnioną kartą.
ETAPY KONKURSU:
- Ochotnicze Straże Pożarne, świetlice, szkoły - powinny być zakończone do 30 listopada,
- eliminacje gminne, miejskie, miejsko-gminne - powinny być zakończone do 31 grudnia,
- eliminacje powiatowe - powinny być zakończone do 31 stycznia
- eliminacje wojewódzkie - powinny być zakończone do 28 lutego
- eliminacje centralne - powinny być zakończone do 31 marca
Organizator poszczególnych eliminacji konkursu może przesiać na szczebel wyższy od 1 do 5 prac w każdej grupie wiekowej.
ELIMINACJE CENTRALNE:
Do eliminacji centralnych kwalifikują się prace wyłonione podczas eliminacji wojewódzkich. Podsumowanie krajowe odbywa się zgodnie z zaakceptowanym przez Zarząd Główny Związku OSP RP kalendarzem imprez programowych. Dla Laureatów szczebla centralnego podczas wakacji organizowane są warsztaty jako forma nagrody i pomocy artystycznej dla młodych twórców.
Oceny dokonuje Jury powołane na poszczególnych etapach eliminacji przez organizatora konkursu na danym szczeblu. Na szczeblu centralnym oceny dokonuje Jury powołane decyzją Prezydium Komisji ds. Młodzieży Zarządu Głównego Związku OSP RP.
Prace nagrodzone na szczeblu centralnym prezentowane są w formie wystawy. Wyniki konkursu eliminacji centralnych ogłaszane są na stronie internetowej Związku OSP RP www.zosprp.pl oraz w czasopiśmie „STRAŻAK”.
Organizator konkursu zastrzega sobie prawo pozostawienia prac i wykorzystania ich dla potrzeb wydawniczych i promocyjnych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, o ile autor pracy nie zgłosi w tej sprawie zastrzeżeń w formie pisemnej.
Mistrzostwa Polski Honorowych Dawców Krwi
W dniach 22 -24 listopada 2024 roku w Nowej Bystrzycy, odbyły się XXVIII Mistrzostwa Polski Honorowych Dawców Krwi PCK w szachach. Organizatorem turnieju był: Ksz „Mikama” Świdnica i Klub HDK PCK im. T. Marciniaka Czernica we Wrocławiu. W zawodach mogą brać udział wyłącznie osoby, które oddały honorowo co najmniej 3 litry krwi.
Do rywalizacji przystąpiło 28 zawodników z 9 Klubów. Klub HDK PCK Ostaszewo w składzie: Damian Kamiński, Przemysław Wiśniewski i Jarosław Żebracki, w ogólnej klasyfikacji Mistrzostw zajął IV miejsce.
Klasyfikacja Drużynowa Mistrzostw:
- I miejsce Klub HDK PCK im. T. Marciniaka Czernica-Wrocław
- II miejsce Klub HDK PCK im. T. Marciniaka Czernica-Wrocław
- III miejsce Klub HDK przy JW 4408 Sulechów
W rankingu indywidualnym zawodnicy klubu HDK Ostaszewo zajęli: Damian Kamiński – VII m-ce 5,5 pkt., Przemysław Wiśniewski – VIII m-ce 5,5 pkt., Jarosław Żebracki – XII m-ce 4,5 pkt., Jastrzębski Tomasz – XVI m-ce 4,5 pkt a Czesław Karasiewicz – XXIII m-ce 3,5 pkt.
Zwycięzcy uhonorowani zostali pucharami, medalami nagrodami. Najstarszym zawodnikiem mistrzostw okazał się Czesław Karasiewicz Prezes Klubu HDK PCK z Ostaszewa, który otrzymał pamiątkowy kubek.
Konkurs plastyczny na "Kartkę Świąteczną"
Samorzad Gminy Łysomice zaprasza dzieci i młodzież do udziału w corocznym konkursie plastycznym na "Kartkę Świąteczną". Wykonane samodzielnie prace plastyczne wraz z kartą zgłoszenia należy dostarczyć do Urzędu Gminy Łysomice ul. Warszawska 8 w terminie do 11 grudnia 2024 r.
Przedmiotem konkursu jest samodzielnie wykonana praca plastyczna, której format po złożeniu nie będzie większy niż A4. Możliwość zastosowania dowolnych technik. Ocenie podlegać będzie każda strona kartki - tytułowa, środkowa i ostatnia.
Prace konkursowe będa oceniane w trzech kategoriach:
- dzieci przedszkolne i oddziały „0”
- dzieci szkolne z klas I-III
- dzieci szkolne z klasy IV-VIII
Jarmark Bożonarodzeniowy
Samorzad Gminy Łysomice zaprasza na II Jarmark Boonarodzeniowy w Łysomicach.
14 grudnia na parkingu przy Urzędzie Gminy będą czekały na Państwa stoiska Kół Gospodyń Wiejskich ze swojskim jadłem i rękodziełem.
W programie wystepy dzieci ze szkół i przedszkoli oraz wspólne kolędowanie, a także karuzela dla najmłodszych, kącik Świętego Mikołaja i świąteczna atmosfera!
Zapraszamy do zgłoszeń wystawców zewnętrznych:
- Ze względu na ograniczoną powierzchnię o uczestnictwie w imprezie decyduje Organizator na podstawie asortymentu towaru i kolejności zgłoszeń.
- Wystawcy bez wcześniejszego zgłoszenia nie będą przyjmowani.
- Termin przyjmowania zgłoszeń do 11 grudnia 2024r.
- Szczegółowych informacji udziela Marta Lewandowska – m.lewandowska@lysomice.pl tel. 501-318-617
Dzień Pracownika Socjalnego
Z okazji przypadającego 21 listopada Dnia Pracownika Socjalnego składamy najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy najwyższego uznania dla wszystkich pracowników socjalnych, za trud i zaangażowanie wkładane w codzienną pracę na rzecz mieszkańców Gminy Łysomice.
Praca socjalna to wyjątkowe powołanie, które wymaga nie tylko wiedzy i profesjonalizmu, ale przede wszystkim empatii, wrażliwości na drugiego człowieka oraz niesłabnącego zapału. Każdego dnia spotykają się Panie z ludzkimi problemami, wspierając mieszkańców Łysomic w najtrudniejszych momentach ich życia.
To dzięki Państwa pracy wiele osób odzyskuje wiarę w siebie, nadzieję na lepszą przyszłość i poczucie bezpieczeństwa. Dziękujemy za Państwa wytrwałość, zaangażowanie i poświęcenie, które tak często wykraczają poza standardowe obowiązki zawodowe. Państwa gotowość do niesienia pomocy i wsparcia jest godna najwyższego szacunku.
Z okazji tego szczególnego dnia na spotkaniu z pracownikami GOPS oraz emerytowanymi pracownikami socjalnymi Pan Wójt Piotr Kowal, Przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski oraz Skarbnik Gminy Łysomice Emilia Zielińska przekazali życzenia i wręczyli kwiaty wszystkim obecnym na spotkaniu Paniom.
Wesprzyj rozwój inteligentnych miast w Polsce! Dołącz do warsztatów Design Thinking Smart City 2024
Działasz w branży Smart City? Twoja organizacja chce wspierać rozwój inteligentnych miast w Polsce? Weź udział w bezpłatnych całodniowych warsztatach kreatywnych Design Thinking organizowanych przez Departament GovTech Polska w Ministerstwie Cyfryzacji! Dołącz do samorządów, przedsiębiorstw i organizacji, z którymi już 2 grudnia 2024 r. w Warszawie wspólnie będziemy wypracowywać innowacyjne rozwiązania dla obszaru Smart City.
Łączymy Smart City z Design Thinking
Polskie miasta stoją u progu technologicznej rewolucji, której celem jest poprawa jakości życia mieszkańców, ochrona środowiska i usprawnienie zarządzania przestrzenią miejską. Koncepcja Smart City – inteligentnych miast – zyskuje na znaczeniu w całym kraju, odpowiadając na wyzwania urbanizacyjne i potrzeby zrównoważonego rozwoju. Nowoczesne technologie, jak Internet Rzeczy (IoT), sztuczną inteligencję czy analizę danych wykorzystuje się, aby miasta były bardziej przyjazne i ekologiczne. W Polsce ta idea przestaje być jedynie wizją przyszłości – coraz więcej projektów, takich jak inteligentne systemy transportowe czy monitoring jakości powietrza, staje się rzeczywistością.
Design Thinking to innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów, które koncentruje się na potrzebach użytkowników. Dzięki empatii, współpracy oraz iteracyjnemu procesowi, metoda ta łączy myślenie analityczne z kreatywnym, umożliwiając tworzenie praktycznych i nowatorskich rozwiązań. Warsztaty Design Thinking Smart City 2024 to przestrzeń, gdzie te dwa światy się spotykają. Uczestnicy, pracując w multidyscyplinarnych zespołach, zmierzą się z realnym wyzwaniem o tematyce Smart City. Zastosowanie metody Design Thinking pozwoli im nie tylko na wygenerowanie innowacyjnych pomysłów, ale również na zbudowanie inspirujących relacji.
Temat wyzwania ogłosimy w dniu wydarzenia, co pozwoli na świeże i nieszablonowe podejście do tematu!
Cel wydarzenia
Celem wydarzenia jest przede wszystkim:
- szerzenie koncepcji Smart City wśród jednostek samorządu terytorialnego i zachęcenie ich do podejmowania działań w tym zakresie;
- rozpowszechnianie dobrych praktyk z zakresu wdrażania rozwiązań Smart City;
- budowanie relacji między sektorem publicznym i prywatnym.
Dla kogo?
Do udziału w warsztatach zapraszamy przedstawicieli samorządów oraz przedsiębiorstw i organizacji podejmujących działania z zakresu Smart City, którzy mogą przyczynić się swoją wiedzą i doświadczeniem do wypracowania innowacyjnych rozwiązań na postawione wyzwanie. Pamiętaj jednak, że brak specjalistycznej wiedzy technicznej w zakresie Smart City nie jest przeszkodą! Warsztaty są otwarte również dla osób, które chcą zdobyć wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Liczą się zaangażowanie i chęć działania. Jeśli interesujesz się tematem Smart City i jesteś chętny wesprzeć jeden z zespołów swoimi kompetencjami, zgłoś swój udział!
Data i miejsce wydarzenia
Termin: 2 grudnia 2024 r. (poniedziałek)
Lokalizacja: W samym centrum Warszawy!
ADN Centrum Konferencyjne Sp. z o.o. Sp. k.
Browary Warszawskie
Budynek GH; wejście B
ul. Grzybowska 56
Godziny wydarzenia: 11:00 – 19:00
Szczegółowa agenda warsztatów
Szczegółowa agenda warsztatów zostanie opublikowana wkrótce. Na uczestników wydarzenia czeka duża dawka inspiracji i wiedzy, ciepły posiłek, napoje i przekąski, a także przestrzeń do nawiązania cennych kontaktów (networking).
Dlaczego warto wziąć udział?
Warsztaty Design Thinking Smart City 2024 to wyjątkowa okazja, aby wesprzeć rozwój inteligentnych miast w Polsce.
- Warsztaty są okazją do praktycznego zapoznania się z metodą Design Thinking – innowacyjnym podejściem do rozwiązywania problemów, które łączy empatię z analitycznym i kreatywnym myśleniem. Dzięki niej uczestnicy nauczą się tworzyć rozwiązania w pełni dopasowane do potrzeb użytkowników.
- W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele samorządów, przedsiębiorstw i organizacji działających w obszarze Smart City. To doskonała okazja do budowania sieci kontaktów, wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy międzysektorowej.
Warsztaty Design Thinking Smart City 2024 to niepowtarzalna szansa na rozwój, zdobycie nowych umiejętności i realny wpływ na kształtowanie przyszłości polskich miast.
Zgłoszenia
Aby zgłosić chęć udziału w warsztatach, należy wypełnić formularz rejestracyjny.
Formularz dla przedstawicieli samorządów: https://www.webankieta.pl/ankieta/1385581/rejestracja-jst.html
Formularz dla przedstawicieli przedsiębiorstw: https://www.webankieta.pl/ankieta/1385824/warsztaty-smart-city-rejestracja-przedsiebiorcy.html
Formularz dla przedstawicieli reszty organizacji (np. Fundacje, Stowarzyszenia, Think Tanki): https://www.webankieta.pl/ankieta/1385851/warsztaty-smart-city-rejestracja-organizacje.html
Termin nadsyłania zgłoszeń: do 25 listopada 2024 r. (do godz. 23:59)
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do szybkiej rejestracji! Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: govtech@cyfra.gov.pl
Konkursie na logo powstającego w Łysomicach żłobka „Łysomisie”
Samorząd Gminy Łysomice zaprasza do udziału w konkursie na logo powstającego w Łysomicach żłobka, który będzie funkcjonował pod nazwą „Łysomisie”.
Logo będzie wykorzystywane jako symbol identyfikujący oraz jako znak umieszczany m. in. na materiałach promocyjnych i informacyjnych. Przy opracowywaniu projektu Uczestnicy zobowiązani są uwzględnić nadaną nazwę budynku tj. Łysomisie. Prace konkursowe należy zapisać na płycie CD lub innym nośniku elektronicznym, w formatach: PDF oraz JPG lub PNG (pliki umożliwiające bezstratny wydruk w formacie A4) i dostarczyć do biura podawczego Urzędu Gminy Łysomice ul. Warszawska 8 lub przesłać na adres m.lewandowska@lysomice.pl wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia.
Na Państwa zgłoszenia czekamy do 11 grudnia 2024 roku
Nadal można zgłaszać rodziny z rejonu gminy Łysomice do "Szlachetnej Paczki"
Już niedługo rusza coroczna akcja "Szlachetna Paczka", która ma na celu świąteczne wsparcie najbardziej potrzebujących rodzin z terenu gminy Łysomice. Jeśli znacie Państwo takie osoby, które potrzebują wsparcia, można wysłać specjalne zgłoszenie
Opowiedz swoim znajomym lub bliskim o poszukiwaniu rodzin, być może znają osoby, którym możesz pomoc? Aby zgłosić rodzinę należy wypełnij formularz na stronie
https://moja.szlachetnapaczka.pl/zglaszam/witaj?
Dodatkowych informacji udziela pani Anna Cieplak, która jest Liderem Rejonu Łysomice (tel. 665-584-077)
VII Przegląd Piosenek i Tańców Patriotycznych
13 listopada w łysomickiej Galerii Spotkań odbył się VII Przegląd Piosenek i Tańców Patriotycznych organizowany co roku pod czujnym okiem Zoili Gaulin-Dembek Dyrektor Przedszkola "Pod Klonowym Listkiem" w Łysomicach.
Przedszkolaki z różnych grup oraz uczniowie szkolnych oddziałów "0" zaprezentowali talenty muzyczno-wokalne w piosenkach i pieśniach patriotycznych.
Wśród zaproszonych gości byli Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice i Robert Kożuchowski Przewodniczący Rady Gminy, którzy pogratulowali dzielnym Przedszkolakom i Uczniom talentu i umiejętności! Dziękujemy Wychowawcom za wkład włożony w przygotowanie dzieci i krzewienie postaw patriotycznych!
Na widowni zasiedli zaproszeni goście: Joanna Wojtulska - Dyrektor Przedszkola Publicznego "Jelonek" w Papowie Toruńskiem, Dorota Suchecka - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Świerczynkach, Aneta Tadajewska - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łysomicach oraz Dariusz Zagrabski - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach.
Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości zgromadziły w łysomickiej Galerii Spotkań tłum Gości. Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice i Robert Kożuchowski Przewodniczący Rady Gminy przywitali uczestników nie kryjąc radości z tak licznego udziału Mieszkańców w wydarzeniu. Zgromadzeni na sali goście mogli podziwiać młodzież szkolną prezentującą się w pięknych utworach.
Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ostaszewie przygotowana przez panie Annę Dybowską i Ewę Kalinowską zaprezentowała utwory:
- Zofia Rypińska z klasy III wraz z chórkiem "Jedenasty listopada"
- Chórek szkolny zaśpiewał "Rozkwitały pąki białych róż"
- Laura Kontowicz kl. VII zaprezentowała utwór "Dziewczyna z granatem"
Zespół wokalny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Świerczynkach przygotowany przez p. Anitę Dundelską zaprezentował się w piosenkach "11 listopada" i "Gawęda o miłości ziemi ojczystej" Następnie kwartet wokalny: Zosia Pastewska, Anita Cecelska, Maja Stefaniak oraz Wiktoria Rumińska wykonał utwór „Do kraju tego tęskno mi Panie"
Joanna Bieniek ze Szkoły Podstawowej w Turznie przygotowana przez panią Martę Winnicką zaprezentuje utwory "Serce w plecaku", "Deszcz jesienny"i "Kocham wolność".
Zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Łysomicach przygotowany przez p. Ewę Klaman zaprezentował: Blanka Ordak i Luz – Maria Dembek wraz z zespołem zaśpiewały „Dziś idę walczyć mamo”. Następnie soliści Liliana Szablewska i Igor Mętel wraz z zespołem zaśpiewali utwór „Mury”. Z kolei „Miejcie nadzieję” wykonali soliści: Luz – Maria Dembek i Liliana Szablewska wraz z zespołem.
Na gminnych obchodach Święta Niepodległości nie mogło zabraknąć Rogali Marcińskich. Mieliśmy przyjemność degustować świeżo upieczone smakołyki zgłoszone do konkursu na "Najsmaczniejsze Rogale Marcińskie" . W szranki na najsmaczniejszy wypiek stanęło 12 Pań! Uczestnicy spotkania po degustacji przyznali:
- I miejsce - Grażyna Szmejter
- II miejsce - KGW Lulkowo
- III miejsce - Danuta Grębowska
- Wyróżnienia otrzymały: Małgorzata Urbańska i Krystyna Zielińska.
- Upominki specjalne otrzymały również pozostałe uczestniczki konkursu: Angelika Koszytkowska, Katarzyna Koszytkowska, Małgorzata Kempka, Karolina Kowalewska, Iwona Pleskot, Mirosława Sikora i Anna Bieniek.
Uczestnicy spotkania wysłuchali także prelekcji o Ojcach Niepodległości w nawiązaniu do edukacyjnej gry „Spacer z historią”. Bardzo cieszy nas tak liczny udział dzieci i dorosłych w zabawie! Wszyscy obecni na spotkaniu "spacerowicze" otrzymali upominki niespodzianki.
Wyrazy głębokiego współczucia
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierciTeścia Wójta Gminy Łysomice Piotra Kowala. Pogrążonej w smutku i żałobie Rodzinie oraz bliskim zmarłego składamy wyrazy współczucia, wsparcia i otuchy...
Konkurs plastyczny "Dzieciństwo Mocy bez przemocy"
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym, organizowanym dla mieszkańców GminyŁysomice, który odbywa się w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez przemocy.
Zadaniem uczestnika, który chce wziąć udział w konkursie jest stworzenie kreatywnej pracy plastycznej, której tematyką jest Dzieciństwo MOCY bez przeMOCY. Prace plastyczne mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną w formacie A3. Prace należy dostarczyć do urzędu gminy w Łysomicach do 18 listopada 2024 r. wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym.
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców gminy Łysomice, w następujących kategoriach wiekowych
- dzieci przedszkolne i oddziały „0”
- uczniowie klas 1 – 3
- uczniowie klas 4 – 6
- uczniowie klas 7-8
- kategoria wiekowa 15 lat do b.o.
Konkurs ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa jakie negatywne skutki przynosi przemoc wobec dzieci, w szczególności chodzi o przemoc rówieśniczą, rodzinną i cyfrową, stworzenie okazji do indywidualnej działalności artystycznej oraz rozwijanie i promowanie uzdolnień artystycznych uczniów
Warunki udziału w konkursie
- samodzielnie wykonanie pracy plastycznej w formacie A3 przy użyciu dowolnych technik plastycznych
- pracę należy podpisać na jej odwrocie (imię nazwisko, szkoła/przedszkole, klasa)
- prace należy dostarczyć do Bibliotek na terenie gminy Łysomice, oraz do Urzędu Gminy Łysomice ul. Warszawska 8 w terminie do 18 listopada 2024 roku do godz. 14.00, wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym (załącznik do regulaminu)
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu 19 listopada na stronie www.lysomice.pl, oraz na oficjalnym fanpag FB Gmina Łysomice
REJON DYSTRYBUCJI TORUŃ - PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
W związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych zostaną pozbawieni napięcia niżej podani odbiorcy:
Data |
Godz. |
Adres |
12.11.2024 |
07.30-15.00 |
Stacja Gostkowo 8 obw.100 |
10.00-15.0 |
Stacja Czarne Błota 7 |
|
07.30-12.00 |
Stacja Kamionki Małe 4 |
|
06.30-10.00 |
Stacja Kamionki Duże 2 |
|
10.00-14.00 |
Stacja Kamionki Duże 5 |
|
09.30-13.30 |
Stacja Powstańców Wielkopolskich 2 obw.800 |
|
08.30-14.00 |
Stacja Zławieś Wielka 5 obw. Szkoła |
|
09.00-13.00 |
Stacja Zamek Bierzgłowski 3 |
|
13.11.2024 |
08.00-11.00 |
Stacja Palmowa obw.800 |
10.00-13.00 |
Stacja Lubicz 43 obw.200 |
|
06.30-10.00 |
Stacja Kamionki Duże 7 |
|
07.00-11.30 |
Stacja Frelichowskiego Chełmża |
|
07.00-11.30 |
Stacja Zamek Bierzgłowski 11 |
|
08.30-14.00 |
Stacja Toporzysko 1 |
|
14.11.2024 |
08.00-11.00 |
Stacja Cegielnik 2 obw.200 |
10.00-14.00 |
Stacja Cegielnik 6 obw.200 |
|
08.00-12.00 |
Stacja Rozgarty 12 |
|
08.00-12.00 |
Stacja Obrowo 9 |
|
08.00-15.00 |
Stacja Osiek 13 obw.600 |
|
09.00-13.00 |
Stacja Zamek Bierzgłowski 12 |
|
08.30-13.30 |
Stacja Jodłowa |
|
15.11.2024 |
11.00-15.00 |
Stacja Ugory |
07.30-16.00 |
Stacja Zelgno 2 |
|
09.00-13.00 |
Stacja Zamek Bierzgłowski 1 |
|
09.00-13.30 |
Stacja Elgiszewo 14,5,9,8 |
Wsparcie inwestycyjne dla przedsiębiorców z powiatu toruńskiego
Przedsiębiorco z powiatu toruńskiego! Modernizujesz zakład? Kupujesz nowe maszyny? Budujesz kolejną halę lub magazyn? Nie zapomnij o Polskiej Strefie Inwestycji i zaaplikuj do nas o decyzję o wsparciu!
- Zwolnienie z podatku na 14 lub 15 lat
- Maksymalna wysokość pomocy od 40% do 60%
- Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa czy lokalizacji
Ciesz sie zwolnieniem z podatku dochodowego CIT lub PIT i oszczedzaj srodki!
Kontakt:
p.o. Dyrektora Działu Inwestycji Strefowych
Joanna Gasek
email: j.gasek@strefa.gda.pl
tel.: 605 676 600
Ambasador Japonii z wizytą w fabryce Sohbi Craft Poland w Łysomicach
Jego ekscelencja Akira Kono pełni funkcję ambasadora od połowy października, a fabryka Sohbi Craft Poland była jednym z pierwszych miejsc, które odwiedził w naszym kraju. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wójt gminy Łysomice Piotr Kowal, wiceprzewodniczący rady gminy Łysomice Marcin Chojna, radny gminy Łysomice Denis Dembek, sekretarz miasta Torunia Przemysław Kuczkowski, oraz p.o. dyrektora działu inwestycji strefowych w PSSE Joanna Gasek. Tematem rozmów był rozwój biznesów z kapitałem japońskim w regionie. Zaproszeni goście mięli okazję zwiedzić fabrykę i zapoznać się z profilem jej działalności
Sohbi Craft Poland jest przede wszystkim wysokospecjalistyczną tłocznią metalu dla branż motoryzacyjnej, AGD i RTV. Firma intensywnie inwestuje w rozbudowę, automatyzację i robotyzację procesów, a także w rozwój kadry pracowniczej. Obecnie zatrudnia ponad trzystu pracowników.
Poza podstawową działalnością zajmuje się również produkcją certyfikowanych masek ochronnych i kamizelek kuloodpornych, dystrybucją innowacyjnej przekładni rowerowej Motoboost oraz wdrażaniem innych firm w tematykę Lean Management. Do tego typu projektów Sohbi Craft Poland wykorzystuje specjalny program symulacyjny, w którym szkoleniowiec może zaprojektować optymalny układ i przebieg procesu produkcyjnego albo ustawienie maszyn na danym obszarze.
Firma nie pozostaje także obojętna na potrzeby lokalnej społeczności czy zrównoważony rozwój. Przykładami takich działań jest m.in. zaangażowanie w różne lokalne akcje charytatywne, rozbudowa paneli fotowoltaicznych zasilających fabrykę, współpraca z instytucjami edukacyjnymi oraz realizacja programów praktyk uczniowskich i studenckich.
REJON DYSTRYBUCJI TORUŃ - PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
W związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych zostaną pozbawieni napięcia niżej podani odbiorcy:
Data |
Godz. |
Adres |
04.11.2024 |
07.00-12.0 |
Stacja Szpital ul. Jadwigi 20 |
08.30-14.00 |
Stacja Oś. Grębocin 1 obw. Traktorowa – Kaliska |
|
05.11.2024 |
08.00-11.00 |
Stacja Lulkowo 7 obw.300 |
10.00-14.00 |
Stacja Górsk 18 obw.200 |
|
08.30-14.00 |
Stacja Zławieś Wielka 5 obw. Szkoła |
|
08.30-14.00 |
Stacja Morakowo 5 obw.200 |
|
06.11.2024 |
07.30-11.00 |
Stacja Stary Toruń obw. 100 |
10.00-13.00 |
Stacja Rozgarty 12 obw.700 |
|
08.00-12.00 |
Stacja Chełmonie 5 |
|
09.30-13.30 |
Stacja Grębocin 16 obw.600 |
|
09.00-13.30 |
Stacja Czarnowo 2 obw.600 |
|
08.30-10.00 |
Stacja Grzywna 3 obw .Zęgwirt |
|
07.11.2024 |
10.00-15.00 |
Stacja Osiek 24 obw.300 |
08.00-11.00 |
Stacja Różankowo 7 obw.300 |
|
09.30-13.30 |
Stacja Cierpice 1 obw.300 |
|
09.00-13.00 |
Stacja Grębocin 16 |
|
08.11.2024 |
10.00-13.00 |
Stacja Cegielnik 6 obw.200 |
08.00-11.00 |
Stacja Cegielnik 2 obw.200 |
|
09.00-12.00 |
Stacja Mała Nieszawka 4 |
|
09.00-13.00 |
Stacja Port Drzewny 2 |
„Ku czci Pomordowanych podczas II wojny światowej na terenie Gminy Łysomice”
Przed świętem zmarłych nie zapominamy o miejscach upamiętniających tragiczne wydarzenia, jakie dokonały się podczas II wojny światowej na terenie Gminy Łysomice, między innymi w miejscowościach: Olek, Gostkowo Lulkowo, Kamionki Duże. Jak co roku miejsca te zostały uporządkowane, złożono kwiaty i zapalono znicze.
W ten sposób składamy hołd wszystkim pomordowanym, którzy oddali swoje życie w działaniach wojennych, aby pamięć o nich nie zaginęła.
Zachowanie pamięci o pomordowanych jest podstawowym obowiązkiem każdego Polaka.
Gminny konkurs ortograficzny "O pióro Wójta Gminy Łysomice"
W tym roku gminne dyktando "O pióro Wójta Gminy Łysomice" odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łysomicach, w dniu 30 października 2024 r. Podczas finału tegorocznej edycji tego gminnego konkursu, udział wzięło ośmioro najlepszych uczniów ze szkół podstawowych w Łysomicach, Ostaszewie, oraz Świerczynek. Zwycięzcy etapu gminnego zostali zakwalifikowani do etapu powiatowego.
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a zwycięzcami konkursu zostali:
- I miejsce - Maja Łagodzińska - S.P. w Ostaszewie
- II miejsce - Martyna Gajewska - S.P. w Ostaszewie
- III miejsce - Karol Talkowski - S.P. w Łysomicach
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom wyniku i życzymy jak najmniej błędów ortograficznych podczas konkursu powiatowego.
Organizowanie gminnego dyktanda jest sposobem na naukę i poszerzanie swojej wiedzy o języku polskim, który jest bogaty i piękny, ale także wymagający i złożony. Wiele słów polskich ma ciekawą historię, pochodzenie, znaczenie i użycie, które warto poznać i docenić. Gminne dyktando jest okazją do poznania i zapamiętania wielu ciekawych i przydatnych słów, które mogą wzbogacić i urozmaicić swoją wypowiedź. Jest to także szansa na poprawienie swojej gramatyki, interpunkcji i stylu pisania.
Niższe kryteria inwestycyjne w powiecie toruńskim - doskonała okazja dla przedsiębiorców!
Od 27 września obowiązują zaktualizowane, niższe progi minimalnych nakładów inwestycyjnych, co czyni tę lokalizację jeszcze bardziej atrakcyjną dla inwestorów. Dzięki tej zmianie, uzyskanie decyzji o wsparciu w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI) w powiecie toruńskim stało się łatwiejsze, a proces inwestycyjny - bardziej dostępny zarówno dla małych, jak i średnich przedsiębiorstw.
Dlaczego warto inwestować w powiecie toruńskim?
Polska Strefa Inwestycji oferuje szereg korzyści dla firm planujących rozwój. W ramach PSI przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencji podatkowych, takich jak zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT), oraz z szeregu dodatkowych narzędzi wsparcia, takich jak pomoc w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników czy możliwość rozwoju bez konieczności zmiany lokalizacji firmy. Dodatkowo, obszar powiatu toruńskiego jest szczególnie atrakcyjny ze względu na swoje położenie, bliskość infrastruktury transportowej i doskonałe warunki dla rozwoju przemysłu.
Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców planujących rozwój swojej działalności do skorzystania z nowych, obniżonych kryteriów inwestycyjnych w powiecie toruńskim oraz kontaktu z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną (www.strefa.gda.pl) , aby uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości inwestycyjnych w regionie.
Jak uzyskać ulgę podatkową na nową inwestycje?
Aby skorzystać z preferencji oferowanych przez Polską Strefę Inwestycji, przedsiębiorcy muszą spełnić określone warunki, w tym minimalne progi nakładów inwestycyjnych, które - w przypadku powiatu toruńskiego - zostały znacząco obniżone.
Proces ubiegania się o decyzję o wsparciu obejmuje następujące kroki:
- Konsultacja wstępna
- Złożenie wniosku
- Ocena wniosku
- Decyzja o wsparciu
Po pozytywnej ocenie, inwestor otrzymuje decyzję o wsparciu, która pozwala na korzystanie z preferencji podatkowych i innych form wsparcia dostępnych w ramach PSI.
URZĄD REGULACJI ENERGETYKI
Od 24 sierpnia br. u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych - umowa z ceną dynamiczną.W związku z tym, Urząd Regulacji Energetyki zainicjował ogólnopolską kampanię informacyjną dotyczącą takiej umowy. Jej celem jest edukowanie społeczeństwa oraz zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji...
REJON DYSTRYBUCJI TORUŃ - PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJW związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych zostaną pozbawieni napięcia niżej podani odbiorcy...
Ogłoszenie o II przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem niemieszkalnym (po byłej OSP) gmina Łysomice oznaczonej działką nr 279/10 o pow. 0,0858 ha położonej w miejscowości Kamionki Duże, gmina Łysomice
Na podstawie art. 38, art. 40 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2024 r. poz. 1145, 1222.), § 3, § 4, § 6 i § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2021 r., poz. 2213), uchwały Nr XXXV/220/2021 Rady Gminy Łysomice z dnia 14 września 2021 r. w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości oraz zarządzenia Nr 0050.114.2021 Wójta Gminy Łysomice z dnia 2 listopada 2021 r. w sprawie: zbycia nieruchomości stanowiącej własność Gminy Łysomice..."Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!"
Kampania społeczna "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! " organizowana przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Związku Rzemiosła Polskiego jest kontynuacją poprzednich kampanii społecznych „Czyszczone kominy to mniejszy smog” oraz "Zaproś kominiarza"...Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Samorząd Gminy Łysomice zaprasza na wspólne świętowanie! 11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Co roku włączamy się w upamiętnianie tego ważnego wydarzenia. Tym razem w ramach Gminnych Obchodów Święta Odzyskania Niepodległości zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu 11 listopada o godz. 16.00 w łysomickiej Galerii Spotkań. Podczas spotkania posłuchamy pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów ze szkół podstawowych oraz poznamy bliżej Bohaterów Niepodległości w krótkiej prelekcji pt. „ Ojcowie Niepodległości”.
Podczas wydarzenia rozwiązane zostaną konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Pocztówka do Niepodległej” oraz konkurs kulinarny „Najsmaczniejszy Rogal Marciński”. Podsumujemy także grę edukacyjną „Spacer z historią”.
Zapraszamy do udziału w konkursach:
-
Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży "Pocztówka do Niepodległej"
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych:
-
- dzieci przedszkolne i oddziały „0”
- uczniowie klas 1 – 3
- uczniowie klas 4 – 8
Warunki udziału w konkursie:
-
- samodzielnie wykonanie pracy plastycznej w formacie nie większym niż A3 przy użyciu dowolnych technik (praca plastyczna wykonana kredkami, farbami lub innymi materiałami plastycznymi, wykonany komputerowo i wydrukowany projekt graficzny plakatu)
- pracę należy podpisać na jej odwrocie (imię nazwisko, szkoła/przedszkole, klasa)
- prace należy dostarczyć do Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach lub jednej z jej filii lub do Urzędu Gminy Łysomice ul. Warszawska 8 w terminie do 5 listopada 2024 roku do godz. 14.00, wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym (załącznik do regulaminu).
-
Konkurs kulinarny "Najsmaczniejszy Rogal Marciński"
Konkurs przeznaczony dla osób indywidualnych, kół gospodyń, stowarzyszeń i klubów działajacych na terenie gminy Łysomice.
Warunki udziału w konkursie:
-
- wykonanie minimum 25 szt. Rogala Marcińskiego wg własnego przepisu i dostarczenie wypieku w dniu 11 listopada 2024 r. (poniedziałek) do godziny 14.00 do budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach.
- wypełnienie i przesłanie karty zgłoszenia (wraz z recepturą i skróconym przepisem) na adres e-mail m.lewandowska@lysomice.pl. lub złożenie w Biurze Podawczym Urzędu Gminy w Łysomicach, ul. Warszawska 8, do 08.11.2024 r.
- Gra edukacyjna "Spacer z historią"
Zadaniem uczestników jest odgadnięcie zagadek związanych z postaciami historycznym oraz wpisanie nazwisk w odpowiednie miejsca i przystawienie pieczątek na karcie gry. Następnie uczestnik zgaduje zagadkę i odnajduje kolejny punkt gry gdzie czekają kolejne zagadki. I tak aż do uzbierania wszystkich pieczątek.
Tę samą wersję gry przygotowaliśmy dla Państwa grę w następujących miejscowościach:
Łysomice- kartę pobieramy z Gminnej Biblioteki Publicznej lub w szkole. Pierwszy punkt znajduje się w wejściu do Urzędu Gminy.
Turzno – kartę pobieramy w bibliotece lub w szkole. Pierwszy punkt znajduje się w wejściu do szkoły.
Ostaszewo – kartę pobieramy w bibliotece lub w szkole. Pierwszy punkt znajduje się przy szkole.
Świerczynki – kartę pobieramy w szkole w Świerczynkach lub w bibliotece w Lulkowie. Pierwszy punkt znajduje się przy szkole.
Uwaga! Punkty gry zostały rozmieszczone tak, by umożliwić do nich dostęp również w godzinach popołudniowych. Wszystkie punkty znajdują się w zasięgu monitoringu – uprzejmie prosimy o pozostawianie elementów gry dla innych uczestników.
Gra dostępna będzie od wtorku 5 listopada do piątku 8 listopada do godz. 14.00
VIII Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski
Już po raz ósmy w Pałacu Romantycznym w Turznie, w dniach 19-20 października 2024 roku odbędzie się Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski pod honorowym patronatem Rafała Blechacza. W aż pięciu kategoriach wiekowych zmierzą się młodzi adepci sztuki pianistycznej, którzy będą musieli wykonać dowolny repertuar, pozwalający im zaprezentować pełnię umiejętności i możliwości pianistycznych. Obowiązkowo muszą wykonać utwór patrona konkursu Fryderyka Chopina, którego 175. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.
Honorowym Patronatem VIII edycję Konkursu objęli Profesor Dydaktycznego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy Rafał Blechacz oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel. Współorganizatorem Konkursu jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Konkurs patronatem honorowym objął m.in. Wójt Gminy Łysomice - Piotr Kowal.
Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności, zapraszamy:
• sobota - 19.10., godz.: 8:20 - 18:40
• niedziela - 20.10., godz.: 8:20 - 13:00
Zakończenie, rozdanie nagród, koncert laureatów: godz. 18:00
Nie przegap okazji do wzięcia udziału w tym muzycznym święcie!
Konkurs na nazwę żłobka w Łysomicach
Samorząd Gminy Łysomice zaprasza do udziału w konkursie na nazwę żłobka w Łysomicach.
Propozycję nazwy można przesyłać w karcie zgłoszenia na adres e-mailowy m.lewandowska@lysomice.pl do 15 listopada. Konkurs ma formę otwartą, a jego celem jest wyłonienie najciekawszej nazwy dla powstającego w Łysomicach żłobka gminnego.
- Regulamin (PDF) 137.25kB
- Karta zgłoszenia (PDF) 126.46kB
"Bliżej siebie - o znaczeniu relacji w edukacji" konferencja z okazji Dnia Edukacji Narodowej
11 października 2024 r. mieliśmy zaszczyt gościć na konferencji zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej pn. "Bliżej siebie - o znaczeniu relacji w edukacji" pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych ze wszystkich szkół podstawowych oraz przedszkoli i Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej z gminy Łysomice.
W pierwszej części uroczystości prelegentka Joanna Roch, psychoterapeutka dzieci i młodzieży, specjalizująca się w terapii uzależnień i suicydologii przedstawiła, jakie znaczenie ma dobra relacja między nauczycielem a uczniem. Druga z prelegentek Magdalena Deczyńska, specjalistka psychoterapii uzależnień, kierownik Całodobowego Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień w Toruniu, przedstawiła jakie możliwości oferują instytucje wspierających dzieci, młodzież, rodziców i nauczycieli w przypadku ewentualnych problemów.
W drugiej części spotkania Wójt Gminy Łysomice Piotr Kowal, oraz Przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski wręczyli nagrody dla wyróżnionych nauczycieli. W tym roku nagrody otrzymały:
- Natalia Stasik nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP Łysomice,
- Beata Dembińska nauczycielka geografii, pedagog szkolny i doradca zawodowy w SP Łysomice,
- Barbara Maternowska nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP Turzno,
- Marta Winnicka nauczycielka muzyki, plastyki w SP Turzno,
- Anna Zmarzły nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP Turzno,
- Jolanta Borek nauczycielka j. niem. i j. ang. w kl. I-III, wychowawca w świetlicy w SP Świerczynki,
- Magda Elżbieta Kozłowska nauczycielka wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Jelonek w Papowie Tor.,
- Anna Dybowska nauczycielka j. polskiego i muzyki w SP Ostaszewo
Po oficjalnej części przy okazjonalnym torcie był czas na rozmowy i wymianę doświadczeń. Wieczór uprzyjemnił recital muzyczny w wykonaniu toruńskiego artysty "Zwierzaka".
Na terenie Gminy Łysomice funkcjonują cztery szkoły podstawowe: w Łysomicach, Ostaszewie, Świerczynkach w Turznie oraz publiczne przedszkole Jelonek i dwujęzyczne przedszkole Pod Klonowym Listkiem. W szkołach pracuje 153 nauczycieli i 59 osób z obsługi administracyjno- technicznej, a uczęszcza do nich łącznie 1303 uczniów.
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Selekcjoner Probierz zaprasza do udziału w jubileuszowej edycji rozgrywek Pucharu Tymbarku
Spotkanie z reprezentacją Polski mężczyzn, finał na PGE Narodowym oraz kibicowanie podczas meczu kadry – to najważniejsze nagrody czekające na zwycięzców największego w Europie turnieju piłkarskiego dla dzieci – Pucharu Tymbarku. Zgłoszenia drużyn do udziału w jubileuszowej XXV edycji Pucharu Tymbarku mogą dokonać nauczyciele oraz rodzice.
Przez ostatnie 24 lata udział w Pucharze Tymbarku był doskonałą szansą na zaszczepienie pasji do uprawiania sportu, możliwością spełnienia piłkarskich marzeń i pierwszym krokiem do wielu wspaniałych karier, których efektem była gra w reprezentacji Polski. Przygodę z futbolem w ramach rozgrywek zaczynało już ponad 80 reprezentantek i reprezentantów Polski, m.in. Ewa Pajor, Paulina Dudek, Krzysztof Piątek, Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński. – Kiedy w 2000 roku wystartowały pierwsze rozgrywki turnieju, na pewno nikt nie spodziewał się, jak duży wpływ na społeczeństwo będzie miał ten projekt. Przez ostatnie 24 lata z sukcesem przyczyniamy się nie tylko do promocji aktywności fizycznej wśród najmłodszych, ale również prowadzimy skuteczny skauting – mówi Adam Kaźmierczak, wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego. – Współcześnie dzieci mają wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu. Mamy jednak nadzieję, że również w tym roku zdołamy przekonać uczennice i uczniów w całej Polsce do aktywności fizycznej i gry w piłkę nożną. W tym aspekcie dostrzegamy szczególną rolę rodziców i nauczycieli, którzy niewątpliwie są naturalnymi wzorcami do naśladowania. Wierzymy, że jubileuszowa edycja będzie bogata w piękne akcje, niezwykłe historie drużyn oraz kolejne spełnione marzenia – dodaje.
– Wspieramy rozwój Pucharu Tymbark jako generalny sponsor od blisko 19 lat. Owocem tej długofalowej współpracy z PZPN jest największy dziś turniej w Polsce i w Europie, zachęcający dzieci do grania w piłkę nożną oraz aktywności fizycznej. Puchar Tymbarku to projekt o bardzo pozytywnych efektach społecznych i sportowych. Z jednej strony, co roku aktywizuje sportowo setki tysięcy dzieci z całej Polski, docierając do niemal wszystkich powiatów oraz promuje kobiecą piłę nożną, a z drugiej pozwala tym najbardziej utalentowanym uczynić pierwszy krok w drodze do gry w reprezentacji Polski. Uczestnicy Pucharu Tymbarku stanowią dziś znaczącą część zarówno młodzieżowych, jak i seniorskich reprezentacji Polski kobiet i mężczyzn. To najlepsza motywacja i zaproszenie do udziału w jubileuszowej XXV edycji, do której zapisy właśnie wystartowały – mówi Krzysztof Pawiński, CEO Grupy Maspex, do której należy marka Tymbark.
25 lat Pucharu Tymbarku – zagraj w jubileuszowej edycji!
Zapisy do XXV edycji Pucharu Tymbarku rozpoczęły się 2 września i potrwają do 31 stycznia 2025 r. W największym w Europie turnieju piłkarskim dla dzieci mogą wziąć udział drużyny dziewcząt i chłopców z całej Polski w trzech kategoriach wiekowych: U-8 (roczniki 2017 i 2018), U-10 (roczniki 2015 i 2016) oraz U-12 (roczniki 2013 i 2014). Zgłoszenia mogą dokonać nauczyciele (np. edukacji wczesnoszkolnej czy wychowania fizycznego) trenerzy oraz rodzice (za zgodą dyrektora szkoły), wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.laczynaspilka.pl/puchartymbarku.
Drużyny w kategorii U-8 powinny liczyć od minimum 5 do maksimum 10 zawodników, natomiast w kategoriach U-10 i U-12 – od minimum 6 do maksimum 10 zawodników. Dopuszcza się tworzenie zespołów mieszanych, w których do drużyn chłopców dołączają dziewczynki. Co szczególnie ważne dla mniejszych miejscowości, placówki z jednej gminy mają możliwość zgłoszenia jednej wspólnej drużyny w poszczególnych kategoriach wiekowych, pod warunkiem, że wszystkie podmioty mają łącznie nie więcej niż 350 uczniów w rocznikach 2013-2018. Co istotne, od XXV edycji Pucharu Tymbarku drużyny do udziału w rywalizacji w kategorii U-8 (rocznik 2018) mogą również zgłaszać przedszkola.
Wzorem lat ubiegłych uczestnicy Pucharu Tymbarku rozpoczną rywalizację w marcu i kwietniu od turniejów na poziomie gminnym i powiatowym. W kolejnym etapie zmierzą się w finałach wojewódzkich, by powalczyć o awans do Finału Ogólnopolskiego w Warszawie. Jak w poprzednich edycjach, rywalizacja drużyn w kategorii U-8 zakończy się na etapie wojewódzkim, natomiast drużyny w kategorii U-10 i U-12 zawalczą w czerwcu w Finale Ogólnopolskim w Warszawie.
Zwycięzcy spotkają się z kadrą narodową
Puchar Tymbarku to obietnica nie tylko niezwykłej przygody, ale również spełnienia dziecięcych marzeń – o pierwszym medalu, udziale w ogólnopolskim turnieju, rywalizacji z najlepszymi. Wszyscy uczestnicy, niezależnie od etapu rozgrywek, otrzymują pamiątkowe medale, natomiast drużyny dyplomy. Nauczyciele mogą natomiast liczyć na certyfikat, świadczący o udziale w promocji piłki nożnej w Polsce, oraz pamiątkowe koszulki.
Na zwycięzców XXV edycji Pucharu Tymbarku czekają niezapominane i pełne piłkarskich emocji nagrody. Finaliści nie tylko zostaną zaproszeni na mecz reprezentacji Polski mężczyzn, ale również będą mieli możliwość zadania pytań swoim idolom podczas specjalnego spotkania z zawodnikami kadry narodowej – o czym 13 października, dzień po meczu Polska-Portugalia, przekonają się aktualni zwycięzcy, zakończonej w czerwcu XXIV edycji Pucharu Tymbarku. – Jeszcze jako selekcjoner reprezentacji Polski do lat 21 dwukrotnie oglądałem na żywo finały Pucharu Tymbarku i byłem pod ogromnym wrażeniem. To fantastyczny turniej, który daje młodym adeptom futbolu możliwość zagrania po raz pierwszy w życiu na wielkim stadionie z prawdziwego zdarzenia. Finał tych zawodów odbywa się na PGE Narodowym, gdzie swoje mecze rozgrywa reprezentacja Polski. To największy zaszczyt i dostąpić go mogą również uczestnicy Pucharu Tymbarku. Proszę mi wierzyć, że samo przebywanie na murawie PGE Narodowego, bycie tam, na dole, robi ogromne wrażenie i zapamiętuje się ten moment do końca życia. Życzę wszystkim uczestnikom Pucharu Tymbarku, aby mogli tego doświadczyć – mówi selekcjoner reprezentacji Polski mężczyzn, Michał Probierz.
Gmina Łysomice z certyfikatem „Gmina Przyjazna Rowerzystom w ocenie turystów kolarzy”
W dniu 1o października 2024 r. w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego miała miejsce uroczystość wręczenia nagród w XIII edycji prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu "Gmina Przyjazna Rowerzystom w ocenie turystów kolarzy".
Konkurs Gmina Przyjazna Rowerzystom ma na celu uhonorowanie Gmin, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą infrastrukturę rowerową, inicjują lub wspierają organizowanie imprez rowerowych, wydają mapy i przewodniki rowerowe.
Wielki wpływ na finalną ocenę Jury miało zajęcie przez Gminę Łysomice 3 miejsca w akcji "Rowerowa Stolica Polski", która wiąże się z realizacją wielu ciekawych wydarzeń rowerowych. Nagrodę dla Gminy Łysomice odebrała Pani Paulina Opałka-Wiśniewska, Radna naszej gminy. Przyznany certyfikat to ogromne wyróżnienie i wielka motywacja do kolejnych działań.
W konkursie oceniano i opiniowano następujące działania Gminy:
- inwestycje w infrastrukturę turystyczną: szlaki, ścieżki i drogi rowerowe, wypożyczalnie rowerów, stojaki dla rowerów w miejscach użyteczności publicznej, punkty napraw rowerów, miejsca obsługi rowerzystów, miejsca noclegowe, postojowe itp.;
- promocję w postaci wydanych map, przewodników, aplikacji mobilnych, informacji na stronach gminy i innych portalach,
- popularyzację turystyki rowerowej poprzez organizację cyklicznych imprez dla miłośników dwóch kółek,
- wskazanie konkretnych działań na rzecz mieszkańców i turystów związanych z propagowaniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym rowerzystów (np. używanie kamizelek odblaskowych, oświetlenie, znakowanie, jazda w kaskach).
Zgodnie z regulaminem Konkursu „Gmina Przyjazna Rowerzystom” w tym roku odbyły się dwa etapy przedsięwzięcia. Pierwszy etap polegał na zgłoszeniu przez turystów kolarzy Gmin, które ich zdaniem zasługują na certyfikat Gminy Przyjaznej Rowerzystom. Drugi etap polegał na przesłaniu materiałów oraz sprawozdania z nowo stworzonej infrastruktury rowerowej, organizowanych rajdów i eventów.
W 2024 roku Konkurs Gmina Przyjazna Rowerzystom został objęty patronatem przez:
- Ministerstwo Sportu i Turystyki,
- Polską Organizację Turystyczną
- Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej,
- Związek Miast Polskich,
- Związek Powiatów Polskich.
XXXIV Olimpiada Wiedzy Rolniczej
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza rolników do udziału XXXIV Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej.
Eliminacje Powiatowe odbędą się 18.10.2024 r. w Świetlicy Wiejskiej w Krobi ul. Olimpijska 14, 87-162 Lubicz, o godz.10:00
Finał Wojewódzki odbędzie się 25.10.2024 r. w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji w Minikowie.
Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody!
Szczegóły u specjalistów w Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego oraz na www.kpodr.pl lub pod nr tel. 54 255 06 05
Kontakt do Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Toruniu 56 675 22 60
Nexera - oddanie kolejnych adresów
Cyfryzacja Gminy Łysomice trwa..!!!
Wybudowaliśmy sieć do 138 dodatkowych adresów w Turznie. Koszt inwestycji to ponad 200 tysięcy złotych własnych środków Nexery.
Mieszkańcy z tych adresów, będą mogli od 30 września zamawiać usługi.
Listę adresową można sprawdzić szybko i łatwo w poniższym linku: https://bit.ly/3TETdO0
Sieć światłowodowa NEXERY w gminie, jest już doprowadzona do blisko 1600 gospodarstw domowych.
Mieszkańcy zainteresowani zakupem dostępu się do internetu światłowodowego mogą sprawdzić czy znajdują się w zasięgu sieci na interaktywnej mapie Nexery https://bit.ly/mapazasięgów2024
Zapraszamy do kontaktu z wybranymi operatorami i dołączenia do 92% zadowolonych użytkowników, którzy uważają, że światłowód jest zdecydowanie najlepszym rodzajem połączenia internetowego*:
Netia – 883 334 114
Orange - 519 822 451
RFC - 525 511 333
T-mobile - 730 478 666
ETH - 56 640 00 74
Install project - 504 147 428
Maxlan - 513 198 602
Net system - 501 443 396
Plus - 52 348 81 42
Akomp - 52 382 20 04
Vectra - 739 153 451
Netia - 883 334 114
Play - 730 300 400
Voice net - 17 777 30 00
Net-Space - 666 66 44 42
Firma Nexera chciałaby podłączyć wszystkich, ale z racji ograniczonych środków własnych, ważne jest zgłaszanie zapotrzebowania przez mieszkańców gminy, szczególnie w systemie Sidusis. Dzięki temu, że władze centralne biorą pod uwagę lokalizacje zgłoszone przez mieszkańców poszczególnych gmin w toku projektowania lokalizacji z nowych środków unijnych. Zgłoszeń popytu można dokonywać za pomocą strony internetowej https://internet.gov.pl/
W razie jakichkolwiek pytań firma Nexera zachęca do rozmowy z naszym Wirtualnym Asystentem, za pomocą czatu na stronie
https://www.nexera.pl/pl/ (w prawym dolnym rogu ekranu)
lub telefonicznie pod numerem +48 22 233 07 00.
Jeżeli Wirtualny Asystent nie odpowiedział na Państwa pytania, zachęcamy do przesłania formularza, dostępnego na stronie kontaktowej: https://www.nexera.pl/pl/contact
Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza przekazuje zebrane płody rolne do rolników z terenów dotkniętych powodzią
Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza koordynując działania pomocowe w postaci przekazywania zebranych płodów rolnych do rolników z terenów dotkniętych powodzią, pozostaje w ciągłym kontakcie z izbami rolniczymi w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim. Na bieżąco otrzymujemy informacje o najpilniejszych potrzebach dla poszkodowanych rolników. Obecnie w magazynach przeładunkowych jest zgromadzona duża ilość towarów, która jest sukcesywnie przekazywana zgodnie z potrzebami. Do części miejscowości dojazd wciąż jest niemożliwy, a pomoc będzie potrzebna za kilka tygodni.
Chcąc uniknąć sytuacji, w której przekazane dary ulec by mogły zniszczeniu w skutek braku możliwości odpowiedniego przechowywania zwracamy się do Państwa z prośbą o zbieranie deklaracji pomocy na obszarze działania danej gminy. Zebrane deklaracje tj. rodzaj deklarowanego towaru wraz z ilością, miejscowość i nr telefonu proszę przekazać do biura powiatowego Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej działającego na obszarze powiatu.
Kamizelka dla pierwszaka
Od wielu lat na terenie Gminy Łysomice organizowana jest akcja „Kamizelka dla pierwszaka” w Szkole Podstawowej w Łysomicach. Udział w niej wzięli uczniowie i wychowawcy wszystkich klas pierwszych szkół podstawowych z terenu gminy Łysomice – około 120 dzieci. Obecni byli również Wójt Gminy Łysomice Piotr Kowal, Przewodniczący Rady Gminy Łysomice Robert Kożuchowski oraz funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Chełmży i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Papowie Toruńskim.
Głównym celem akcji jest promowanie bezpieczeństwa na drogach wśród pierwszoklasistów jak i postępowania w sytuacji zaistnienia zdarzenia drogowego (wypadku, kolizji). Każda szkoła przygotowała plakaty i hasła nawiązujące do tej tematyki. Uczniowie mieli możliwości bezpośrednio obserwowania działania służb policji i straży podczas pozorowanego wypadku drogowego. Podczas omawiania zagrożeń na drogach i procedur postępowania uczniowie wykazali się znajomością numerów alarmowych i bezpiecznym zachowaniu na drodze.
Każdy pierwszak, aby był widoczny na drodze, otrzymał kamizelkę i zawieszkę odblaskową z herbem Gminy Łysomice. Na zakończenie czekał na dzieci słodki poczęstunek.
Przygotował:
Jan Czyżniewski
Urząd Gminy Łysomice
Nieodpłatna Pomoc Prawna w Powiecie Toruńskim
Fundacja Togatus Pro Bono, w ramach realizacji rządowego programu, udziela nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Powiecie Toruńskim.
Harmonogram
W Powiecie Toruńskim punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadzony jest według następującego harmonogramu:
- w poniedziałki w godzinach 15:30 - 19:30 w ZSP w Chełmży przy ul. Hallera 23 (wejście od ulicy Piotra Skargi), 87-140 Chełmża,
- we wtorki w godzinach 10:00 - 14:00 w Lubiczu Dolnym przy ul. Toruńskiej 24,
- w środy w godzinach 15:30 - 19:30 w ZSP w Chełmży przy ul. Hallera 23 (wejście od ulicy Piotra Skargi), 87-140 Chełmża,
- w czwartki w godzinach 10:00 - 14:00 w Urzędzie Gminy w Czernikowie przy ul. Słowackiego 12,
- w piątki w godzinach 14:00 - 18.00 w świetlicy integracyjnej/GOPS w Złejwsi Wielkiej przy ul. Słonecznej 28, pokój 11.
Numer telefonu, pod którym można umówić termin wizyty prawnej: (56) 662 88 88.
Komu przysługuje ?
Porada przysługuje osobie, która nie jest wstanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Z porady mogą skorzystać również przedsiębiorcy tj. osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które w ciągu ostatniego roku nie zatrudniały innych osób.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
- poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających obowiązkach, również w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym
- wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego
- sporządzenie projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową
- nieodpłatną mediację
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
- działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji (w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego)
- nieodpłatną mediację
Fundacja Togatus Pro Bono zaprasza na naszą stronę internetową, Facebooka oraz profil YouTube, gdzie zamieszczono materiały i filmy edukacyjne:
Wybory Sołtysów i Rad Sołeckich sołectw Gminy Łysomice
W związku z Uchwałą nr VI1/31/2024 Rady Gminy Łysomice z dnia 24 września 2024 r. o zarządzeniu wyborów Sołtysów i Rad Sołeckich sołectw Gminy Łysomice, Wójt Gminy Łysomice określił miejsce, termin i godzinę zebrań w sołectwach Gminy Łysomice, zgodnie z załącznikiem do Zarządzenia nr 0050.83.2024 Wójta Gminy Łysomice z dnia 26 września 2024 r. w sprawie dokonania wyborów Sołtysów i Rad Sołeckich na terenie Gminy Łysomice.
Witacze zapraszające na Dożynki Powiatowo-Gminne 2024
Z radością prezentujemy Państwu witacze zapraszające na Dożynki Powiatowo-Gminne. Co roku mieszkańcy sołectw gminy Łysomice prześcigają się w pomysłowości i kreatywności tworząc prawdziwe arcydzieła. W tym roku również możemy się pochwalić wysokim poziomem prac. W niedzielę 1 września 2024r. Komisja Konkursowa dokonała oględzin wszystkich zgłoszonych do konkursu witaczy, wybrała najciekawsze i postanowiła przyznać:
I miejsce – sołectwo Papowo Toruńskie
II miejsce – sołectwo Kamionki Duże
III miejsce – sołectwo Zakrzewko
wyróżnienie – sołectwo Ostaszewo
Witacz w Papowie Toruńskim urzekł Komisję Konkursową pomysłowością i niezwykłym dopracowaniem szczegółów. Przedstawia jelenie jadące na rowerach prosto na dożynki w Kamionkach Małych. Nawiązuje do Herbu Gminy Łysomice, miejsca w którym odbędą się dożynki oraz do ulubionej aktywności mieszkańców naszej gminy czyli wycieczek i rajdów rowerowych. W witaczu znalazły się jelenie na rowerach wykonane w sposób bardzo estetyczny i z dbałością o szczegóły. Użyte materiały są w ogromnej większości naturalne, a przedstawione postaci dopracowane i dokładnie odwzorowane. Zawiera niezbędne elementy informujące i promujące dożynki powiatowo-gminne wykonane w sposób estetyczny i zrozumiały dla odbiorcy (zawiera datę i miejsce dożynek). Jezioro wykonane z polnych kamieni zebranych przez mieszkańców swoim kształtem i ułożeniem dokładnie odzwierciedla jezioro w Kamionkach Małych oraz zawiera atrakcje tam oferowane.
Serdecznie gratulujemy wszystkim sołectwom i miejscowością pomysłowości i kreatywności!
Awans zawodowy nauczycieli
24 września 2024 r. podczas VII Sesji Rady Gminy Łysomice nauczyciele odebrali Akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Z rąk Piotra Kowala Wójta Gminy Łysomice oraz Roberta Kożuchowskiego Przewodniczącego Rady Gminy gratulacje i Akty odebrali:
- Ewa Kafka – SP Świerczynki - edukacja wczesnoszkolna, kształcenie specjalne, rewalidacji
- Grzegorz Kuradczyk - SP Turzno - religia
- Natalia Błażejczyk - SP Turzno - edukacja wczesnoszkolna, wychowanie fizyczne
- Kamila Muszyńska - Przedszkole Jelonek - wychowanie przedszkolne, rewalidacja, współorganizacja kształcenia
- Dorota Łukiewska - SP Ostaszewo - świetlica, rewalidacja, kształcenie specjalne, aktualnie zatrudniona w SP Świerczynki
- Anna Dybowska - SP Ostaszewo - język polski
- Sylwia Kalbarczyk - SP Ostaszewo - biblioteka i świetlica
Serdecznie gratulujemy i życzymy satysfakcji z pełnionej misji kształcenia i wychowania młodego pokolenia, pracy w twórczej atmosferze sprzyjającej podejmowaniu nowatorskich wyzwań oraz realizacji zawodowych planów.
Konwent Przewodniczących Rad Gmin i Powiatu Toruńskiego
24 września 2024 Robert Kożuchowski Przewodniczący Rady Gminy Łsyomice wziął udział w spotkaniu w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu gdzie podpisana została Deklaracja Współpracy przez Przewodniczącego Rady Miasta Torunia, Przewodniczącego Rady Miasta Chełmży, Przewodniczącego Rady Powiatu Toruńskiego i Przewodniczące i Przewodniczących Rad Gmin z Powiatu Toruńskiego.
Podpisane porozumienie zacieśnieni współpracę pomiędzy samorządami, która ma wpłynąć na zwiększony rozwój regionu oraz poprawę jakości życia mieszkńców. Priorytetami są między innymi wspólne działania w zakresie rozwoju infrastruktury, ochrony środowiska, wspierania przedsiębiorczości oraz poprawy jakości życia mieszkańców.
Zapraszamy do obejrzenia materiału TV Toruń
https://tvtorun.pl/35382/torun-z-gminami
Treść podpisanego porozumienia znajdziecie Państwo pod linkiem:
https://torun.pl/sites/default/files/deklaracja-podpisana-skan.pdf
Fot. Agnieszka Bielecka
Gmina Łysomice i Przyjaciele – Powodzianom
Mieszkańcy gminy Łysomice i jej przyjaciele nie raz już pokazali, że mają serca otwarte na potrzeby drugiego człowieka. Tak jest i tym razem, gdy południowa część Polski zmaga się z ogromną powodzią i jej skutkami. Na nasz pierwszy apel o pomoc zareagowało wiele osób. Wówczas zbieraliśmy niezbędne artykuły pierwszej potrzeby, które natychmiast zostały wysłane do zaprzyjaźnionego Gorzanowa. Na miejscu okazało się, że jako pierwsi dotarliśmy tam z pomocą. A potrzeby w tej niewielkiej miejscowości przerastają możliwości mieszkańców… Stąd kolejny apel z prośbą o zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów. Natychmiastowa reakcja Mieszkańców i Przyjaciół gminy Łysomice i sala w Galerii Spotkań znów wypełniona po brzegi. Mieszkańcy zalanych terenów proszą o pomoc w sprzątaniu – natychmiastowa reakcja i 60 Strażaczek, Strażaków i Wolontariuszy (nie tylko z naszej gminy) jedzie na miejsce pomóc w porządkowaniu zalanych mieszkań i domów. Wdzięczność mieszkańców- nie do opisania. A nas rozpiera DUMA, z tego że możemy być częścią takiej wspaniałej SPOŁECZNOŚCI! Dziękujemy!
Na konto Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Łysomice dotychczas wpłynęły środki, za które mogliśmy kupić niezbędny sprzęt i artykuły, by zabezpieczyć najważniejsze potrzeby mieszkańców Gorzanowa i umożliwić prace Strażakom, którzy ruszyli z pomocą. Teraz, gdy najważniejsze potrzeby zostały zabezpieczone chcielibyśmy pomóc w powrocie mieszkańców do ich domów. Planujemy wesprzeć zakup podstawowego wyposażenia (takiego jak meble oraz sprzęt domowy), by zamieszkanie w osuszonych domach stało się możliwe.
Na ten cel można dokonywać wpłat na konto Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice 62 9511 0000 2002 0034 3019 0001 z dopiskiem DLA POWODZIAN.
Diękujemy!
Nie sposób wymienić wszystkich, którym należałoby podziękować… Dziękujemy Piotrowi Kowalowi Wójtowi Gminy Łysomice za przychylność i pomoc w organizacji zbiórek i transportów, Robertowi Kożuchowskiemu Przewodniczącemu Rady Gminy i Radnym Gminy Łysomice za zakup agregatów i uzupełnienie listy zakupów o niezbędny sprzęt, Stowarzyszeniu Gminy Łysomice za zbiórkę i pomoc w organizacji akcji pomocy. Naszym dzielnym Strażaczkom i Strażakom- za wszystko! Jesteśmy z Was dumni! Dziękujemy, Kołom Gospodyń, Klubom Seniora, Stowarzyszeniom, Sołtyskom i Sołtysom, Szkołom i Przedszkolom. Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy w jakikolwiek sposób udzieli wsparcia Powodzianom! Łysomice – Mała Gmina Wielkich Możliwości!
Dlaczego Gorzanów?
Gorzanów to niewielka miejscowość w gminie Bystrzyca Kłodzka przez którą przepływa rzeka Nysa Kłodzka. Podczas powodzi infrastruktura i domostwa wzdłuż rzeki zostały niemal całkowicie zniszczone. Natrafiliśmy na apel Fundacji Pałac Gorzanów z prośbą o pomoc. Gdy pojechaliśmy na miejsce z pierwszym transportem okazało się, że jesteśmy pierwszymi, którzy tam dotarli. Dzięki kontaktowi z prezesem Pałacu na bieżąco i dokładnie znamy aktualne potrzeby mieszkańców, a nasza pomoc jest skonkretyzowana i trafia do osób, które najbardziej w danym momencie takiej pomocy potrzebują.
- W imieniu mieszkańców Gorzanowa składam serdeczne podziękowania gminie Łysomice i jej Przyjaciołom za pomoc i okazane serce. Dzięki Waszej postawie i bezinteresownej pomocy dla naszej miejscowości powolutku stajemy na nogach i odzyskujemy wiarę, w to, że jeszcze będzie dobrze! – Marek Haisig Prezes Fundacji Pałac Gorzanów.
Fundusze Promocji Produktów Rolno-Spożywczych
Fundusze promocji zostały utworzone w celu wspierania marketingu rolnego, wzrostu spożycia i promocji produktów rolno-spożywczych.
Ulotka informuje o obowiązku składania kwartalnych deklaracji wpłat FPZ_f1 na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych, oraz do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat, zgodnie z art. 6 ust 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 roku o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1496) oraz zachęca do korzystania z możliwości składania formularza deklaracji - FPZ_f1 drogą elektroniczną poprzez platformę usług e-Rolnik: https://erolnik.gov.pl/#/
Bliższych informacji nt. funduszy promocji produktów rolno-spożywczych można uzyskać w każdym Oddziale Terenowym KOWR oraz na stronie internetowej KOWR www.gov.pl/web/kowr - FUNDUSZE PROMOCJI.
Szczegółowe informacje w załączonej ulotce.
Przerwy w dostawie energii elektrycznej (23.09 - 27.09.2024)
W związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych zostaną pozbawieni napięcia niżej podani odbiorcy:
23.09.2024
08.00-13.00 Stacja Toruńska 2 Chełmża
08.30-15.00 Stacja Smolno 2 , PGR , 3 ,PV Pędzewo 1,4,5, Górsk 3
08.00-12.00 Stacja Warszewice 7
11.00-15.00 Stacja Browina 8
24.09.2024
08.30-13.30 Stacja Małszyce 3 obw. Małszyce 4
08.00-12.00 Stacja Świętosław 1
11.00-15.00 Stacja Świętosław 3
25.09.2024
08.00-15.00 Stacja Górsk 11
08.00-12.00 Stacja Krobia 8
09.00-13.00 Stacja Cegielnik 2,5,3
08.00-12.00 Stacja Świętosław 4
11.00-15.00 Stacja Witkowo 1
26.09.2024
08.00-12.00 Stacja Wiązowa
08.00-11.00 Stacja Złotoria 1,8,9,17,18
08.30-13.30 Stacja Zamek Bierzgłowski 2 obw.200
08.00-12.00 Stacja Zelgno 5
11.00-15.00 Stacja Zelgno Bezdół 2
27.09.2024
08.00-11.00 Stacja Łysomice 3 obw.700
10.00-15.00 Stacja Czarne Błota 25
Dożynki Powiatowo-Gminne 2024
Początek września w kalendarzu imprez w naszej gminie zarezerwowany jest od wielu lat jako czas obchodów Gminnego Święta Plonów czyli tradycyjnych Dożynek. W niedzielę 8 września w Kamionkach Małych nad jeziorem po raz pierwszy wspólnie z Powiatem Toruńskim zorganizowano Dożynki Powiatowo-Gminne. W piękną słoneczną niedzielę nad jeziorem Kamionkowskim zawitały tłumy gości.
Podczas części oficjalnej Marek Graczyk Starosta Toruński, Andrzej Siemianowski Przewodniczący Rady Powiatu, Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice oraz Robert Kożuchowski Przewodniczący Rady Gminy podziękowali Rolnikom za całoroczny trud i za ciężką codzienną pracę. „Dziękujemy Wam drodzy rolnicy za całoroczny trud i za ciężką codzienną pracę. Za przywiązanie do ziemi, za poświęcenie i nieustanną troskę o jak najlepsze plony, z których my wszyscy korzystamy. Dziękujemy za trud pracy w czasie upałów, w deszczu, w kurzu, za pracę od bladego świtu do późnego wieczora. Życzymy abyście co roku mogli się cieszyć ze sprzyjającej pogody, z wysokich plonów oraz z dobrego zdrowia.”
Podczas dożynek na odwiedzających czekał cały wachlarz atrakcji i występów. Swój popis na scenie (a także oprawiła dożynkową mszę) Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta z Chełmży wraz z mażoretkami. Po nich nie mogło zabraknąć występów dzieci ze szkół i przedszkoli z gminy Łysomice - one przyciągają pod scenę cała rzeszę fanów! Następnie czarujący Andrzej Kubacki, z którym wszyscy seniorzy nucili przeboje z lat młodości oraz nasi lokalni artyści Nadziani Bluesem. Prawdziwy popis taneczno-wokalny w kolorowej oprawie dali Maraquja Show oraz zespół Rad-Muz. Na koniec artysta, który zgromadził pod sceną najliczniejszą grupę fanów Jacek Stachursky! Obecni goście mogli także podziwiać wodne show na flyboardzie, a najwytrwalsi bawili się do końca z zespołem Shadow DJ@ Live Act.
Dożynki to także Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Kluby Seniora i ich cudne dożynkowe stoiska. Z roku na rok piękniejsze! Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pomysłowości. Zapach przygotowanych smakołyków roznosił się po całej okolicy. Stoiska dożynkowe i pyszne swojskie jadło są niewątpliwie jedną z największych dożynkowych atrakcji, która co roku przyciąga tłumy odwiedzających.
Prezentujemy wyniki konkursów dożynkowych:
„Najpiękniejszy witacz dożynkowy”
- I miejsce – Papowo Toruńskie
- II miejsce – Kamionki Duże
- III miejsce - Zakrzewko
- Wyróżnienie - Ostaszewo
„Dożynkowe smaki”
- I miejsce – KGW Aktywny Zakątek (gm. Lubicz)
- II miejsce ex aequo – KGW Lulkowo i KGW Jezioranki
- III miejsce ex aequo – KGW Zakrzewianie i KGW Kamionki Duże
„Najciekawsze stoisko”
- I miejsce KGW Tyliczanki
- II miejsce ex aequo - KGW Markus i Klub Seniora "Sami Swoi"
- III miejsce ex aequo KGW "Nowe My" z Turzna i "Rodzinne KGW ze Świerczynek
„Tradycyjny wieniec lub ozdoba dożynkowa”
- kategoria „wieniec”
- I miejsce Wytrębowice
- II miejsce Kamionki Małe
- III miejsce ex aequo Ostaszewo i Gostkowo
- kategoria „ozdoba dożynkowa”
- I miejsce Klub Seniora „Sami Swoi” ze Świerczynek
„ Najlepsze wina, nalewki i inne napoje rozweselające”
- kategoria „wina”
- I miejsce Iwona Długołecka
- II miejsce Katarzyna Koszytkowska
- III miejsce Marzena Wujak
- Wyróżnienie Daria Ozimek, Łukasz Walusiak
- kategoria „nalewki”
- I miejsce Irena Bartoszyńska
- II miejsce Ewa Chrzanowska
- III miejsce ex aequo Dagmara Chmielewska i Genowefa Kapelaty
- Wyróżnienie Aneta Stopyra, Beata Finc
- kategoria „inne napoje rozweselające”
- I miejsce Iwona Plekot
- II miejsce Artur Lubomski
Rywalizacja sportowa sołectw na kajakach
- I miejsce sołectwo Turzno
- II miejsce sołectwo Tylice
- III miejsce reprezentacja LZS Mustang Ostaszewo
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Kujawsko-Pomorskie Samorządowe Stowarzyszenie „Salutaris” ogłasza zbiórkę
W związku z sytuacją powodziową w województwach Polski południowo-zachodniej oraz koniecznością likwidowania skutków tego kataklizmu, Kujawsko-Pomorskie Samorządowe Stowarzyszenie „Salutaris” w porozumieniu z Marszałkiem Województwa proponuje podjęcie działań mających na celu wsparcie samorządów lokalnych z województw dotkniętych powodzią. W związku z tym zwracamy się o rozważenie możliwości dokonania wpłaty na konto stowarzyszenia „Salutaris”, a zgromadzone środki zostaną w porozumieniu z władzami samorządowymi poszczególnych województw przekazane najbardziej potrzebującym. Dla sprawnego przeprowadzenia akcji gromadzenia środków finansowych zostało utworzone subkonto, na którym ulokowane zostaną środki pochodzące ze zbiórki. Poniżej nr konta:
16 1020 5011 0000 9502 0319 0386 z dopiskiem „POMOC DLA POWODZIAN”.
Mam nadzieję, że podjęta inicjatywą spotka się z Państwa przychylnością i będzie praktycznym wyrazem realizacji idei solidaryzmu samorządowego w działaniach na rzecz ograniczenia skutków klęski żywiołowej jaka dotknęła społeczności lokalne na południu Polski.
Prośba o pomoc od mieszkańców z Gorzanowa i okolic
Drodzy Mieszkańcy!
W związku z bezpośrednim apelem - prośbą o pomoc od mieszkańców z Gorzanowa i okolic, organizujemy szybki transport z niezbędnymi artykułami!
Jeśli chcesz pomóc - przywieź je 𝐃𝐙𝐈𝐒𝐈𝐀𝐉 na teren 𝐆𝐚𝐥𝐞𝐫𝐢𝐢 𝐒𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧́ 𝐰 Ł𝐲𝐬𝐨𝐦𝐢𝐜𝐚𝐜𝐡 𝐝𝐨 𝐠𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐲 𝟏𝟕.𝟎𝟎!
Niezbędne na tą chwilę artykuły:
- jedzenie, którego nie trzeba gotować - puszki, słoiki
- woda
- środki do dezynfekcji
- chemia gospodarcza
- rękawiczki gumowe, sprzęt do czyszczenia
- myjki ciśnieniowe
- lampki led naładowane
- powerbanki naładowane
- świece
- nowe koce, ręczniki, pościele
- kalosze w różnych rozmiarach
Sytuacja w małych miejscowościach jest dramatyczna. Mieszkańcy nie mają prądu, możliwości zrobienia zakupów a nasza pomoc potrzebna jest natychmiast.
Cały czas trwa również zbiórka środków pieniężnych - można je wpłacać na konto:
Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice
koniecznie z dopiskiem: DLA POWODZIAN
𝟲𝟮 𝟵𝟱𝟭𝟭 𝟬𝟬𝟬𝟬 𝟮𝟬𝟬𝟮 𝟬𝟬𝟯𝟰 𝟯𝟬𝟭𝟵 𝟬𝟬𝟬𝟭
Nagrody i Stypendia Samorządu Gminy Łysomice
Poza talentem, charakteryzuje ich determinacja i konsekwencja. Nagrody i stypendia dla najzdolniejszych uczniów za rok szkolny 2023/2024 zostały przyznane już po raz dziewiąty uczniom, którzy mają doskonałe wyniki w nauce i godnie reprezentują gminę w konkursach przedmiotowych na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim.
W tegorocznej edycji aż 28 uczniów spełniło niezbędne wymagania zapisane w uchwale Rady Gminy.
Nagrody otrzymali:
- Weronika Zielińska- uczennica kl. VIII SP w Ostaszewie
- Artur Abramowicz- uczeń kl. VIII SP w Ostaszewie
Stypendia otrzymali:
SP w Łysomicach
- Nikodem Wojciechowski - uczeń kl. VII
- Laura Szczepanek- uczennica kl. IV
- Julia Kalinowska- uczennica kl. VI
- Iga Wojciechowska- uczennica kl. VI
- Paweł Sołtysiński- uczeń kl. VI
- Izabela Sumara- uczennica kl. VI
- Oskar Jachimczak- uczeń kl. VI
- Iga Mejza- uczennica kl. V
- Maria Marcinkowska- uczennica kl. VI
- Lucjana Talkowska- uczennica kl. IV
- Ayman Alammari- uczeń kl. VIII
- Maria Michalska- uczennica kl. VI
SP w Ostaszewie
- Zuzanna Ritter- uczennica kl. VI
- Nikolas Kołecki- uczeń kl. V
- Zofia Chamela- uczennica kl. VI
- Tomasz Masny- uczeń kl. VI
- Tomasz Grenzlikowski- uczeń kl. IV
- Kornelia Wojtaszek- uczennica kl. VI
- Rozalia Bizoń- uczennica kl. VI
- Blanka Zielińska- uczennica kl. VI
- Martyna Gajewska- uczennica kl. VIII
SP w Turznie
- Izabela Rząd- uczennica kl. VI
- Stanisław Czapski- uczeń kl. IV
- Natalia Piotrowska- uczennica kl. IV
- Alan Kruczyński- uczeń kl. VI
SP w Świerczynkach
- Maksymilian Pio Bandosz- uczeń kl. V
Południe Polski potrzebuje naszej pomocy
Jesteśmy w kontakcie ze sztabami kryzysowymi gminy i miasta Bystrzycy Kłodzkiej. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a zapotrzebowanie na podstawowe artykuły zmienia się z godziny na godzinę. Zebrane już przez Was artykuły będziemy kierować do punktów zbiorczych w Kłodzku. Mamy informację, że pomoc materialna napływa z całej Polski i na tą chwilę najkorzystniejsza pomoc to środki finansowe. Podjęliśmy inicjatywę ZBIÓRKI ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH, które przekierujemy na GMINĘ KŁODZKO.
Pieniądze prosimy wpłacać na konto Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice koniecznie z dopiskiem: DLA POWODZIAN, na numer konta 62 9511 0000 2002 0034 3019 0001
Zaproszenie dla mieszkańców gminy Łysomice na zebrania wiejskie
Zebrania w poszczególnych sołectwach odbędą się według załączonego harmonogramu.
Podczas spotkań omawiane będą następujące zagadnienia:
- Sprawozdania z realizacji funduszu sołeckiego za rok 2023
- Zmiany w funduszu sołeckim na rok 2024
- Podział funduszu sołeckiego na rok 2025
- Wolne wnioski i zapytania
Dzień Zdrowia z kujawsko-pomorską KAS
W sobotę, 14 września zapraszamy mieszkańców Bydgoszczy i okolic na wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez Izbę Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. W ramach „Dnia Zdrowia z kujawsko-pomorską KAS” będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, konsultacji specjalistów oraz warsztatów edukacyjnych. Partnerami akcji są Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ, Centrum Medyczne IKAR, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny oraz Centrum Medyczne Gizińscy.
Wydarzenie jest doskonałą okazją do zadbania o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a także spędzenia czasu z rodziną.
W ramach wydarzenia na mieszkańców czeka:
- mammobus (45+),
- dentobus,
- spirometria,
- pomiar ciśnienia i glukozy,
- badanie słuchu,
- dieta, porady żywieniowe, analiza masy ciała,
- programy profilaktyki zdrowotnej NFZ,
- badania/testy w kierunku wirusa HCV,
- profilaktyka nowotworowa jelita grubego,
- profilaktyka 40+,
- stoisko informacyjne Szpitala Zakaźnego,
- gry i zabawy dla dzieci o tematyce prozdrowotnej,
a ponadto:
- punkt informacyjny w którym będzie możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego,
- założenia/uwierzytelnienia Internetowego Konta Pacjenta oraz Profilu zaufanego,
- prezentacja programu MULTISPORT,
- kącik dla dzieci,
- prezentacja okazów CITES i pokaz pracy psów służbowych,
- stanowisko rekrutacyjne,
- pokaz samoobrony,
- prezentacja radiowozów Służby Celno-Skarbowej.
Serdecznie zapraszamy pracowników i funkcjonariuszy KAS, ich rodziny oraz mieszkańców Bydgoszczy i okolic do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego przy ul. Grunwaldzkiej 50 w Bydgoszczy, 14 września br. w godzinach 9-13. Stoiska i gabinety zostaną rozlokowane na parkingu oraz w budynku urzędu.
Bartosz Stróżyński
rzecznik prasowy
IAS w Bydgoszczy
Weź paragon - wspieraj uczciwą konkurencję
Weź paragon - wspieraj uczciwą konkurencję i pomóż w walce z szarą strefą. Kujawsko-pomorska KAS prowadzi kontrole u nieuczciwych sprzedawców i podsumowuje wyniki dotychczasowych działań.
- Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspiera uczciwych przedsiębiorców, jednak w przypadku oszustw paragonowych ogromne znaczenie ma postawa kupujących, czyli nas wszystkich.
- Paragony fiskalne są gwarancją dla klientów i dowodem na uczciwość przedsiębiorcy, który przestrzega zasad rynkowej konkurencji.
- Prawidłowo wystawiony paragon fiskalny posiada stosowne oznaczenia. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że transakcja została rozliczona prawidłowo.
- Zainstaluj bezpłatną aplikację e-Paragony, która daje możliwość gromadzenia paragonów w jednym miejscu – na smartfonie.
Paragon fiskalny, choć z pozoru może wydawać się nieistotny, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć płacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają je w nieprawidłowej formie (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować.
Jak wygląda prawidłowy paragon fiskalny?
Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, m.in.:
- napis „PARAGON FISKALNY",
- NIP wystawcy, nazwę i adres punktu sprzedaży,
- centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy.
Przepisy dopuszczają oprócz paragonu papierowego, również możliwość wydania paragonu w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: wezparagon.gov.pl
Czy każdy sprzedawca ma obowiązek wystawić paragon fiskalny?
Obowiązek wystawienia paragonu ma zdecydowana większość podmiotów sprzedających towary i usługi osobom fizycznym. Ewidencjonować sprzedaży na kasie rejestrującej nie muszą m.in.:
- Podmioty, które sprzedają towary lub świadczą usługi i:
- zapłatę otrzymują wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a dostarczają zakupione u nich towary przez pocztę lub firmy kurierskie;
- ich roczna sprzedaż detaliczna nie przekracza 20 tys. zł (Uwaga! Zwolnienie to nie dotyczy wielu branż. Bez względu na wysokość obrotów, paragony fiskalne zawsze muszą wystawiać np. sprzedawcy takich produktów jak papierosy, komputery, perfumy, gaz płynny, a także usług – np. taksówkarskich, fryzjerskich, kosmetycznych czy gastronomicznych).
- Koła gospodyń wiejskich.
- Rolnicy ryczałtowi jeśli sprzedają towary pochodzące z własnej działalności rolniczej prowadzonej przez tego rolnika, w tym produkty roślinne i zwierzęce przetworzone w sposób inny niż przemysłowy.
Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się w: Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących Dz. U. poz. 2605.
Oszustwa paragonowe
Przedsiębiorca, który pomimo obowiązku nie wystawia paragonu fiskalnego, popełnia wykroczenie skarbowe. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem i nieuczciwe w stosunku do klienta, który zapłacił podatek w cenie towaru lub usługi. Nieuczciwy przedsiębiorca będzie też bardziej konkurencyjny niż ten, który rzetelnie płaci podatki. Biorąc paragon fiskalny, wspieramy uczciwych przedsiębiorców.
Duże znaczenie w zwalczaniu tego procederu ma postawa każdego z nas. Warto upomnieć się o paragon fiskalny i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony.
Jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić możemy to zgłosić:
- w każdym urzędzie skarbowym,
- przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
- na e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl,
- przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie www.podatki.gov.pl/e-paragony.
W okresie I-VII 2024 r. kujawsko-pomorska KAS przeprowadziła łącznie blisko 5 030 czynności mandatowych i nabyć sprawdzających. W 723 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. W ramach tych działań nałożono 734 mandaty karne na łączną kwotę ponad 1 mln 228 tys. zł. Dodatkowo w ww. okresie w toku kontroli celno-skarbowych nałożono 300 mandatów na kwotę blisko 432 tys. zł. Dla porównania, w analogicznym okresie 2023 r. kujawsko-pomorska KAS przeprowadziła łącznie ponad 5 600 czynności mandatowych i nabyć sprawdzających, nakładając w ich toku 1 030 mandatów karnych na kwotę blisko 1 mln 614 tys. zł. Z kolei w toku kontroli celno-skarbowych prowadzonych w okresie od I do VII 2023 r. nałożono 255 mandatów na kwotę ponad 245 tys. zł. Jak widać, tendencja nałożonych mandatów rok do roku jest spadkowa, co potwierdza skuteczność działania KAS, ale i wzrost świadomości konsumentów w zakresie ewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kas rejestrujących. Branże, w których najczęściej stwierdzano nieprawidłowości to gastronomiczna i handlowa.
Aplikacja e-Paragony
Nowoczesna aplikacja daje możliwość gromadzenia i przechowywania wszystkich otrzymanych paragonów fiskalnych w jednym miejscu: na smartfonie klienta. To rozwiązanie bezpieczne, dobrowolne i zapewniające anonimowość, a jednocześnie bardzo użyteczne. Aplikacja daje możliwość segregowania paragonów ze względu na rodzaje poniesionych wydatków. W każdej chwili można obejrzeć swoje paragony, przypomnieć sobie zakupione produkty i sprawdzić statystyki. Korzystanie z aplikacji rozwiązuje też szereg innych problemów. Aplikacja e-Paragony jest całkowicie dobrowolna. Konsumenci i przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą z niej korzystać. Jest to jednak rozwiązanie, które niesie korzyści zarówno jednym, jak i drugim. Więcej informacji o aplikacji e-Paragony można znaleźć na stronie: www.podatki.gov.pl/e-paragony.
Bartosz Stróżyński
rzecznik prasowy
IAS w Bydgoszczy
Nabór na stanowisko Prezesa spółki Szpital Powiatowy w Chełmży
Rada nadzorcza Szpitala Powiatowego Spółka z o.o. w Chełmży ogłasza nabór na stanowisko Prezesa spółki Szpital Powiatowy w Chełmży.
Szczegóły naboru na stronie https://www.szpitalchelmza.pl/ oraz w załączniku.
Afrykański Pomór Świń - co każdy właściciel gospodarstwa powinien wiedzieć
Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przesyła w załączeniu do wiadomości broszurę informacyjną Kujawsko Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego „Zatrzymaj ASF".
Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, zakaźna oraz zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików, podlegająca obowiązkowi urzędowego zwalczania. Pierwsze przypadki w Polsce odnotowano w 2014 roku.
Obchody 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionkach Dużych
Apel z okazji 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionkach Dużych odbył się w dniu 31 sierpnia 2024 r. w Kamionkach Dużych na placu przy remizie OSP. Obchody połączone były również z ufundowaniem nowego sztandaru dla jednostki.
Prezes OSP Kamionki Duże w trakcie swojego przemówienia wspomniał „100 lat temu nasi przodkowie powołali do życia Ochotniczą Straż Pożarną w Kamionkach Dużych. Dzisiaj nawiązujemy do historii, do początków, wspominamy tych którzy zainicjowali powstanie naszej jednostki. Przywołujemy pamięć druhów którzy odeszli na wieczną wartę, ale również tych wśród nas którzy strażackiej służbie w myśl dewizy „ Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” poświęcili wiele lat swojego życia.”
Wójt Gminy Łysomice Piotr Kowal oraz Przewodniczący rady Gminy Łysomice Robert Kożuchowski podczas przemówień nawiązali do wieloletnich tradycji jednolatek OSP w Gminie i ich dokonań.
W uroczystościach wzięli udział między innymi: Mariusz Kałużny Poseł na Sejm RP, Jarosław Herbowski Prezes ZOW ZOSP RP Województwa Kujawsko-pomorskiego, st. bryg. Rafał Świechowicz Kujawsko-pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP , Agnieszka Jankierska-Wojda Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Toruńskiego, bryg. Sławomir Grudziński Komendant Miejski PSP w Toruniu, Sebastiana Bytyń Prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, Marcin Nath Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP, Henryk Fic Komendant Gminny OSP, proboszcz parafii Gostkowo ks. Paweł Borowski, przedstawiciele Rady Gminy Łysomice, sołectw Kamionki Duże oraz Kamionki Małe, a także mieszkańcy.
Ważny komunikat dla użytkowników drogi gminnej nr 100604C (Lukowo)
W dniu 03.09.2024 r. od godz. 8:00 do godz. 20:00 wystąpią utrudnienia w poruszaniu się drogą gminną nr 100604C relacji Lulkowo-Kowróz-Chełmża.
Utrudnienia związane są z pracami drogowymi polegającymi na ułożeniu nawierzchni asfaltu na odcinku w/w drogi uszkodzonej w wyniku poruszania się niesprawnym sprzętem rolniczym.
Za utrudnienia przepraszamy.
Informacja dot. SPZOZ w Turznie
W związku z modernizacją budynku SPZOZ w miejscowości Turzno, informujemy, iż Pacjenci zadeklarowani do Przychodni w Turznie, ul. Osiedlowa 1, od 02.09.2024 r. przyjmowani będą w Przychodni w Łysomicach, ul. Łąkowa 3.
Rejestracja od godziny 7:30 - osobista lub telefoniczna pod nr tel. 798 497 053
Limit kwoty pomocy de minimis w rolnictwie
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że wysokość wykorzystanego krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 2 sierpnia 2024 r. wynosi 100% limitu krajowego, o którym mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013.
Należy wskazać, że krajowy limit pomocy de minimis w rolnictwie na 2024 rok został w całości wykorzystany, zatem udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych z tytułu podatku rolnego, stanowiącej pomoc de minimis, nie jest możliwe.
Pomoc de minimis w rolnictwie stanowi przede wszystkim:
- ulga w spłacie zobowiązań podatkowych (udzielona na podstawie art. 67b § 1 pkt 2, w zw. z art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej) w formie:
- odroczenia terminu płatności podatku
- rozłożenia zapłaty podatku na raty
- umorzenia zaległości podatkowej
- zwolnienie oraz ulga w podatku rolnym (udzielone na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4-6 oraz ust. 6 ustawy o podatku rolnym) z tytułu:
- nabycia gruntów przeznaczonych na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha
- zagospodarowania gruntów gospodarstw rolnych powstałych z zagospodarowania nieużytków,
- otrzymania gruntów gospodarstw rolnych w drodze wymiany lub scalenia.
Niżej wskazane przypadki nie stanowią pomocy de minimis w rolnictwie:
- zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej,
- ulga inwestycyjna w podatku rolnym (udzielona na podstawie art. 13 ustawy o podatku rolnym).
Apel do właścicieli gruntów rolnych w Gminie Łysomice
Do wszystkich tych, którzy posiadają grunty graniczące z drogami oraz ścieżkami rowerowymi, mając na uwadze bezpieczeństwo ich użytkowników apelujemy o: poszanowanie wspólnego dobra jakim są m.in. drogi, ścieżki rowerowe oraz inne obiekty znajdujące się w przestrzeni publicznej. Dbajmy o wspólne dobro i nie doprowadzajmy własnymi działaniami do przedwczesnego zużycia obiektów, które mają służyć nam i naszym dzieciom.
Obserwujemy nagminnie podorywanie krawędzi dróg i ścieżek rowerowych. Dokonują tego osoby wykonujące prace związane z uprawą ziemi. Taki sposób prowadzenia prac przyczynia się do wcześniej degradacji odcinków dróg czy ścieżek rowerowych. Wobec powyższego zwracamy się z apelem o zaniechanie podorywania i uszkadzania naszego wspólnego dobra oraz reagowanie poprzez zwracanie uwagi sprawcom takich działań.
Liczymy na Państwa wyrozumiałość.
Wójt Gminy Łysomice
Piotr Kowal
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza na "Mobilny Punkt Informacyjny"
Specjaliści punktów informacyjnych funduszy europejskich zapraszają na bezpłatne konsultacje dotyczące możliwości wsparcia w ramach funduszy europejskich prowadzone w formie mobilnych punktów informacyjnych. Podczas konsultacji będzie można uzyskać informacje na temat wsparcia, jakie można otrzymać z funduszy europejskich m.in. na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub jej rozwój. Uczestnicy spotkania będą mogli uzyskać informację na temat bezpłatnych szkoleń, jak również możliwości dofinansowania projektów realizowanych przez społeczności lokalne.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w dniu 29.08.2024, w godz. 11:00-13:30 - Urząd Gminy Łysomice, ul. Warszawska 8, a w szczególności:
- Przedsiębiorców
- Osoby fizyczne
- Organizacje pozarządowe
- Osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą
- Przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego
Organizator spotkań
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Toruniu
Plac Teatralny 2
e-mail: pife.torun@kujawsko-pomorskie.pl
tel. 56 621 84 09
Dożynki Powiatowo-Gminne - 8 września 2024 r.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z programem Dożynek Powiatowo-Gminnych w Kamionkach Małych nad jeziorem, które odbędą się 8 września 2024 r.
13:30 - Msza Święta
14:50 - Oficjalne otwarcie
15.00 - Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta w Chełmży, Mażoretki Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury
15:10 - Występy artystyczne dzieci ze szkół i przedszkoli
16:10 - Andrzej Kubacki
17:00 - Nadziani Bluesem
18:00 - Maraquja Show
19:30 - Zespół RADMUZ
20:00 - Jacek Stachursky
21:00 - Zabawa taneczna z Shadow D J & Live Act
Koncert pod gwiazdami "Nawrzańskie Echa"
Zapraszamy na drugą edycję koncertu pod gwiazdami "Nawrzańskie Echa"! Tym razem Fundacja Kraj Wspaniały przygotowała na wydarzenie muzyczne połączone z pomocą charytatywną - licytacje i loterie, a pozyskane środki przekazane zostaną na pomoc ośmioletniemu Oliwierowi z Torunia, choremu na dystrofię mięśniową Duchenne'a.
Koncert odbędzie się 23 sierpnia 2024 r. w Muzeum Ziemiaństwa w Nawrze, o godz. 19:00.
Swoim Patronatem Honorowym objął go Wójt Gminy Łysomice Piotr Kowal.
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa wg nowych zasad
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 16 września 2024 r. wchodzą w życie przepisy ustawy zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.**
W wyniku nowelizacji przepisów, przede wszystkim, rozszerzony został krąg osób, które mogą uzyskać prawo do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
Nowe rozwiązania skracają okres pełnienia funkcji sołtysa uprawniający do uzyskania świadczenia z 8 do 7 lat oraz znoszą wymóg pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje i wymóg pełnienia tej funkcji na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Nowelizacja wprowadziła także zmiany ułatwiające przeprowadzenie postępowania dowodowego w sytuacji, gdy wnioskodawca nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa. Konieczność uzyskania oświadczeń potwierdzających tą okoliczność od osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, zmniejszono z 5 do 3 osób.
Od 16 września 2024 r. świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa może uzyskać osoba, która spełnia łącznie nw. warunki:
- osiągnęła wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna),
- pełniła funkcję sołtysa przez okres co najmniej 7 lat (bez względu na to czy funkcja była pełniona przed czy po 1990 r.),
- nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w związku z pełnieniem tej funkcji.
W celu otrzymania świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa należy złożyć, do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS, wniosek o ustalenie prawa do tego świadczenia. Na podstawie złożonego wniosku KRUS rozpatrzy prawo do świadczenia i wyda stosowną decyzję w sprawie.
Wniosek o świadczenie powinny złożyć również te osoby, które już wcześniej składały w KRUS wniosek, ale otrzymały decyzję odmawiającą – zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami – np. z uwagi na pełnienie funkcji sołtysa przez okres krótszy niż wymagane dotychczas 8 lat czy też pełnienie tej funkcji wyłącznie przed wejściem w życie ustawy o samorządzie gminnym.
Świadczenie wg znowelizowanych przepisów przyznawane będzie od daty spełnienia wszystkich warunków, ale nie wcześniej niż od wejścia w życie zmiany do ustawy i nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku o to świadczenie (zasady te dotyczą również osób, które otrzymały decyzję odmawiającą i ponownie wystąpią z wnioskiem).
Druk wniosku o świadczenie dostępny jest na stronie Kasy: https://www.gov.pl/web/krus/formularze-i-wnioski---swiadczenia
Podstawa prawna
* ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. z 2024 r. poz. 1246)
** ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (Dz. U. z 2023 r. poz. 1073
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
Komunikat w sprawie awarii u operatora telekomunikacyjnego Urzędu Gminy
W związku z awarią u operatora telekomunikacyjnego Urzędu Gminy, informujemy o braku możliwości połączeń przychodzących na telefony stacjonarne. W pilnych przypadkach prosimy o kontakt na służbowe telefony komórkowe pracowników Urzędu lub w formie elektronicznej przez Biuro Podawcze: sekretariat@lysomice.pl. Jednocześnie informujemy, że trwają prace mające na celu usunięcie awarii. Za utrudnienia przepraszamy.
Ekspert ZUS-u na dyżurze
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na kolejne dyżury telefoniczne. Tym razem ekspertów będzie można zapytać o wcześniejsze emerytury dla nauczycieli, renty, czternastą emeryturę, zasiłki, przeliczanie świadczeń emerytalno-rentowych, a także jak wygląda kontrola zwolnień lekarskich i kto może ją przeprowadzić. Będzie można także dowiedzieć się na temat świadczenia 300 plus z programu „Dobry Start”, świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością, czy funkcjonalności Platformy Usług Elektronicznych ZUS i zasad udzielania pełnomocnictwa. Eksperci będą również udzielać porad dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Szczegółowy harmonogram dyżurów telefonicznych:
Temat: Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli
- 19 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 502 008 688
Temat: ABC działalności gospodarczej - porady dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej
- 19 sierpnia w godz. 8-10.00 pod nr tel. 56 494 70 28, w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 336 61 47
- 30 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 386 68 67
Temat: Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy. Kto może kontrolować, w jakich okolicznościach i gdzie będzie prowadzona kontrola.
- 20 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 87 04
Temat: Funkcjonalność PUE ZUS, e-wizyt, zasady udzielania pełnomocnictw, e-Płatnik
- 20 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 83 97
- 23 sierpnia w godz. 9-10.30 pod nr tel. 54 288 61 58, w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 356 10 71 oraz w godz. 10-12.00 pod nr tel. 54 280 95 88
- 26 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 54 282 83 23
- 30 sierpnia w godz. 9-10.30 pod nr tel. 54 288 61 57
Temat: 300 plus z programu „Dobry Start”
- 21 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 336 61 43
- 28 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr. tel. 52 389 40 24
Temat: Zasiłki, świadczenie rehabilitacyjne
- 21 sierpnia w godz. 9-12.00 pod nr tel. 56 610 93 24
- 29 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 386 68 53
Temat: Zasady przeliczania emerytur i rent
- 22 sierpnia w godz. 8-9.00 pod nr tel. 56 450 67 21
Temat: Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością
- 22 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 333 08 31
Temat: Zasiłek macierzyński
- 22 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 502 008 688
- 29 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 56 610 93 32
Temat: Certyfikaty i elektroniczne zwolnienia lekarskie na Platformie Usług Elektronicznych dla lekarzy, asystentów medycznych
- 26 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 84 26
Temat: 14 emerytura. Zasady ustalania wysokości, badanie uprawnień, terminy wypłaty
- 27 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 87 04 Wypłata kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.
Temat: Renta z tytułu niezdolności do pracy
- 27 sierpnia w godz. 8-10.00 pod nr tel. 56 494 70 44
Trwa nabór wniosków o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”
Trwa nabór wniosków o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. Na Kujawach i Pomorzu tylko w ciągu ostatniego tygodnia przybyło 12 tys. wniosków. W sumie w naszym regionie do ZUS-u wpłynęło niemal 133 tys. elektronicznych formularzy.
Od 1 lipca ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. Chętnych na dodatkowe pieniądze nie brakuje. W województwie kujawsko-pomorskim tylko w ciągu ostatniego tygodnia rodzice i opiekunowie złożyli ok. 12 tys. wniosków o przyznanie 300 plus. Łącznie do 8 sierpnia w regionie do ZUS-u wpłynęło niemal 133 tys. wniosków. Kwota wypłaconych świadczeń w regionie wyniosła ponad 52 mln zł. W całym kraju jak dotąd liczba wniosków sięga 2,5 mln i dotyczy ponad 3,5 mln dzieci. Natomiast kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 914,3 mln zł.– informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Środki z programu „Dobry Start” przysługują na uczniów do 20. roku życia, a jeśli mają orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24. roku życia. 300 zł nie przysługuje na dzieci uczące się w zerówkach i dla studentów, nawet jeśli są w wieku uprawniającym do świadczenia.
Kto może złożyć wniosek
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka lub ojciec, jeśli dziecko pozostaje jednocześnie pod ich opieką. Jeśli oboje rodzice złożą wniosek, świadczenie otrzyma ten, który zrobił to jako pierwszy. Jeżeli, zgodnie z orzeczeniem sądu, nad dzieckiem sprawowana jest opieka naprzemienna, kwotę świadczenia ustala się każdemu z rodziców w wysokości po 150 złotych dla każdego z nich.
Wniosek może złożyć również opiekun prawny, czyli osoba, której sąd powierzył opiekę nad dzieckiem lub opiekun faktyczny, czyli osoba, która opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję. Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. W niektórych sytuacjach o pieniądze może wystąpić sam uczeń. W swoim imieniu wniosek może złożyć np. pełnoletni uczeń, który samodzielnie się utrzymuje, ponieważ jego rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich – dodaje rzeczniczka.
Wniosek o 300 plus można złożyć wyłącznie elektronicznie przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną.
Kiedy ZUS wypłaci świadczenie
Rodzice, którzy złożą poprawnie wypełniony wniosek o 300 plus do 31 sierpnia, otrzymają pieniądze na wyprawkę szkolną do końca września. Ci, którzy będą zwlekać ze złożeniem wniosku, dostaną wsparcie w ciągu dwóch miesięcy od jego złożenia. Przy czym nabór wniosków o świadczenie trwa tylko do 30 listopada. Złożenie wniosku po tym terminie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.
Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu "Dobry Start", także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia, znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS. Jest tam widoczny status obsługi wniosku, jak również szczegółowe informacje o świadczeniu.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Obowiązkowe szkolenie dla rolników
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Toruniu z/s w Chełmży przypomina o obowiązkowym szkoleniu dla rolników, którzy korzystają w ramach płatności bezpośrednich z Dobrostanu zwierząt m.in. ściółka.
"Metody ograniczające stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej" to szkolenie dla beneficjentów ekoschematu Dobrostan zwierząt. Szkolenie dostępne 24/7
Jak wziąć udział w szkoleniu? To proste. Wejdź na stronę https://sdr.kpodr.pl/ i:
- Zarejestruj się
- Weź udziat w szkoleniu
- Pobierz zaświadczenie w pdf
- Dodaj zaświadczenie w aplikacji E-Wniosek Plus w załącznikach uzupełniających do 21 marca 2025 r.
Szczegółowe infromacje: e-mail: anna.monko@kpodr.pl , tel. 52 386 72 19, 695 423 700
Wakacyjny alert dla krwiodawców
Drodzy krwiodawcy! Wasze wsparcie jest teraz bardzo potrzebne! Lato to czas urlopów, jednak pacjenci nie mają urlopu!
W związku z odnotowywanymi zmniejszającymi się stanami magazynowymi krwi i jej składników w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce w okresie wakacyjnym zapraszamy do oddawania krwi!
Jeżeli:
- jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia,
- czujesz się zdrowy,
- ważysz nie mniej niż 50kg,
- pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi.
zgłoś się z dowodem tożsamości i oddaj krew w naszym Centrum lub Oddziale Terenowym:
- Bydgoszcz - Markwarta 8
- Brodnica - Wiejska 12b
- Grudziądz - Szpitalna 5
- Inowrocław - Miechowicka 3
- Toruń - Gagarina 212-216
- Włocławek - Lunewil 15
lub na akcji wyjazdowej - więcej szczegółów: https://rckik-bydgoszcz.com.pl/
Najbliższa akcja wyjzadowa w okolicy odbędzie się 18 sierpnia 2024 r. (niedziela) w Gostkowie - przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP. W godzinach 9:00-14:00, będzie możliwość oddania krwi w mobilnym punkcie poboru.
Kreatywne, letnie zajęcia w Bibliotece Gminnej w Łysomicach
Kreatywne, letnie zajęcia w Bibliotece Gminnej w Łysomicach w ramach programu Wakacje z pasją. Harmonogram na miesiąc sierpień:
Łysomice - od godziny 11.00
- 6.08 - zajęcia plastyczne
- 8.08 - zajęcia plastyczne
- 13.08 - zajęcia plastyczne
- 22.08 - zajęcia plastyczne
Lulkowo
- 20.08 - zabawa plenerowa inspirowana książką o przygodach Koziołka Matołka
- 23.08 - filcowanie
- ostatni tydzień- zabawa plenerowa
Ostaszewo - od godziny 11.00
- 6.08- zajęcia plastyczne
- 8.08 - zajęcia plastyczne
- 13.08 - zajęcia plastyczne
- 20.08 - zajęcia plastyczne
- 23.08 - zajęcia plastyczne
- 27.08 - zajęcia plastyczne
Gostkowo - od godziny 11.00
- 13.08 - zajęcia plastyczne
- 20.08 - zajęcia plastyczne
- 22.08 - zajęcia plastyczne
- 26.08 - zajęcia plastyczne
Świetlica Papowo Toruńskie - od godziny 15.00
- 13.08 - zajęcia plastyczne
- 19.08 - zajęcia plastyczne
- 22.08 - zajęcia plastyczne
- 26.08 - zajęcia plastyczne
Zakrzewko
- 23.08 nocowanka dla dzieci od 6 tego roku życia - zapisy w bibliotece
Turzno - od godziny 12.00
- 1.08 - malowanie na drewnie
- 8.08 - kreatywne zabawy na świeżym powietrzu
- 12.08 - integracyjny marsz z koziołkiem Matołkiem
- 19.08 - zabawa z muzyką
- 22.08 - gipsowe figurki
Kamionki Duże - od godziny 12.00
- 16.08 - zajęcia plastyczne, farma czy las
19.08 - zabawy z piłkami
22.08 - mandala - co to jest
26.08 - własna torba płócienna
29 sierpnia zapraszamy na zakończenie cyklu zajęć w ramach programu Wakacje z pasją. Na plaży w Kamionkach Małych od godziny 15:30 odbędzie się impreza czytelnicza „Na wyspach Bergamutach - plażowa gra terenowa w oparciu o słynny wiersz Jana Brzechwy. Na uczestników czekają konkursy z nagrodami, a na zakończenie poczęstunek.
Spotkanie dla seniorów „Bezpieczny Senior”
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie dla seniorów „Bezpieczny Senior”. Spotkanie poprowadzi pan Marek Pilch - ambasador Stowarzyszenia Manko - Głosu Seniora. Spotkanie odbędzie się w Galerii Spotkań w Łysomicach (ul. Sadowa 2c) - 14 sierpnia 2024 r. o godzinie 14:30.
Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach
Uwaga! Ważne informacje dla rodziców
- Od 1 września 2024 r. dzieci uchodźcze z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli:
rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej, obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych. - Wypłata świadczeń 800+ oraz Dobry Start będzie uzależniona od realizacji obowiązku edukacji w polskiej szkole.
- Dzieci z Ukrainy będą miały możliwość dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego - minimum 4 godziny w tygodniu.
- Dzieci będą miały możliwość korzystania z pomocy asystenta międzykulturowego.
Wyjątki
- Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej w Polsce nie będą musieli zdawać egzaminu z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty.
- W roku szkolnym 2024/2025 naukę online w systemie ukraińskim będą mogli kontynuować jedynie uczniowie ostatniej klasy
szkoły ponadpodstawowej w Ukrainie, którzy w roku 2025 przystępować będą do ukraińskiej matury.
Edukacja jest prawem każdego dziecka. Dobra edukacja to szansa na dobrą przyszłość. Polska szkoła jest odpowiednio przygotowana, by przyjąć dzieci przybyłe z Ukrainy, zapewnić im odpowiednie wsparcie, opiekę i bezpieczeństwo.
Więcej informacji na stronie: www.men.gov.pl
Podpisano umowę na remont Ośrodka Zdrowia w Turznie
W dniu 5.08.2024 r. podpisano umowę na remont ośrodka zdrowia w Turznie. Wykonawcą robót jest firma WTM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Rogówku...GOPS - Bon energetyczny...
W dniu 7 czerwca 2024 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ustawa ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod poz. 859, a 13 czerwca 2024 r. większość jej przepisów weszła w życie...Spotkanie informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców Gminy Łysomice
LGD ZIEMIA GOTYKU zaprasza na spotkanie...Konkurs w instytucji kultury na stanowisko dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach
Wójta Gminy Łysomice ogłoszenia konkursu w instytucji kultury na stanowisko dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach...Wystąpienie siły wyższej w gospodarstwie
W związku z występującymi w Polsce niekorzystnymi zjawiskami meteorologicznymi (burzami, nawałnicami, ulewnymi deszczami, wysokimi temperaturami), przypominamy, że rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych, którzy ponieśli w wyniku szkodliwych działań atmosferycznych straty w uprawach lub w pogłowiu zwierząt, mogą zgłaszać przypadki wystąpienia siły wyższej do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa...Kobiety, weźcie sprawy w swoje ręce, badajcie się!
Kobiety boją się pójść do specjalisty, boją się mammografii w obawie o ból, ale też często ze strachu, jak przyjmą informację o ewentualnej chorobie. A rzeczywistość może wyglądać zupełnie inaczej. Badanie dla większości pań jest bezbolesne, a raka piersi można leczyć. Najlepiej wtedy, kiedy zostanie wykryty we wczesnym stadium choroby, a leczenie rozpocznie się natychmiast. Liczy się dosłownie każda minuta.
Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy powinnaś zapisać się na mammografię - to najlepsza z możliwych decyzji! Nie musisz się bać. Mammografia to badanie RTG, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich – po dwa dla każdej piersi. Wczesne wykrycie ewentualnych zmian diametralnie wpływa na przebieg i skuteczność leczenia.
- Mammografię powinno się wykonywać raz na dwa lata. Istotne jest też, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy, m.in. zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmianę koloru, guzek albo stwardnienie, które różni się od reszty ciała. Należy pamiętać, że nie każda widoczna zmiana to rak, ale zawsze wymaga badania lekarskiego. Kobiety, dbajcie o swoje zdrowie, badajcie się, nie lekceważcie żadnych symptomów i nie bójcie się prosić o pomoc – apeluje Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.
Profilaktyczne badania to najlepszy sposób, aby cieszyć się zdrowym życiem. Z finansowanej przez NFZ mammografii skorzystać mogą kobiety w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie były na tym badaniu.
- O chorobie często dowiadujemy się zbyt późno, ale wcale nie musi tak być. To nasza misja – chcemy, aby wszystkie panie dbały o regularne badania profilaktyczne i przede wszystkim nie zapominały o mammografii, która powinna być wpisana w ich harmonogram przynajmniej raz na dwa lata. Warto się badać, bo warto żyć. To naszym zdaniem najlepsza zachęta – przekonuje Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust spółka z o.o.
Aby skorzystać z mammografii, wcześniej należy się zarejestrować, a na miejsce wziąć dowód potwierdzający tożsamość ze zdjęciem. W mammobusie do dyspozycji kobiet jest komfortowa poczekalnia oraz przebieralnia. Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu pomocą służy technik elektroradiologii, który przeprowadza wywiad lekarski, a następnie wykonuje mammografię.
Mammobusy zaopatrzone są w nowoczesny i bardzo dokładny sprzęt cyfrowy. Wynik badania uzyskujemy po mniej więcej dwóch tygodniach od wizyty. Panie otrzymują go online. Jeśli lekarz zauważy na wykonanych zdjęciach coś niepokojącego, to pacjentka wraz z wynikiem otrzymuje zalecenia, co dalej powinna zrobić i gdzie powinna się zgłosić.
Już 30.07.2024 będziemy w miejscowości Łysomice, przy Ośrodku Zdrowia, ul. Łąkowa 3, a w dniach 31.07-01.08.2024 w Chełmży, na płycie Rynku, ul. Rynek 1.
Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php. Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej NFZ: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/.
Po wykryciu choroby trzeba działać natychmiast. Zdrowie mamy tylko jedno, a wspólnie możemy przeciwdziałać rakowi piersi i chronić zdrowie kobiet! #WybieramŻycie #GenevaTrust #MojaMammografia
Budowa gazociągu Gustorzyn – Gardeja
Gminna Biblioteka Publiczna w Łysomicach, serdecznie zapraszają dzieci...
Gminna Biblioteka Publiczna w Łysomicach, serdecznie zapraszają dzieci do spędzenia wakacji w naszych bibliotekach! Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji, które sprawią, że to lato będzie niezapomniane. Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny...Rekrutacja OHP
Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Toruniu zaprasza do kontynuacji nauki w roku szkolnym 2024/2025 z możliwością zakwaterowania w bezpłatnym internacie...ARiMR: Komunikat dotyczący aktualizacji harmonogramu naborów wniosków dla PS WPR 2023-2027 na III kwartał 2024 r.
ARiMR publikuje zaktualizowany harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2024 r. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR)...Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. Od 20 lipca 2024 r. uruchomiona została linia autobusowa nr 141
Autobusy linii 141 będą realizowały kursy do 1 września 2024 roku.Kursy do i z Kamionek będą realizowane wyłącznie w soboty i niedziele, jak również 15 i 16 sierpnia br.
Uwaga na sieć elektroenergetyczną podczas wakacyjnych zabaw
W pobliżu urządzeń służących do przesyłania energii nie należy się bawić. Nie wolno się wspinać na słupy energetyczne. W przypadku zauważenia zerwanej linii energetycznej lub uszkodzonej kłódki w stacji transformatorowej, należy zawiadomić Pogotowie Energetyczne (991). Do obiektów energetycznych nie należy wchodzić, nawet jeżeli drzwi są otwarte – to podstawowe zasady, o jakich warto pamiętać i jakie warto przypomnieć najmłodszym w czasie wakacji...Podsumowano rywalizację o tytuł Rowerowej Stolicy Polski
We wtorek 9 lipca w łysomickiej Galerii Spotkań podsumowano rywalizację o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Przez cały czerwiec rowerzyści z gminy Łysomice i jej przyjaciele zbierali kilometry z aplikacja Aktywne Miasta. Dziesiątki zorganizowanych rajdów, ponad 316 tysięcy przejechanych kilometrów, 1361 aktywnych uczestników! Gmina Łysomice zajęła 3. miejsce! Nie byłoby to możliwe, gdyby mnie Państwa zaangażowanie! Jeszcze raz pięknie dziękujemy!
Podczas spotkania Piotr Kowal wójt gminy Łysomice, przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski oraz przedstawiciele firm sponsorujących rowerowe zmagania wręczyli nagrody najlepszym rowerzystkom i rowerzystom. Na długiej liście wyróżnionych znaleźli się kobiety, mężczyźni, dzieci, seniorzy, oraz sportowcy i ich rodziny z Mustang Ostaszewo. Wręczono także kilka nagród specjalnych, za wytrwałość i szczególne zaangażowanie. Poniżej prezentujemy listę osób, które w czerwcowej rywalizacji osiągnęły najlepsze wyniki.
Podczas spotkania przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski przeprowadził inspirującą rozmowę z ultrakolarzem- rekordzistą Jackiem Kwiatkowskim. Jacek Kwiatkowski wspólnie z Krzysztofem Fechnerem w czerwcu podjęli próbę pobicia rekordu Polski. W ciągu miesiąca przejechali na rowerach ponad 10 tysięcy kilometrów ustanawiając tym samym nowy rekord w kategorii „Najdłuższy dystans przejechany rowerem w ciągu miesiąca”.
Na spotkaniu nie mogło zabraknąć podziękowań dla jednostek wspierających organizacje rajdów rowerowych: szkół i przedszkoli, LZS Mustang Ostaszewo i KKS Łysomice, jednostek i OSP z terenu naszej gminy oraz kół gospodyń, Gminnej Biblioteki Publicznej, klubów seniora i stowarzyszeń. Wszystkim jeszcze raz bardzo dziękujemy.
Tego popołudnia przyznano również dyplom i upominek niespodziankę za ogromne zaangażowanie we wszystkie rowerowe zmagania Robertowi Kożuchowskiemu przewodniczącemu Rady Gminy, który jest głównym pomysłodawcą rowerowej rywalizacji.
W ramach rywalizacji o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski” najlepsze wyniki osiągnęli:
KATEGORIA MĘŻCZYŹNI:
|
KATEGORIA KOBIETY:
|
KATEGORIA DZIECI DO LAT 15:
|
KATEGORIA SENIORZY:
|
Sponsorami rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2024 w gminie Łysomice byli: Gmina Łysomice, Inter Broker, Sharp, ZDB Rogowo, Gospodarstwo Rolne Tomasz Czajkowski, Inter Sequro, Sohbi, Motoboost, Sharp, Mustang, Sygnalista i Pałac Romantyczny.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Liderem Wsparcia Inwestycji
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna utrzymuje pozycję lidera wśród stref ekonomicznych. W pierwszym półroczu 2024 roku wydała 36 decyzji o wsparciu, a zadeklarowane nakłady inwestycyjne przedsiębiorców przekroczyły 402 mln zł. W ramach nowych projektów powstanie 92 nowe miejsca pracy.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) podsumowała pierwszy kwartał 2024 roku, który okazał się wyjątkowo owocny pod względem wydanych decyzji o wsparciu inwestycji. PSSE wydała najwięcej decyzji w Polsce, co świadczy o dynamicznym rozwoju strefy i jej atrakcyjności dla inwestorów.
Wśród przedsiębiorców, które skorzystały ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji znalazł się Eaton Automotive Components – amerykańska firma specjalizująca się w produkcji silników i turbin oraz urządzeń do przesyłania energii. Eaton zainwestuje prawie 35 mln zł w rozbudowę zakładu w Tczewie (województwo pomorskie). W ramach realizowanej inwestycji firma wprowadzi nowy produkt przeznaczony dla sektora elektromobilności, który cechować będzie wysoki stopień zaawansowania technologicznego oraz innowacyjność.
Z kolei firma MIKOBUD specjalizująca się w produkcji konstrukcji stalowych zainwestuje prawie 3,5 mln zł w zwiększenie efektywności produkcyjnej zakładu w Brodnicy (województwo kujawsko-pomorskie). W ramach inwestycji planowany jest między innymi zakup maszyn i urządzeń, zakup instalacji fotowoltaicznych oraz modernizacja placu.
- Pierwszy kwartał 2024 roku przyniósł znaczące osiągnięcia dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Fakt, że PSSE wydała najwięcej decyzji o wsparciu w Polsce, potwierdza jej pozycję lidera oraz atrakcyjność dla przedsiębiorców. Jest mi niezmiernie miło, że dołączyłem do zespołu i mogę kontynuować starania, aby Strefa w dalszym ciągu wspierała rozwój województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, przyciągała nowych inwestorów i wzmacniała swoją pozycje lidera – mówi Mirosław Kamiński Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Inwestor, który chce dołączyć do Polskiej Strefy Inwestycji nie tylko otrzymuje pomoc w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. Może skorzystać ze wsparcia ekspertów, którzy oferują doradztwo inwestycyjne, czy pomoc w znalezieniu wykwalifikowanej kadry. PSSE oferuje szereg spotkań, konferencji, szkoleń, które mają na celu nie tylko edukację, ale także sprzyjają budowaniu relacji biznesowych. Strefa posiada także nieruchomości, które oferuje potencjalnym inwestorom, a w razie potrzeby pomaga wyszukać działkę dostosowaną pod wymagania przedsiębiorstwa.
Nowy Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Pod koniec czerwca br. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna poinformowała o nowym Zarządzie, który będzie kierował dalszym rozwojem i strategią strefy. Na stanowisko Prezesa został mianowany Mirosław Kamiński, który od 2005 roku z powodzeniem kierował Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego, zarządzającą Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jego wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu specjalnymi strefami ekonomicznymi, będzie kluczowe dla PSSE, która liczy na dalszy dynamiczny rozwój i przyciąganie nowych inwestorów.
W skład nowego zarządu PSSE wchodzą również Błażej Konkol, który objął stanowisko Wiceprezesa, oraz Michał Szczupaczyński, mianowany na Członka zarządu. Błażej Konkol, wcześniej Wójt Gminy Trąbki Wielkie, wniesie do zespołu cenne doświadczenie w zarządzaniu samorządem lokalnym. Michał Szczupaczyński, wcześniej Dyrektor Kancelarii Marszałka Województwa Pomorskiego, ma doświadczenie w zarządzaniu i wspieraniu rozwoju gospodarczego.
Nowy Zarząd PSSE stawia sobie za cel dalszy rozwój strefy, wspieranie lokalnych przedsiębiorstw i przyciąganie nowych inwestorów do regionu. Strefa postawi także szczególny nacisk na rozwijanie współpracy z samorządami, organizacjami branżowymi, izbami gospodarczymi, ośrodkami otoczenia biznesu, a także agencjami rządowymi, aby tworzyć złożony ekosystem, który korzystnie wpłynie na inwestycje oraz rozwój przedsiębiorczości w województwie pomorskim i kujawsko – pomorskim.
Rada Gminy podjęła decyzję w sprawie dopłat do odbiorców usług kanalizacyjnych
W dniu 9 lipca 2024 r. weszła w życie nowa taryfa ustalona przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Gdańsku dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na okres 3 lat na terenie gminy Łysomice.
Mając na uwadze sytuację społeczno-ekonomiczną mieszkańców gminy Łysomice, ochronę ich interesów i odciążenie w opłatach ponoszonych za odprowadzane ścieki, rada gminy podjęła uchwałę dla odbiorców indywidualnych usług kanalizacyjnych o dopłatach dla zbiorowego odprowadzania ścieków do cen zatwierdzonych przez PGW Wody Polskie.
Dopłata wpłynie na obniżenie ceny za 1m3 odprowadzanych ścieków. W praktyce dopłata ta przez pierwsze 12 miesięcy wyniesie 4 zł do 1m3, kolejno od 13-24 miesiąca - 2 zł , następnie od 25-36 miesiąca - 1 zł. Dopłata z budżetu gminy wyniesie łącznie 2.035.000,00 zł.
Wybór i ślubowanie nowego radnego
Podczas V Sesji Rady Gminy Łysomice zwołanej na wniosek Wójta Gminy Łysomice w dniu 9 lipca 2024 r. Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej Hanna Piątkowska wręczyła Tomaszowi Sielczakowi zaświadczenie o wyborze na radnego Gminy Łysomice.
W wyborach zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r. Obwodowa Komisja Wyborcza w Kamionkach Dużych ustaliła, że Maciej Paczkowski oraz Tomasz Sielczak otrzymali taką samą liczbę głosów. W następstwie losowania przeprowadzonego przez Gminną Komisję Wyborczą w Łysomicach mandat uzyskał Maciej Paczkowski.
Sąd Okręgowy w Toruniu na skutek protestu wyborczego stwierdził nieważność wyboru Macieja Paczkowskiego oraz wygaśnięcie jego mandatu, a także nakazał Obwodowej Komisji Wyborczej w Kamionkach Dużych ponowne przeliczenie głosów oddanych na kandydatów oraz ponowne ustalenie wyniku wyboru na radnego. Sąd ponadto wskazał, że Obwodowa Komisja Wyborcza z siedzibą w Kamionkach Dużych błędnie uznała jeden z głosów za nieważny. Ważność tego głosu decyduje o zwycięstwie Tomasza Sielczaka.
Wojewoda Kujawsko – Pomorski zarządził przeprowadzenie ponownych wyborów wyznaczając datę – niedzielę, 30 czerwca 2024 r. Na posiedzeniu w dniu 30 czerwca 2024 r. Obwodowa Komisja Wyborcza w Kamionkach Dużych na podstawie otrzymanych kart do głosowania dokonała ponownego ustalenia wyników głosowania. Komisja ustaliła, że największą liczbę głosów otrzymał Tomasz Sielczak. Gminna Komisja Wyborcza w Łysomicach w protokole z wyborów potwierdziła, że najwięcej ważnie oddanych głosów otrzymał i radnym został wybrany Tomasz Sielczak. Gratulujemy nowemu radnemu i życzymy dobrej współpracy.
Radny Tomasz Sielczak złożył uroczyste ślubowanie i wziął czynny udział w obradach sesji.
Nowe stawki dla strażaków i skład Społecznej Rady SPZOZ w Łysomicach
Na IV sesji Rady Gminy Łysomice w dniu 27 czerwca 2024 r. została podjęta uchwała w sprawie wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaka ratownika i kandydata na strażaka ratownika OSP.
W przedmiotowej uchwale określony został ekwiwalent dla strażaka ratownika, który uczestniczył w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej lub zabezpieczeniu obszaru chronionego PSP w kwocie 24 zł oraz za udział w szkoleniu lub ćwiczeniu w wysokości 12zł. Ponadto została uregulowana kwestia wysokości ekwiwalentu za wykonywanie innych zadań niż określone wyżej na rzecz Gminy, w tym zabezpieczenie gminnych uroczystości, imprez państwowych oraz uczestnictwo w czynnościach gospodarczo-porządkowych, które nie mają charakteru działań ratowniczych lub akcji ratowniczych.
W drodze uchwały powołano także Radę Społeczną Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łysomicach na kadencję w latach 2024-2028 w składzie:
- Kowal Piotr - Przewodniczący
- Przyjemski Paweł - powołany przedstawiciel Wojewody
- Błaszkiewicz Marian - członek
- Lubomski Artur - członek
- Ordak Barbara - członek
- Pyrek Piotr - członek
- Wujak Witold - członek
- Zmarzły Anna - członek
- Kołecki Waldemar - członek
Szachowe Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Krwiodawców i Mistrzostwa Gminy Łysomice Seniorów i Juniorów
W dniu 22 czerwca 2024 r. w Siedzibie Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w OSTASZEWIE, rozegrane zostały Szachowe Mistrzostwa Województwa Kujawsko – Pomorskiego Krwiodawców i Mistrzostwa Gminy Łysomice – Seniorów i Juniorów. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 9 rund, z tempem gry po 10 minut na partię dla zawodnika (kojarzenie komputerowe), według obowiązujących przepisów gry Polskiego Związku Szachowego. W mistrzostwach wziął udział Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego Jarosław Wiśniewski. Podczas zawodów panowała miła i przyjazna atmosfera, przy kawie, napojach i drożdżówkach, ufundowanych przez Gminę. Zawody sędziował Czesław Karasiewicz wraz z Damianem Kamińskim. Organizatorem był Klub Honorowych Dawców Krwi koła PCK w Ostaszewie oraz Urząd Gminy Łysomice. Pamiątkowe statuetki i puchary wręczał Pan Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice. Sponsorami Mistrzostw byli: Pani Małgorzata Smetaniuk – Gospodarstwo Rolne w Ostaszewie, STEX Janiszewscy, Gospodarstwo Rolne Sławkowo Romuald Wiśniewski, Gmina Łysomice, Starostwo Powiatu Toruńskiego, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki Bydgoszczy oraz Urząd Marszałkowski w Toruniu.
W klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Wojewódzkich Honorowych Dawców Krwi PCK najwyższe miejsca zajęli:
- I miejsce - Klub HDK Ostaszewo, który zdobył Puchar Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla
- II miejsce - Klub HDK Bydgoszcz - zdobywca Pucharu Starosty Toruńskiego Mirosława Graczyka
- III miejsce - Klub HDK Inowrocław - który zdobył Puchar Starosty Toruńskiego Mirosława Graczyka
Indywidualnie zwyciężyli:
- I miejsce - Kamiński Damian - HDK Ostaszewo (zdobył Puchar Wojewody Kuj.-Pom. Michała Sztybla)
- II miejsce - Wiśniewski Przemysław - HDK Ostaszewo (zdobył Puchar Marszałka Piotra Całbeckiego)
- III miejsce - Wiśniewski Jarosław - HDK Bydgoszcz (zdobył Puchar Marszałka Piotra Całbeckiego)
W zmaganiach Seniorów Mistrzostw Gminy Łysomice, zwyciężyli: Kamiński Damian (zdobył Puchar Marszałka Piotra Całbeckiego) przed Kazańcow Bartoszem (zdobywca Pucharu Wójta Gminy Łysomice Piotra Kowala) - obaj z HDK PCK Ostaszewo.
W klasyfikacji Juniorów Mistrzostw Gminy Łysomice, najwyższe miejsca zajęli:
- I miejsce Dębek Teo-Dante - Łysomice.
- II miejsce Wasiak Mikołaj - Lulkowo.
- III miejsce Kamiński Piotr - Ostaszewo.
Wszyscy otrzymali Puchary Wójta Gminy Łysomice.
W klasyfikacji Kobiet (dziewczyn) zwyciężyła Talkowska Lucjana przed Dembek Aidą - obie z Łysomic, zdobywczynie Pucharu Wójta Gminy Łysomice Piotra Kowala.
Pozostali zawodnicy otrzymali pamiątkowe statuetki Szachowych Mistrzostw. Puchary i statuetki wręczył osobiście wszystkim zawodnikom Wójt Gminy Łysomice Piotr Kowal.
Prezes Klubu HDK PCK w Ostaszewie:
Czesław Karasiewicz
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE NR 143
Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze/2
Obszar: powiat toruński
Ważność: od godz. 10:00 dnia 28.06.2024 do godz. 24:00 dnia 28.06.2024
Prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie do 90 km/h. Lokalnie grad.
Źródła informacji: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy
Zjawisko/Stopień zagrożenia: Upał/2
Obszar: powiat toruński
Ważność: od godz. 11:00 dnia 27.06.2024 do godz. 20:00 dnia 28.06.2024
Prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 21°C.
Źródła informacji: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy
Nieodpłatna Pomoc Prawna w Powiecie Toruńskim
Fundacja Togatus Pro Bono, w ramach realizacji rządowego programu, udziela nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Powiecie Toruńskim.
Harmonogram
W Powiecie Toruńskim punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadzony jest według następującego harmonogramu:
- w poniedziałki w godzinach 15.30 – 19.30 w ZSP w Chełmży przy ul. Hallera 23 (wejście od ulicy Piotra Skargi), 87-140 Chełmża,
- we wtorki w godzinach 10.00 – 14.00 w Lubiczu Dolnym przy ul. Toruńskiej 24,
- w środy w godzinach 15.30-19.30 w ZSP w Chełmży przy ul. Hallera 23 (wejście od ulicy Piotra Skargi), 87-140 Chełmża,
- w czwartki w godzinach 10.00-14.00 w Urzędzie Gminy w Czernikowie przy ul. Słowackiego 12,
- w piątki w godzinach 14.00 – 18.00 w świetlicy integracyjnej/GOPS w Złejwsi Wielkiej przy ul. Słonecznej 28, pokój 11.
Numer telefonu, pod którym można umówić termin wizyty prawnej: (56) 662 88 88.
Komu przysługuje ?
Porada przysługuje osobie, która nie jest wstanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Z porady mogą skorzystać również przedsiębiorcy tj. osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które w ciągu ostatniego roku nie zatrudniały innych osób.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
- poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających obowiązkach, również w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym
- wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego
- sporządzenie projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową
- nieodpłatną mediację
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
- działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji (w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego)
- nieodpłatną mediację
Fundacja Togatus Pro Bono zaprasza na naszą stronę internetową, Facebooka oraz profil YouTube, gdzie zamieszczono materiały i filmy edukacyjne:
Absolutorium dla Wójta
27 czerwca 2024 r. podczas IV Sesji Rady Gminy Łysomice Wójt Gminy Piotr Kowal przedstawił radzie Raport o stanie gminy za rok 2023.
Radni Gminy po zapoznaniu się ze sprawozdaniami, wnioskiem Komisji Rewizyjnej i opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy jednogłośnie udzielili Wójtowi Gminy wotum zaufania i absolutorium za rok 2023.
Wójt Gminy Piotr Kowal podziękował za udzielone absolutorium oraz owocną współpracę radnym, sołtysom, radom sołeckim, jednostkom organizacyjnym oraz pracownikom urzędu.
Pomoc w wypełnianiu wniosków o przyznanie płatności obszarowych dla rolników
Informujemy zainteresowanych rolników z terenu gminy Łysomice o możliwości uzyskania nieodpłatnej pomocy z zakresu wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie za rok 2024 w Urzędzie Gminy Łysomice.
Pomocy udzielał będzie Pan Krzysztof Piotrowski w dniach:
- 26.06.2024 r. - (środa) w godz. 8:00 - 12:00
w siedzibie Urzędu Gminy Łysomice przy ul. Warszawskiej 8 w Łysomicach. Serdecznie zapraszamy.
"Projektowa Popcornica"
Do 26 czerwca br. trwa nabór zgłoszeń w projekcie “Projektowa Popcornica”, realizowanym przez Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica.
Projektowa Popcornica to projekt, w ramach którego młodzi ludzie nauczą się w praktyce tworzenia własnych projektów opartych na rzetelnej i dostosowanej do środowiska diagnozie potrzeb. Młodzież, niczym ziarna kukurydzy w popcornicy będzie dojrzewać i nabierać odpowiednich kompetencji do przeprowadzania procesów konsultacyjnych, aby w swoich projektach odpowiadać na potrzeby rówieśników. Cały proces udziału młodych w projekcie zakończy się nabyciem kompetencji członków organizacji w obszarze planowania projektów, pisania wniosków o dotacje i fundrisingu.
W ramach projektu zaplanowaliśmy następujące działania:
- Kick-off meeting - spotkanie zapoznawcze online, na którym uczestnicy poznają swoich opiekunów, omówiony zostanie harmonogram i zasady pracy.
- I zlot warsztatowy - trzydniowy wyjazd szkoleniowy, podczas którego młodzi nauczą się przeprowadzać diagnozy potrzeb i konsultacje. Poruszona zostanie tematykę budowania zespołu oraz pełnienie roli lidera. Przygotowaliśm róniweż atrakcje integracyjne, sesję zdjęciową oraz wyprawkę konsultacyjna dla każdego uczestnika.
- Praca w terenie - każdy z uczestników projektu będzie miał za zadanie powołać w swoich społecznościach 4-5 osobowe drużyny, które będą go wspierały w czasie przeprowadzania procesów konsultacyjnych i uczestniczyły w ich przygotowaniu oraz realizacji. Opiekę nad drużynami sprawować będą facylitatorzy.
- II zlot warsztatowy - dwudniowy wyjazd szkoleniowy dla uczestników projektu i ich grup, podczas którego poznają poszczególne elementy metody projektu i w oparciu o wyniki przeprowadzonej diagnozy będą dalej pracować nad problemami, które dotykają młodych w ich otoczeniu.
- Wizyty studyjne - dwie wizyty studyjne do aktywnie działających organizacji młodzieżowych, operatorów projektów, samorządów, czy innych miejsc, które mogą stać się dla inspiracją dla uczestników.
- Wirtualna przestrzeń - stworzymy przestrzeń do komunikowania się i wymiany doświadczeń dla wszystkich uczestników.
Konkurs dedykowany jest dla osób w wieku od 15 do 29 lat z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, które są uczniami szkół średnich, studentami/doktorantami* lub są przedstawicielami organizacji młodzieżowych, w tym młodzieżowych rad, organizacji studenckich/doktoranckich i organizacji pozarządowych. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem poniższego formularza: https://forms.gle/a77Q6bovDozyE5NJA
Pożegnanie Absolwentów Przedszkola Jelonek w Papowie Toruńskim
Koniec czerwca to czas pożegnania absolwentów. W Przedszkolu Publicznym Jelonek w Papowie Toruńskim uroczyste pożegnanie absolwentów odbyło się 19 i 20 czerwca 2024. W tym roku progi przedszkola opuszcza 74 przedszkolaków. W uroczystości udział wzięli nauczyciele, pracownicy, rodzice oraz zaproszeni goście: Pan Piotr Kowal wójt Gminy Łysomice, Pan Marcin Chojna wiceprzewodniczący Rady Gminy Łysomice, Pani Emilia Zielińska skarbnik Gminy Łysomice oraz Pan Marek Fiedler inspektor ds. transporu, oświaty, zdrowia i sportu.
Dzieci zaprezentowały program artystyczny, w którym dziękowały za czas spędzony w przedszkolu i prezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Następnie z rąk pani dyrektor, wicedyrektor oraz Pana Piotra Kowala wójta gminy Łysomice i Pana Marcina Chojna wiceprzewodniczącego Rady Gminy Łysomice otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.
Uroczystość zakończenia przedszkola zawsze pełna jest emocji i radości. To czas refleksji nad minionymi latami, pełnymi nauki, zabawy i rozwoju. Przedszkolaki z dumą żegnały się ze swoim przedszkolem, gotowe na nowe wyzwania w szkole. Wspomnienia z tego dnia na pewno pozostaną w ich pamięci na długo, a zdobyte w przedszkolu umiejętności i doświadczenia będą fundamentem ich dalszej edukacji.
Kochani Absolwenci! Dziękujemy za Wasz uśmiech i radość, za spontaniczność i zaufanie,za to, że przez tych kilka lat mogliśmy być razem!
Życzymy Wam samych sukcesów! W naszych sercach i w naszej pamięci zostaniecie na zawsze! Powodzenia!
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
Dziś zabrzmiał ostatni przedwakacyjny dzwonek. Przed uczniami dwa miesiące letniego wypoczynku. Rok szkolny 2023/2024 we wszystkich placówkach oświatowych i oddziałach przedszkolnych Gminy Łysomice zakończyło 1101 dzieci i młodzieży, w tym 24 z Ukrainy. Swoje szkoły pożegnało 84absolwentów klas ósmych.
W imieniu Pana Wójta bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim dyrektorom, nauczycielom i pracownikom obsługi za opiekę, nauczanie i wychowanie. Rodzicom za zrozumienie i współpracę, a uczniom za wytrwałość w wywiązywaniu się z nałożonych na nich obowiązków.
Życzymy wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji oraz powrotu do szkoły we wrześniu a absolwentom wielu sukcesów w nowych placówkach.
Najlepsi Absolwenci Gminy Łysomice
Na uroczystej gali podsumowującej rok szkolny 2023/24 nagrody otrzymało 21 najlepszych spośród 84 wszystkich absolwentów szkół z gminy Łysomice. Spośród nich aż piętnaścioro uzyskało średnią ocen powyżej 5,0. Zgodnie z tradycją nagrodą specjalną został uhonorowany „najlepszy z najlepszych”, uczeń z najwyższą średnią ocen na świadectwie. W tym roku najlepszą okazała się Weronika Maria Zielińska absolwentka Szkoły Podstawowej w Ostaszewie, która uzyskała średnią 5,72.
Gala wręczenia nagród zorganizowana została w Szkole Podstawowej im. F. Chopina w Turznie. Dyplomy uznania i nagrody książkowe dla najlepszych absolwentów oraz listy gratulacyjne dla rodziców wręczali: Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice, Robert Kożuchowski Przewodniczący Rady Gminy oraz Marcin Chojna Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Łysomice. Wychowawczy klas przedstawili swoje klasy ze wskazaniem osiągnięć wyróżnionych uczniów. Swoją obecnością uświetnili uroczystość dyrektorzy szkół.
Nagrodę z dyplomem uznania otrzymali: Natalia Sztangierska, Zofia Pawłowska, Aleksander Szparaga, Błażej Kaczmarek ze Szkoły Podstawowej w Łysomicach, Weronika Maria Zielińska, Artur Abramowicz, Eryk Jan Lewalski, Roksana Pawlak, Franciszek Pawlikowski, Amelia Olszewska, Filip Waliszewski, Leszek Ryszard Lewalski oraz Zofia Makowska ze Szkoły Podstawowej w Ostaszewie, Magdalena Rybińska, Martyna Jabłońska, Zuzanna Kamińska, Klaudia Nikleniewicz, Izabela Streich i Nadia Pełkowska ze Szkoły Podstawowej im. L. Filcka w Świerczynkach oraz Marta Kucharska i Kacper Ostrowski ze Szkoły Podstawowej im. F. Chopina w Turznie.
Program Gali uświetniły występy artystyczne dzieci z klasy IIIa szkoły, która była gospodarzem uroczystości.
Gratulujemy wszystkim absolwentom i życzymy aby zostali przyjęci do wybranych szkół oraz wielu sukcesów w kolejnym etapie edukacji.
III Sesja Rady Gminy Łysomice
Dnia 18 czerwca br. odbyła się III sesja IX kadencji Rady Gminy Łysomice podczas, której kierownicy jednostek organizacyjnych: szkół, przedszkola, biblioteki i poradni psychologiczno-pedagogicznej przedstawili sprawozdania z działalności i realizacji budżetu za rok 2023. Radni Gminy Łysomice podjęli również uchwały w sprawie powołania Komisji Rady Gminy Łysomice. Powołano następujące Komisje:
- Komisja Rewizyjna w składzie: Dembek Denis – Przewodniczący, Kamiński Grzegorz, Kęder Tomasz, Kołecki Waldemar, Witkowska Ewelina
- Komisja Skarg, Wniosków i Petycji w składzie: Guła Ewa, Kamiński Grzegorz, Kęder Tomasz, Kuban Marta, Lubomski Artur
- Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Problemów Społecznych w składzie: Dudkiewicz Maciej, Guła Ewa, Lubomski Artur, Opałka-Wiśniewska Paulina, Witkowska Ewelina
- Komisja Budżetu, Finansów, Inwestycji i Rolnictwa w składzie: Chojna Marcin, Dudkiewicz Maciej, Opałka-Wiśniewska Paulina, Polak Krystian, Rzepkowski Jacek
- Komisja Statutowa w składzie: Chojna Marcin, Dembek Denis, Kęder Tomasz, Kołecki Waldemar, Rzepkowski Jacek
Sprawozdanie z działalności i budżetu przedstawił także Jan Kalinowski Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łysomicach, który podziękował włodarzom gminy za wieloletnią współpracę, za wsparcie oraz pomoc w realizacji inwestycji szkolnych. Jan Kalinowski po raz ostatni wystąpił w roli dyrektora szkoły, a przedstawione sprawozdanie było jego ostatnim.
Robert Kożuchowski Przewodniczący Rady Gminy i Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice wyrazili wdzięczność za lata pracy na stanowisku dyrektora, godne reprezentowanie gminy oraz zaangażowanie w życie szkoły i szkolnej społeczności. Jan Kalinowski przyjął od włodarzy gminy serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i spełnienia marzeń nie tylko zawodowych.
Budowa ogólnodostępnego terenu rekreacyjnego z miejscowości Koniczynka
W miejscowości Koniczynka rozpoczęły się roboty budowlane związane z realizacją inwestycji pn.: „Budowa ogólnodostępnego terenu rekreacyjnego z miejscowości Koniczynka.” W ramach zadania planuje się wykonanie siłowni plenerowej, wykonanie boiska do gry w koszykówkę, montaż urządzeń małej architektury (m. in. ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, stolik do gier planszowych), wykonanie oświetlenia zewnętrznego, urządzenie terenów zielonych, wykonanie wiaty ogniskowej przelotowej.
Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wypełniając swoje obowiązki ustawowe, realizuje ,,Wojewódzki program przeciwdziałania przemocy w rodzinie na lata 2021-2026’’. Celem strategicznym tego programu jest zwiększenie dostępności różnorodnych form wsparcia dla osób doświadczających przemocy domowej.
Realizacji tego celu służy Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
W ramach tego narzędzia, codziennie – od poniedziałku do niedzieli - pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 w godzinach od 17.00 do 21.00 udzielana jest pomoc przez prawnika i psychologa. Konsultanci udzielają wsparcia i pomocy osobom: zagrożonym przemocą fizyczną, psychiczną, ekonomiczną, seksualną czy borykającym się z trudnościami w życiu rodzinnym, często z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, w tym od alkoholu.
Zachęcamy wszystkie osoby potrzebujące pomocy, motywacji lub wsparcia do odwiedzenia strony Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii, gdzie znajdziecie Państwo szereg informacji mogących pomóc w sytuacjach kryzysowych.
Poniżej link: https://niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/11/o-nas
Wydarzenie kulturalno-historyczne "MY Naród - Dźwięki Solidarności"
29 czerwca 2024 roku odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalno-historyczne, zatytułowane "MY Naród – Dźwięki Solidarności", które przeniesie uczestników w czasy PRL-u, pokazując historię walki o wolność. Wydarzenie będzie miało miejsce na specjalnie przygotowanym terenie – w powstającym Parku Inscenizacji Historycznych i Inicjatyw Kulturalnych w Kończewicach (gm. Chełmża).
Pierwsza ze scen zrekonstruuje poprzez grę aktorów- manifestacje robotników ukazując brutalność milicji. Następnie sceny będą kolejno ukazywać genezę PRL, opór społeczeństwa, stan wojenny, walkę z Kościołem, oraz życie i absurdy PRL-u a także wydarzenia tamtych czasów na kujawach i pomorzu. Sceny będą realizowane przy wykorzystaniu multimediów i poprzez grę aktorów statystów, gwiazdą części muzyczno-koncertowej będzie wokalista legendarnego zespołu TSA Marek Piekarczyk, kompozytor i juror popularnego programu The Voice of Poland. Wokalista wykona utwory według precyzyjnie dobranego repertuaru, które oddadzą ducha tamtych czasów.
Organizatorem wydarzenia i twórcą Parku Inscenizacji Historycznych jest dynamicznie rozwijająca się Fundacja Kraj Wspaniały.
REJON DYSTRYBUCJI TORUŃ - PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
W związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych zostaną pozbawieni napięcia niżej podani odbiorcy:
Data |
Godz. |
Adres |
17.06.2024 |
08.00-15.00 |
Stacja Targowa 2 |
08.00-13.00 |
Stacja Łubianka 20 obw.100 |
|
23.00-01.00 |
Stacja Kotły |
|
09.00-17.00 |
Stacja Browina 6 |
|
08.00-13.00 |
Stacja Dybowo Oś. Słupa |
|
18.06.2024 |
08.00-12.00 |
Stacja Oś .Grębocin 1 obw. |
10.30-15.00 |
Stacja Pigża 7 obw.100 |
|
23.00-01.00 |
Stacja Kilińskiego |
|
08.00-12.00 |
Stacja Czarnowo 3 |
|
19.06.2024
|
23.00-01.00 |
Stacja Kniaziewicza |
07.00-12.00 |
Stacja Kamionki 5 |
|
10.30-14.30 |
Stacja Cegielnik 4 |
|
09.30-13.30 |
Stacja Górsk 20 obw.300 |
|
20.06.2024 |
08.00-16.00 |
Stacja Czarnowo 1,9,10 |
23.00-01.00 |
Stacja Kniaziewicza 2 |
|
07.00-12.00 |
Stacja Kamionki Małe 4 |
|
08.30-12.30 |
Stacja Wylwaga |
|
10.30-14.30 |
Stacja Górsk 6 |
|
08.00-12.00 |
Stacja Górsk 13 |
|
21.06.2024 |
07.00-12.00 |
Stacja Gierkowo |
08.00-12.00 |
Stacja Czarne Błota 12 |
|
08.00-12.00 |
Stacja Czarne Błota 14 |
|
09.30-13.30 |
Stacja Mierzynek 3 obw.600 |
Wielki sukces sportowy uczennic ze Szkoły Podstawowej w Turznie
Uczennice – rocznik 2013 - SP w Turznie, po zajęciu I miejsca na Zawodach Powiatowych w Trójboju Lekkoatletycznym w Czernikowie, 12.06 pojechały do Białych Błot reprezentować naszą gminę i powiat na zawodach wojewódzkich. Pojechały, jak przystało na prawdziwych sportowców, z nadziejami na jak najlepsze miejsce. I nie zawiodły siebie i nas !!! Wyskakały w dal, wybiegały na 60 m i wyrzuciły piłeczkami palantowymi III miejsce spośród 18 drużyn przybyłych z całego województwa !!! Ależ wynik !!! Ogromne gratulacje dla Julki Bokwy, Gabrysi Gajur, Ani Janiaczyk, Oli Kurkowskiej i Weroniki Kalbarczyk !!! Wielka duma !!! Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!
Opiekun: Marzenna Wójcik
Wyniki głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Państwowa Komisja Wyborcza podała już wyniki głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego we wszystkich okręgach wyborczych. W skali kraju, najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska – 37,06%, kolejno: PiS – 36,16% głosów, Konfederacja z wynikiem 12,0%, Trzecia Droga, na którą głos oddało 6,91% osób oraz Lewica, która zdobyła 6,3% głosów. Frekwencja wyniosła 40,65%...IDŹ NA WYBORY do Parlamentu Europejskiego 9 CZERWCA 2024r.
Zarząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego zaprasza do udziału w konkursie na kampanie zachęcającą do głosowania. Koła Gospodyń Wiejskich, Jednostki OSP i Sołectwa...Zgłoś się do 10 czerwca w XXI konkursie „Piękna Zagroda”
Celem XXI konkursu „Piękna Zagroda” jest uczynienie polskiej wsi - wsią piękną, zadbaną i uporządkowaną, z funkcjonalną, ładną, otoczoną zielenią architekturą wsi, w której praca staje się łatwiejsza, a życie i odpoczynek przyjemne i zdrowe. W swoich założeniach, konkurs jest zachętą do dbania o poprawę estetyki zabudowy oraz warunków higieniczno-sanitarnych gospodarstw. Ogród stanowi integralną część gospodarstwa, stąd też jednym z kryteriów oceny będzie stan gospodarstwa (estetyka, wykorzystanie elementów proekologicznych itp.).
Zapraszamy do udziału w konkursie Piękna Zagroda. Na wasze zgłoszenia do etapu gminnego czekamy do 10 czerwca.
Konkurs jest organizowany w dwóch etapach:
- I etap - gminny
- II etap – powiatowy
i przeprowadzany jest w trzech kategoriach:
- na najbardziej zadbaną działkę ogrodniczą-ogródek przydomowy,
- na najbardziej zadbaną działkę siedliskową- gospodarstwo rolne (produkcja roślinna),
- na najbardziej zadbaną działkę siedliskową- gospodarstwo rolne (produkcja zwierzęca).
Organizatorzy konkursu:
Organizatorem są: Starosta Toruński, Wójtowie Gmin Powiatu Toruńskiego, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Chełmży oraz inne organizacje, które wyrażają chęć udziału w organizowaniu i finansowaniu konkursu.
W konkursie mogą brać udział działki siedliskowe i działki ogrodnicze.
II Nocna Rowerowa Masa Krytyczna
No i wystartowali! Rowerowy czerwiec przed nami! 122 rowerowych zapaleńców w nocy z 31 maja na 1 czerwca kręciło kilometry w ramach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski! Widać i słychać było nas z daleka! To, że nasi Mieszkańcy pokochali rowerowe wyzwania wiemy nie od dziś, ale udział AŻ TYLU śmiałków w rajdzie w samym środku ciemnej nocy przerósł nasze najśmielsze oczekiwania! Zerknęliśmy na ranking i musimy się pochwalić, że wysunęliśmy się na prowadzenie z piękną sumą przekraczającą 3 tysiące kilometrów! Pozostaje już tylko utrzymać ten wynik przez kolejne 30 dni! Rowerzyści – bardzo na Was liczymy!
Specjalnie na okoliczność rowerowych zmagań powstał hymn, za który pięknie dziękujemy Justynie Lausz i Patrykowi Rybackiemu. Słyszeliśmy, że hymn wpada w ucho i gdy się go nuci to nawet podjazdy pod górkę niestraszne! A jeszcze jak się jedzie z rowerowym mistrzem to góry można przenosić! Pan Jacek Kwiatkowski-ultrakolarz zgodził się nas wspierać w rowerowych rywalizacjach. Dziękujemy za cenne wskazówki i motywacje! Nie ukrywamy, że liczymy na więcej!
Pięknie dziękujemy za pomoc w organizacji rajdu! Pyszne kiełbaski i słodki poczęstunek przygotowało KGW Zakrzewianie. Nad bezpieczeństwem czuwało 18 strażaków z OSP Papowo Toruńskie i OSP Lulkowo.
Gminny Dzień Dziecka
Popołudnie pełne słońca, szalonych zabaw i niezapomnianych wrażeń! 29 maja wielu małych i dużych Mieszkańców naszej gminy bawiło się na Gminnym Dniu Dziecka. Dmuchane place zabaw, warsztaty kreatywne z Gminną Biblioteką Publiczną w Łysomicach, chłodny prysznic od OSP KSRG Lulkowo, wodna siatkówka, rywalizacje rowerowe czy fotobudka to tylko część atrakcji... Sam Pan Kleks prowadził animacje dla dzieci i dał niezwykły bańkowy pokaz. Dzieci oglądały go jak zaczarowane!
Gościem specjalnym był ultrakolarz Jacek Kwiatkowski, który podpowiedział jak najlepiej przygotować się do rowerowych wycieczek. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ważnych wskazówek. Liczymy, że dobre rady od Mistrza odkryją nowe rowerowe talenty i pomogą w walce o tytuł Rowerowej Stolicy Polski! Trzymamy kciuki!
Nie mogło zabraknąć aspektów ekologicznych! Wszak EKOLOGIA ważna sprawa! Uczestnicy chętnie korzystali z możliwości eko-wymiany i zużyte sprzęty elektroniczne zamieniali na roślinki!
VIII Spotkanie Motocyklowe z Moto Gostkowo za nami...
Zapaleni miłośnicy jednośladów, mnóstwo młodzieży, całe rodziny z dziećmi. Takie imprezy jak ta, integrują mieszkańców i nie tylko! Tu każdy znalazł coś dla siebie! VIII Spotkanie Motocyklowe z Moto Gostkowo za nami...
25 maja ulice Gostkowa i okolicznych miejscowości wypełniły najróżniejsze motocykle! Słońce, przyjaźni, pozytywni ludzie i dobra energia udzielały się (mamy nadzieję) wszystkim. Można było zjeść coś pysznego, obejrzeć motocykle, zwiedzić nowoczesny i taki bardzo zabytkowy wóz strażacki czy spróbować swoich sił dosiadając konia. Najmłodsi mogli poszaleć na dmuchańcach, zaprojektować swoje własne koszulki i obejrzeć fantastyczny pokaz kuchni molekularnej! Ten nas również zaczarował!
Tradycyjne zawitał krwiobus - wszystkim, którzy oddali krew bardzo dziękujemy!
Pieniądze na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe
Od 1 czerwca do 31 lipca 2024 roku można się ubiegać o wsparcie na: zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych i zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych. Wszystkie cztery interwencje są finansowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wnioski można składać wyłącznie drogą internetową.
Dofinansowanie w ramach inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych z PS WPR 2023-2027 może być przyznane do maksymalnie 40 ha gruntów stanowiących własność lub współwłasność wnioskodawcy albo własność jego małżonka, a w przypadku wsparcia na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych także do gruntów wchodzących w skład wspólnoty gruntowej, dla której utworzono spółkę do sprawowania zarządu nad wspólnotą i właściwego zagospodarowania wchodzących w jej skład gruntów. O pomoc w ramach tych czterech interwencji nie mogą się starać nieposiadające osobowości prawnej jednostki organizacyjne reprezentujące Skarb Państwa w zakresie zarządzania mieniem.
Jeden formularz wniosku umożliwia ubieganie się o przyznanie wsparcia na:
- wykonanie zalesienia oraz jego ochronę przed zniszczeniem na gruntach objętych jednym planem zalesienia;
- utworzenie zadrzewienia i jego ochronę przed zniszczeniem na gruntach tworzących jeden zwarty obszar powiązany gospodarczo lub przyrodniczo, o powierzchni nie większej niż 0,5 ha oraz szerokości co najmniej 4 m i nie większej niż 20 m;
- założenie systemów rolno-leśnych i ich ochronę przed zniszczeniem na gruntach tworzących zwarty obszar, na którym drzewa lub krzewy zostaną posadzone w odległości co najmniej 3 m od siebie, w formie jednego lub dwóch rzędów oddalonych od kolejnych nasadzeń o co najmniej 10 m i nie więcej niż 30 m (w przypadku gruntów ornych) lub formie pastwiskowej (w przypadku trwałych użytkach zielonych);
- zwiększenie bioróżnorodności lasów prywatnych na gruntach objętych planem inwestycji.
Wnioski można składać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus od 1 czerwca do 31 lipca 2024 roku.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/arimr/informacje-ogolne2
Link do prezentacji: https://www.gov.pl/attachment/0e48a1bd-983b-4f58-a4ac-00f57c78da36
Koncert z okazji Dnia Matki i Dnia Seniora
24 maja w łysomickiej Galerii Spotkań zorganizowano koncert z okazji Dnia Matki i Dnia Seniora. „Powróćmy jak za dawnych lat…” wspólnie z grupą muzyczną Ti Amo nucili niemal wszyscy… Uwierzcie nam na słowo, że na zdjęciu grupowym są tylko najwytrwalsze Mamy i Seniorzy. Zabawie nie było końca! Wierzymy, że wspólne śpiewy i tańce wprawiły w miły nastrój absolutnie wszystkich!
Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice oraz Robert Kożuchowski Przewodniczący Rady Gminy nie kryli radości widząc tak liczną reprezentację Seniorów i Mam. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem! Przybyło blisko 140 Gości!
Podczas spotkania uczestnicy mogli nie tylko przenieść się w lata młodości za sprawą płynącej z głośników muzyki, ale również skorzystać z porad pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W przygotowanym punkcie konsultacyjnym można było zaczerpnąć informacji na temat: karty seniora, opieki wytchnieniowej, asystenta osób niepełnosprawnych, specjalistycznych usług opiekuńczych, zasiłków pielęgnacyjnych, karty dużej rodziny, świadczeń wspierających, orzeczeń o niepełnosprawności czy wreszcie projektu „Kujawsko-pomorska teleopieka” - bransoletki życia.
Podczas spotkania Seniorzy i Mamy mogli liczyć na pomoc Pań z Gminnnej Biblioteki Publicznej, które serwowały gorące napoje i ciasto wprost do stolików. Paniom Bibliotekarkom serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy spotkania czuli się dopieszczeni i zaopiekowani!
Drogie Mamy, Szanowni Seniorzy! Życzymy Wam zdrowia, uśmiechu na co dzień i kochających ludzi wokół!
Głosuj w wyborach do Parlamentu Europejskiego dla siebie i swoich bliskich
9 czerwca 2024 r. odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Weź w nich udział i zdecyduj o przyszłości Polski oraz Europy, wybierz swojego przedstawiciela do Parlamentu Europejskiego.
Na terenie gminy Łysomice mamy 7 obwodów głosowania, większość lokali dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Informacje o numerach oraz granicach obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych znajdują się w Obwieszczeniu Wójta Gminy Łysomice z dnia 8 maja 2024 roku
Głosowanie w lokalach wyborczych odbędzie się 9 czerwca 2024 r. od godz. 7:00 do godz. 21:00 .
Wszystkie informacje na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Łysomice w zakładce Wybory – Wybory do Parlamentu Europejskiego - 9 czerwca 2024 r.
Składanie wniosków o dowozy niepełnosprawnego dziecka do placówek oświatowych do końca czerwca 2024 r.
Gmina, na obszarze której zamieszkują dzieci, uczniowie z orzeczeniem o niepełnosprawności, ma obowiązek zorganizowania dowozów i opieki do najbliższego przedszkola, szkoły lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, zgodnie z przepisami prawa oświatowego omówionymi na stronie internetowej Gminy w zakładce:
Załatw sprawę - Oświata - Dowozy niepełnoprawnych uczniów do placówek oświatowych.
Wyjaśnień w w/w sprawie udziela:
Marek Fiedler - inspektor do spraw oświaty, zdrowia i sportu, tel. 56 678 32 22 wew. 39, kom. 510 162 801, mail: m.fiedler@lysomice.pl
9. Rajd Rowerowy w Zakrzewku
1 maja 2024 r. w fantastyczną, słoneczną pogodę 300 zapalonych rowerzystów wspólnie pokonało trasę 9. Rajdu Rowerowego! Takiej frekwencji na naszych rajdach jeszcze nie było! Wystartowali z Zakrzewka prosto do Kamionek Małych na pyszny poczęstunek przygotowany przez KGW Kamionki Duże i KGW Jezioranki z Kamionek Małych. Na miejscu tradycyjne wspólne zdjęcie na tle jeziora i po krótkiej regeneracji sił powrót do Zakrzewka. A tam moc atrakcji dla małych i dużych… Gorąca kiełbaska prosto z grilla własnoręcznie robiona przez KGW Zakrzewianie, pyszne drożdżówki i zdrowe kanapki… Na dzieci (rety! Jak One się szybko się regenerują!) czekały dmuchane place zabaw, animacje i konkursy. Wśród wszystkich uczestników rozlosowano ufundowane przez sponsorów nagrody niespodzianki oraz rower! Liczymy, że nowa właścicielka wykręci na nim trochę kilometrów oczywiście z aplikacją Aktywne Miasta! Gabrysiu, gratulujemy!
Dziękujemy, że byliście Państwo z nami! To jak? Widzimy się na trasie?
Pomoc w wypełnianiu wniosków o przyznanie płatności obszarowych dla rolników
Informujemy zainteresowanych rolników z terenu gminy Łysomice o możliwości uzyskania nieodpłatnej pomocy z zakresu wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie za rok 2024 w Urzędzie Gminy Łysomice.
Pomocy udzielał będzie Pan Krzysztof Piotrowski w dniach:
- 05.06.2024 r. - (środa) w godz. 8:00 - 12:00
- 12.06.2024 r. - (środa) w godz. 9:00 - 12:30
- 19.06.2024 r. - (środa) w godz. 9:00 - 12:30
w siedzibie Urzędu Gminy Łysomice przy ul. Warszawskiej 8 w Łysomicach. Serdecznie zapraszamy.
Webinar w ramach Akademii Czystego Powietrza
6 czerwca o godz. 10:00 zapraszamy na 3. webinar o termomodernizacji i wymianie źródła ciepła w programie „Czyste Powietrze”
Przygotowanie i realizacja inwestycji w teorii oraz wymiana źródła ciepła i termomodernizacja w praktyce – to tematy najbliższego spotkania w ramach cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2024. Webinar, na który każdy zainteresowany może się już zarejestrować (https://forms.office.com/e/rrtvL2F1uq ), odbędzie się w czwartek, 6 czerwca o godz. 10:00.
Tylko dobrze docieplony budynek z nowym źródłem ciepła jest pewnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które przyniesie korzyści osobom korzystającym z programu „Czyste Powietrze”. Ale jak się za to zabrać? Czy wystarczy audyt energetyczny, który podpowie, czy dobór nowego źródła ciepła w danym domu, został wskazany zgodnie z jego zapotrzebowaniem na ciepło? Nie tylko na te pytania odpowiemy podczas spotkania online z audytorem energetycznym.
Zapraszamy w czwartek, 6 czerwca o 10:00. Prosimy o rejestrację pod linkiem: https://forms.office.com/e/rrtvL2F1uq (na zgłoszenia czekamy do 5.06.2024 r. do godz. 12:00).
Uwaga! Jeśli nie wyczerpiemy tematu, to obiecujemy kontynuację spotkania. Jak zgłosić dodatkowe tematy z obszaru termomodernizacji i wymiany źródła ciepła, które mielibyśmy jeszcze omówić? Wystarczy wypełnić ankietę, którą wyślemy do każdej zarejestrowanej osoby.
***
Cykl „Akademia Czystego Powietrza” – baza praktycznej wiedzy o ogólnopolskim programie „Czyste Powietrze” – jest realizowany od 2020 r. przez NFOŚiGW, we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Polskim Alarmem Smogowym.
Komunikat dot. uruchomienia fontann na terenie rekreacyjnym "Galerii Spotkań" w Łysomicach
W związku z uruchomieniem fontann - na terenie rekreacyjnym „Galerii Spotkań" w Łysomicach - obowiązuje zakaz:
- kąpieli w fontannach
- spożywania z niej wody
Z informacji, które przekazał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu, woda pozostająca w obiegu w fontannach, kurtynach wodnych oraz innych tego typu urządzeniach może być siedliskiem wielu drobnoustrojów, w tym chorobotwórczych, stwarzając tym samym potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Korzystanie z wody z fontann wbrew zakazom może powodować zatrucia, choroby pasożytnicze, alergie skórne czy grzybice.
Fontanny przeznaczone są do celów dekoracyjnych i tworzenia komfortowego mikroklimatu bez możliwości wykorzystywania do ochładzania ciała.
Wobec powyższego w trosce o zdrowie proszę o przestrzeganie w/w zasad.
Wójt Gminy Łysomice
Piotr Kowal
INFORMACJA - PSZOK
PSZOK w piątek 31.05.2024 r. będzie nieczynny...Wyróżnij aktywnych liderów - trwa nabór wniosków w konkursie „Sołtys Roku”
Sołtys to kluczowa postać w życiu społeczności lokalnych. Jego rola jest nie tylko administracyjna, sołtys pełni funkcję lidera, który łączy ludzi i działa na rzecz dobra wspólnego. Potrafi słuchać i rozmawiać, łączyć i integrować mieszkańców oraz motywować do wspólnego działania. Potrafi budować porozumienie w kwestiach konfliktowych oraz ma odwagę reprezentować interesy mieszkańców na wyższych szczeblach samorządowych.
Starostwo Powiatowe w Toruniu, po raz 12. zaprasza do udziału w konkursie „Sołtys Roku Powiatu Toruńskiego”. Do konkursu może zostać zgłoszony sołtys pełniący tę funkcję przez co najmniej jedną pełną kadencję i piastujący to stanowisko w momencie zgłoszenia. O tytuł „Sołtysa Roku” ponownie mogą ubiegać się sołtysi, którzy tytuł taki już otrzymali z zastrzeżeniem jednak, iż nie mogło to nastąpić w 5 ostatnich edycjach konkursu. Natomiast sołtysi, którzy otrzymali wyróżnienie w poprzednich edycjach konkursu mogą kandydować ponownie.
Kandydatów zgłaszać mogą zarówno mieszkańcy sołectwa, rady sołeckie i parafialne, koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, jak również władze samorządowe oraz radni.
Na zgłoszenia czekamy do 31 maja br. – decyduje data stempla pocztowego.
Wyboru laureata konkursu oraz osób wyróżnionych dokona komisja, do pracy w której zaproszeni zostaną m.in.: laureat poprzedniej edycji konkursu, przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Powiatowej Izby Rolniczej, gmin powiatu toruńskiego, Zarządu czy Rady Powiatu Toruńskiego.
Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową lub rzeczową, o wartości 2 tys. zł, natomiast dwie osoby wyróżnione nagrody o wartości 1 tys. zł każda.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej www.powiattorunski.pl/Aktywni Mieszkańcy NGO/aktualności.
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród planowane jest podczas XVI Zjazdu Sołtysów Powiatu Toruńskiego.
Jeżeli w twojej miejscowości działa aktywnie sołtys, który zasługuje na ten zaszczytny tytuł – nie wahaj się, zgłoś go już dziś!
Wakacje z wojskiem
Wojsko Polskie zaprasza młodych ochotników do spędzenia części swoich wakacji na dobrowolnym, darmowym i ochotniczym szkoleniu wojskowym pod hasłem „Wakacje z wojskiem”. Zaplanowano 3 turnusy szkoleń w całej Polsce. Pierwszy startuje już 10 czerwca. Można wybrać dowolne miejsce i termin. Za 27 dni szkolenia każdy otrzyma 6 tys. zł. Zgłoszenia przyjmowane są przez internet.
To wakacyjna propozycja służby wojskowej dla wszystkich chętnych, młodych ludzi. To 3 - specjalne turnusy wojskowe (Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa) dostosowane do potrzeb młodego pokolenia. Rozpoczynamy 10 czerwca, a kończymy 14 września.
Projekt wakacyjnej służby jest skierowany przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat – szczególnie do tegorocznych maturzystów, studentów, osób w przerwie wakacyjnej oraz tych szukających pracy i zajęcia wakacyjnego. Służba w tym wypadku może stanowić alternatywę dla zwykłej pracy sezonowej.
Oferta „Wakacje z wojskiem” to 70 lokalizacji w całym kraju. Można wybrać odpowiednią dla siebie jednostkę wojskową – czy to pod kątem odległości, terminu czy charakteru służby. Będzie można się sprawdzić m. in. jako żołnierz wojsk lądowych - piechoty, marynarz, żołnierz desantu, czołgista, rakietowiec i wiele innych. Dla każdego wojskowi rekruterzy znajdą pasujący model służby.
Zaplanowaliśmy 3 turnusy - po 27 dni każdy:
- 10.06. - 6.07.
- 15.07. - 10.08.
- 19.08. - 14.09.
Na szkolenia „Wakacje z wojskiem” można zgłosić się w każdej chwili. Procedury i formalności są proste i skrócone do minimum. Wystarczy wejść nasz portal www.zostanzolnierzem.pl , zadzwonić na infolinię +48 800 180 110, otworzyć listę kontaktową projektu lub po prostu zgłosić się do wybranego punktu rekrutacyjnego Wojska Polskiego.
Projekt „Wakacje z wojskiem” jest strategicznym zamierzeniem MON i Wojska Polskiego mającym na celu zwiększenie potencjału rezerw oraz promocję służby wojskowej. Jego głównym obszarem zainteresowania jest młodzież szkolno - studencka w wieku od 18 do 35 lat. Każdy turnus to strzelanie, przetrwanie w terenie, walka wręcz, taktyka wojskowa, szkolenia na pojazdach wojskowych, itd. To także 6 tys. zł uposażenia oraz unikalne doświadczenie zawodowe i życiowe. Dodatkowo, każdy ochotnik po takim szkoleniu będzie miał szansę na dłużej związać się z Wojskiem Polskim - czy to jako żołnierz aktywnej rezerwy, terytorials w WOT, żołnierz zawodowy, czy podchorąży akademii wojskowej.
Oferty pracy w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy - Rejon Dróg Wojewódzkich w Toruniu
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy - Rejon Dróg Wojewódzkich w Toruniu przyjmie do pracy na stanowiska:
- MAJSTER - DROGOMISTRZ
Wymagane:
- wykształcenie średnie budowlane,
- min. pięcioletnie doświadczenie zawodowe w branży budowlanej,
- prawo jazdy kat. B - REFERENT DO SPRAW EWIDENCJI DRÓG
Wymagane:
- wykształcenie wyższe administracyjne,
- min. trzyletnie doświadczenie zawodowe w administracji,
- prawo jazdy kat. B
Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV na adres: Rejon Dróg Wojewódzkich w Toruniu, ul. Polna 113, 87-100 Toruń; e-mail: rdw.tor@zdw-bydgoszcz.pl ; tel. 56 66 44 035 do 37
- Oferta pracy - Majster-Drogomistrz (PDF) 1079.62kB
Obowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 r.
Sejm przyjął ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF do 1 lutego 2026 r. Proces wystawiania faktur z punktu widzenia przedsiębiorców nie ulega na razie zmianie. Już teraz przedsiębiorcy - szczególnie mniejsi - w lokalnych urzędach skarbowych mogą zapoznawać się z funkcjonalnościami darmowych narzędzi przygotowanych przez Ministerstwo Finansów.
9 maja Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przesuwa obowiązek wystawiania e-faktur na 1 lutego 2026 r. W drugim projekcie legislacyjnym ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowej e-faktury:
- 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
- 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.
Oznacza to, że przedsiębiorcy zyskali więcej czasu, żeby przygotować się do obowiązkowego KSeF. Obecnie w procesie wystawiania przez nich faktur nic się nie zmienia i nadal mogą oni korzystać z dotychczasowych narzędzi i rozwiązań. Podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF od 1 stycznia 2022 r.
Ministerstwo zachęca jednak - szczególnie mniejszych przedsiębiorców - do wykorzystania dodatkowego czasu do zapoznania się z darmowymi narzędziami stworzonymi przez resort:
- Aplikacją Podatnika,
oraz - e-mikrofirmą.
Wkrótce ma się też pojawić Aplikacja Mobilna KSeF, która umożliwi wystawianie podstawowych faktur w KSeF oraz ich korekt, a także podgląd faktur wystawionych i otrzymanych w KSeF.
W każdej chwili można przyjść do US i otrzymać informacje na temat działania systemu, korzystając z pomocy pracowników urzędów skarbowych. Aby nie tracić czasu i nie stać w kolejce, warto umówić się na wizytę w urzędzie na konkretny dzień i godzinę, za pomocą formularza na stronie internetowej. Można przy tym dodać komentarz i wskazać, że tematem spotkania jest uzyskanie informacji nt. KSeF.
"Aktywny weekend" w Gminie Łysomice
Od maja w Szkole Podstawowej w Łysomicach rusza program Aktywny weekend. W każdą sobotę i niedzielę zapraszamy do korzystania z bazy sportowej szkoły. Zajęcia prowadzone będą przez animatorów sportu w ilości max 50 godz. w miesiącu do listopada włącznie. W wakacje, przy dużym zainteresowaniu, liczba godzin może być zwiększona o dodatkowe 100 w miesiącu. Serdecznie zapraszamy do korzystania z obiektów szkoły wszystkich chętnych, dzieci i młodzież ale także dorosłych, nie ma granicy wiekowej. Harmonogram pracy jest dostępny na stronie Gminy w zakładce Sport i rekreacja – harmonogram pracy Orlików i w szkołach.
Obwieszczenie Wójta Gminy Łysomice z dnia 8 maja 2024 r. o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego gminy Łysomice
Na podstawie art. 13i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977 z późn. zm.) oraz art. 39 ust. 1 w związku z art. 46 ust. 1 pkt 1 oraz art. 54 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094 z późn. zm.) zawiadamiam o podjęciu przez Radę Gminy Łysomice uchwały nr LXVIII/446/2024 z dnia 11 stycznia 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego gminy Łysomice....Pomoc w wypełnianiu wniosków o przyznanie płatności obszarowych dla rolników
Informujemy zainteresowanych rolników z terenu gminy Łysomice o możliwości uzyskania nieodpłatnej pomocy z zakresu wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie za rok 2024 w Urzędzie Gminy Łysomice.
Pomocy udzielał będzie Pan Krzysztof Piotrowski w dniach:
- 09.05.2024 r. - (czwartek) w godz. 8:00 - 12:00
- 16.05.2024 r. - (czwartek) w godz. 8:00 - 12:00
- 23.05.2024 r. - (czwartek) w godz. 8:00 - 12:00
w siedzibie Urzędu Gminy Łysomice przy ul. Warszawskiej 8 w Łysomicach. Serdecznie zapraszamy.
Życzenia z okazji Dnia Strażaka
Trwają uzgodnienia dotyczące budowy linii najwyższych napięć relacji Grudziądz-Płock
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) prowadzą konsultacje przebiegu nowej linii elektroenergetycznej 400 kV między stacjami Grudziądz i Płock. Prawie 120-kilometrowa linia będzie przebiegać przez teren 18 gmin na terenie województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Inwestorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne, a za budowę odpowiadać będzie wykonawca wyłoniony w przetargu.
Spotkania informacyjno-konsultacyjne z mieszkańcami terenów, przez które przebiegać będzie linia, rozpoczęły się w lutym 2024 r. PSE przedstawia założenia projektowe, przewidywaną trasę i lokalizację infrastruktury na danym terenie.
Dotychczas swoje opinie przekazało prawie 80 proc. właścicieli działek, przez które przebiegać będzie linia. Zbierane uwagi są analizowane przez projektantów trasy i jeżeli to możliwe, uwzględniane w planowanej trasie linii.
Spotkania organizowane przez PSE miały charakter dyżurów informacyjnych. Właściciele działek, przez które linia będzie przebiegać, otrzymali imiennie zaproszenia, ale z dyżuru mógł skorzystać każdy mieszkaniec. Plakaty z informacjami o spotkaniach były wywieszone na tablicach sołeckich, w urzędach gmin oraz na gminnych stronach internetowych.
Wcześniej założenia projektowe dotyczące nowej linii omawiano z wójtami, a następnie prezentowano radom gmin, przez które linia ma przebiegać. Dzięki takiemu podejściu już na wczesnym etapie prac koncepcyjnych, projektanci poznali plany rozwojowe gmin i mogli uwzględnić potrzeby lokalnych społeczności.
Budowa linii rozpocznie się w 2028 roku, a jej uruchomienie planowane jest na 2030 rok. Linia przebiegać będzie przez gminy: Stara Biała, Gozdowo, Brudzeń Duży, Tłuchowo, Wielgie, Lisewo, Płużnica, Chełmża, Łysomice, Lubicz, Kowalewo Pomorskie, Ciechocin, Obrowo, Czernikowo, Kikół, Lipno (gm. wiejska), Dobrzyń nad Wisłą i Mochowo.
Więcej informacji o inwestycji: https://inwestycje.pse.pl/liniagrudziadzplock/
Uwagi dotyczące inwestycji można zgłaszać poprzez formularz kontaktowy, który znajduje się na stronie inwestycji.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne są strategiczną spółką Skarbu Państwa, której zadaniem jest zapewnienie niezawodnej pracy systemu elektroenergetycznego. Działalność PSE nie ma charakteru komercyjnego, a jej inwestycje służą zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w kraju. Są one finansowane z taryfy przesyłowej, ustalanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Obecnie spółka realizuje największy program inwestycyjny w swojej historii. Do 2036 roku zbuduje prawie 5 tys. km torów linii 400 kV i 28 nowych stacji elektroenergetycznych oraz zmodernizuje 110 istniejących.
Baza firm zarejestrowanych i działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego
Szanowni Przedsiębiorcy, na prośbę Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego zachęcamy do dopisania do bazy firm zarejestrowanych i działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Przedsiębiorstwa, które dopiszą się do bazy będą otrzymywać z Samorządu Województwa informacje o aktualnych ofertach dla MŚP m. in. o naborach na zagraniczne misje gospodarcze, zaproszenia do udziału w giełdach kooperacyjnych z udziałem firm przyjeżdżających z innych krajów oraz do udziału w międzynarodowych targach organizowanych na terenie całego świata, informacje o uruchamianym systemie akredytacji usług dla MŚP oraz dostępnych bonach na te usługi, zaproszenia na konferencje, a także szkolenia i targi organizowane przez Urząd i podległe Spółki.
Samorząd Województwa zachęca do wypełnienia formularza: https://gospodarka.kujawsko-pomorskie.pl/
Obwodnica Łysomic - warianty gotowe, zapraszamy na konsultacje
W poniedziałek (29 kwietnia) ruszają konsultacje społeczne w sprawie obwodnicy Łysomic. To jedna z kilkunastu obwodnic, która powstanie w Kujawsko-Pomorskiem w najbliższych latach. Projektanci przygotowali trzy warianty trasy. Szczegółowe opisy i formularz uwag dostępny na stronie https://obwodnica-konsultacje.pl/ Na wnioski czekamy do 19 maja.
– Obwodnice mają jak najlepiej rozwiązywać lokalne problemy, dlatego już na etapie projektowania chcemy poznać zdanie mieszkańców. Jestem przekonany, że wspólnie z nimi i lokalnymi samorządowcami uda się wypracować optymalny przebieg tras. Trasa w Łysomicach nie tylko ułatwi dojazd mieszkańcom, ale również wzmocni gospodarczy potencjał terenów inwestycyjnych – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Projektanci, którzy pracują nad koncepcją nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 552 otaczającej między innymi od północy Toruń , zakładają budowę obwodnicy po północnej stronie miejscowości.
Przygotowane zostały trzy warianty, które są wynikiem m.in. wstępnych rozmów z samorządowcami oraz przedstawicielami Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i innymi zarządcami dróg. Teraz warianty będą mogli ocenić mieszkańcy.
Wypełniony i podpisany formularz
- można złożyć w formie papierowej w siedzibie:
- Urzędu Gminy Łysomice, ul. Warszawska 8
- Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, ul. Dworcowa 80 w Bydgoszczy
- lub wysłać elektronicznie na adres e-mail: byd@zdw-bydgoszcz.pl
21 maja o godzinie 16:00 w budynku Galeria Spotkań przy ul. Sadowa 2c, 87-148 Łysomice odbędzie się spotkanie dla mieszkańców z udziałem projektanta, na którym podsumowane zostaną wyniki konsultacji. Będą one jedną z podstaw wyboru wariantu rekomendowanego do dalszych prac.
Trzy warianty obwodnicy Łysomic
Obwodnica Łysomic bez względu na wybór wariantu będzie trasą jednojezdniową z dwoma pasami ruchu. Wszystkie warianty zaczynają się w Łysomicach, gdzie planowany jest nowy węzeł drogowy na połączeniu z DK nr 91 (Toruń-Chełmno) i kończą za Papowem Toruńskim na ul. Warszawskiej . W ocenie wykonawcy wszystkie połączenia obwodnicy z innymi drogami powinny otrzymać formę skrzyżowań z ruchem okrężnym. Dodatkowo koncepcja uwzględnia podłączenie obwodnicy planowanej przez gminę nowej ul. Spółdzielczej otaczającej zwartą zabudowę Papowa od strony zachodniej.
- wariant 1 (na mapie kolor granatowy) ma długość 5 km. Trasa przebiega przede wszystkim polami pomiędzy Łysomicami i Zakrzewkiem oraz pomiędzy Papowem Toruńskim i Drążkowem. To najkrótszy wariant tworzący na mapie łagodny łuk. W Papowie Toruńskim z istniejącą drogą wojewódzką nr 552 obwodnica połączyłaby się na wysokości posesji przy ul. Warszawskiej 68. Ten wariant wiazłby się z budową dwóch wiaduktów w ciągu dróg lokalnych (z Papowa do Zakrzewka oraz z Papowa do Sołectwa).
- wariant 2 (żółty) jest najdłuższy i ma długość 6,8 km. Jego trasa od północy omija także miejscowości Zakrzewko oraz Drążkowo. Dodatkowo przebieg nowej drogi został wydłużony we wschodniej części Papowa Toruńskiego (w rejon posesji przy ul. Warszawskiej 80).
- wariant 3 (zielony) o długości 6,5 kilometra jest oddalony jeszcze bardziej na północ względem Zakrzewka. W Papowie Toruńskim z istniejącą drogą wojewódzką nr 552 obwodnica połączyłaby się na wysokości posesji przy ul. Warszawskiej 68 (tak jak w wariancie 1).
Umowa na koncepcję obwodnicy Łysomic wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej została podpisana w 2021 roku. Wykonawcą została firma Polska Inżynieria Sp. z o.o. z Warszawy, a koszt zadania to 736 tysięcy złotych. Wcześniej podpisane zostało porozumienie o solidarnym współfinansowaniu zadania przez Urząd Marszałkowski, Powiat Toruński oraz Gminę Łysomice.
Kujawsko-pomorski program budowy obwodnic
Samorząd województwa sukcesywnie powiększa pulę środków na zlecenie prac projektowo-budowlanych na nasz regionalny program budowy obwodnic. Obejmuje on czternaście obejść o łącznej długości około 70 km. Jego realizacja w najbliższych latach pochłonie około miliarda złotych. W tym roku, oprócz zakończenia inwestycji w Lubrańcu oraz opracowania dokumentacji dla innych zadań, planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych dla drugiego etapu obwodnicy Mogilna. Środki na realizację inwestycji pochodzić będą z Unii Europejskiej oraz budżetów samorządu województwa i samorządów lokalnych. Na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej w nowej perspektywie unijnej zdobyliśmy rekordową pulę ponad 136 mln euro. Ze środków centralnych zdobyliśmy prawie 170 mln zł. Podpisaliśmy też szereg porozumień o współfinansowaniu tego typu zadań przez samorządy lokalne.
Lista obejść:
- Lubraniec – kończą się prace budowlane
- Rypin – trwają prace nad koncepcją, odbyły się konsultacje społeczne, przygotowania do uzyskania decyzji środowiskowej
- Brodnica – złożony wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej
- Tuchola – trwa projektowanie
- Więcbork – trwa przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej
- Lisewo – aktualizacja dokumentacji projektowej
- Białe Błota – samorząd gminy powtórzył przetarg na koncepcję
- Chełmża – odbyły się konsultacje, prace nad koncepcją, wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej
- Sępólno Krajeńskie – trwają prace nad projektem, zakończyły się konsultacje, przygotowania do uzyskania decyzji środowiskowej
- Golub-Dobrzyń – zakończyły się konsultacje, prace nad koncepcją w toku, przygotowania do uzyskania decyzji środowiskowej
- Radzyń Chełmiński – zakończyły się konsultacje społeczne, prace nad koncepcją, przygotowania do uzyskania decyzji środowiskowej
- Mogilno II etap – przetarg na prace budowlane
- Trląg – planowana wraz z przebudową DW nr 255, trwa aktualizacja dokumentacji.
NEXERA - Cyfryzacja gminy Łysomice trwa!
Wybudowaliśmy sieć do kolejnych ponad 140 adresów w Turznie.
Mieszkańcy z tych adresów, będą mogli na przełomie maja/czerwca zamawiać usługi.
Listę adresową można sprawdzić szybko i łatwo w poniższym linku: https://bit.ly/3w52qX9
Firma Nexera przy współpracy z Gminą Łysomice zapraszają wszystkich mieszkańców, którzy są w zasięgu światłowodu, na Konsultacje Światłowodowe, które odbędą się w 08.05.2024 o godzinie 17:00 w świetlicy wiejskiej w Turznie
Dlaczego warto przyjść? Dowiesz się m.in. :
- W jednym miejscu będziesz mógł poznać oferty kilku operatorów,
- jak wygląda prosta instalacja w Twoim domu kabla światłowodowego,
- jacy oraz ilu operatorów może świadczyć usługi na Twoim adresie,
- dlaczego stabilny internet jest obok wody i prądu, koniecznością w obecnych czasach.
Od 22 kwietnia nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”. W trosce o beneficjentów
Obowiązkowa lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), jedna szansa na najwyższe dofinansowanie, doprecyzowanie prefinansowania i pełnomocnictwa oraz wzmocnienie budżetu środkami europejskimi – to nowości, które od 22.04.2024 r. czekają na osoby korzystające z programu „Czyste Powietrze”.
„Zmieniliśmy program „Czyste Powietrze”, kierując się troską o naszych beneficjentów. Aktualne zasady mają chronić wnioskodawców i ograniczać nieuczciwe praktyki związane m.in. ze sprzedażą nieefektywnych urządzeń, które bez termomodernizacji domu, zamiast obniżać, to podwyższają rachunki za ogrzewanie” – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Ale to nie koniec nowości w „Czystym Powietrzu”, bo program zyskał właśnie nowe finansowanie.
„Mamy kolejne duże pieniądze dla Polaków na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów. To aż 6,4 miliarda złotych z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), które obok środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), zapewniają nam ciągłość i stabilne finansowanie „Czystego Powietrza” w najbliższym czasie. To ogromy sukces, wypracowany wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska” – dodaje prezes NFOŚiGW.
Uszczelnienie listy ZUM dotyczy wszystkich
Obecna wersja programu z dnia 22.04.2024 r. zobowiązuje wnioskodawców – od 14.06.2024 r. – do wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę ZUM. To ma być gwarancja wyboru urządzeń o potwierdzonej jakości, czyli takich, które spełniają deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry oraz rzeczywiście przełożą się na efektywniejsze (tańsze) ogrzewanie polskich domów.
Nowe zasady stwarzają trzy opcje dla wnioskodawców:
- wniosek złożony do 21.04 - pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
- wniosek złożony od 22.04 i dowód zakupu urządzenia do 13.06 - pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
- wniosek złożony od 22.04 i dowód zakupu urządzenia od 14.06 - dotacja tylko na urządzenia z listy ZUM.
Zamknięcie listy zielonych urządzeń i materiałów dotyczy również producentów i dystrybutorów pomp ciepła. Wszystkie pompy ciepła, znajdujące się obecnie na liście ZUM, wymagają uzupełnienia dokumentacji o raport z badań z niezależnych akredytowanych laboratoriów z terenu EU lub EFTA. Uszczelnienie listy ZUM – jak już wspomniano – obejmuje również kotły zgazowujące drewno i te na pellet drzewny, ale w tym przypadku nie są wymagane dodatkowe dokumenty. O szczegółach technicznych nowych wymogów, pisaliśmy wielokrotnie na stronie programu: czystepowietrze.gov.pl.
Najwyższe dofinansowanie
Kolejną istotną zmianą w „Czystym Powietrzu” jest kwestia zasad wnioskowania w ramach części 3) programu. Beneficjent, który skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania na dany budynek – na podstawie wniosku złożonego od 22.04.2024 r. – będzie mógł starać się o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania). Tutaj też – podobnie jak przy liście ZUM – obowiązuje okres przejściowy do 13.06.2024 r. włącznie.
Nowe reguły dotyczące najwyższego dofinansowania należy rozumieć tak, że:
- Wniosek o dotację złożony do 21.04 - zmiany Cię nie dotyczą;
- Wniosek o dotację złożony od 22.04 do 13.06 - okres przejściowy, uwzględniający poniższy warunek;
- Wniosek o dotację złożony od 14.06 lub później - zmiany Cię dotyczą, jedna szansa na dotację w ramach najwyższego poziomu dofinansowania (część 3) programu) o ile już wcześniej (od 22.04) nie udzielono Ci dotacji z części 3) programu na inny budynek/lokal mieszkalny.
Prefinansowanie i pełnomocnictwo uszczegółowione
W umowie dotacji z prefinansowaniem doprecyzowano, że warunkiem wypłaty zaliczki na konto wykonawcy jest złożenie do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki wraz z kopią faktury zaliczkowej (wystawionej na beneficjenta lub beneficjenta i małżonka wspólnie). A ponadto określono czas na złożenie wniosku o płatność – rozliczającego zakres przedsięwzięcia wynikający z danej umowy z wykonawcą – do 120 dni od daty wypłaty zaliczki dotyczącej realizacji tej umowy z wykonawcą.
W przypadku składania wniosku o dotację z „Czystego Powietrza” przez pełnomocnika, teraz wymagane jest pełnomocnictwo z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy notarialnie poświadczonym (czyli z podpisem własnoręcznym złożonym przez wnioskodawcę na pełnomocnictwie w obecności notariusza, bądź wcześniej złożonym podpisem uznanym przez wnioskodawcę przed notariuszem za własnoręczny).
Nowe źródła finansowania programu „Czyste Powietrze”
NFOŚiGW sfinalizował właśnie (16.04.2024 r.) w ramach „Czystego Powietrza” podpisanie szesnastu umów (ze wszystkimi wfośigw) dotyczących projektów grantowych z unijnego programu FEnIKS. Teraz, po złożeniu przez wojewódzkie fundusze pierwszych wniosków o płatności zaliczek, nastąpi uruchomienie tego nowego finansowania.
Wdrożenie środków FEnIKS (6,4 mld zł na lata 2024-29), to szansa dla ponad 145 tys. gospodarstw domowych na dotacje do wymiany ponad 111 tys. źródeł ciepła i modernizację ok. 100 tys. budynków.
Pieniądze dla każdego
Program „Czyste Powietrze” – z budżetem 103 mld zł – to największa proekologiczna inicjatywa w polskiej historii, służąca skutecznej walce ze smogiem oraz poprawie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. „Czyste Powietrze” to szansa dla Polaków obecnie nawet na 135 tys. zł bezzwrotnej dotacji na termomodernizację i nowe źródło ciepła. Dotychczas (stan na 12.04.2024 r.) złożono ponad 832 tys. wniosków na 26 mld zł dofinansowania.
Komunikat dot. oprysku trawników i roślin
W dniu 26 kwietnia 2024 r., z uwagi na wykonywany oprysk trawników i roślin na terenie rekreacyjnym „Galerii Spotkań" w Łysomicach, obowiązuje zakaz korzystania z terenów zielonych.
Informacja o dniu wolnym
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Łysomice nr 0050.100.2023 z dnia 5 grudnia 2023 r., na podstawie Kodeksu pracy, dzień 2 maja 2024 r. (czwartek) został wyznaczony dla pracowników Urzędu Gminy Łysomice jako dzień wolny od pracy w zamian za dzień 6 stycznia 2024 r., tj. Święto Trzech Króli przypadający w sobotę.
W przypadku nagłego zgonu kontakt telefoniczny z Kierownikiem USC - tel. +48 517 108 181.
Modernizacja budynku SPZOZ oraz Szkoły Podstawowej w miejscowości Turzno
11 kwietnia w Urzędzie Gminy miało miejsce spotkanie w sprawie remontu Ośrodka Zdrowia w Turznie. W ramach zadania: „Modernizacja budynku SPZOZ w miejscowości Turzno” zaplanowano między innymi wymianę źródła ciepła, termomodernizację budynku, generalny remont wnętrza z unowocześnieniem poczekalni i rejestracji, przebudowę, zadaszenie i dostosowanie schodów zewnętrznych dla osób niepełnosprawnych.
Ogłoszono postępowanie przetargowe na modernizację Szkoły Podstawowej w Turznie, która obejmować będzie rozbudowę i remont budynku. W rozbudowanej części znajdą się miedzy innymi pomieszczenia przedszkolne oraz sala komputerowa z zapleczem. Zaplanowano również kompleksowy remont wnętrza budynku oraz dachu, a także modernizację instalacji fotowoltaicznej oraz cieplnej.
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników w 2024 roku
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w okresie wakacji letnich zorganizuje bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS, z których mogą skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2009–2017 r. Jednym z warunków do spełnienia jest obligatoryjne ubezpieczenie przynajmniej jednego z rodziców (opiekuna prawnego) w KRUS, a także na rehabilitację może zostać skierowane dziecko, o którym mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 poz. 208 i 337).
Podstawą skierowania dziecka jest wniosek o rehabilitację leczniczą/turnus regeneracyjny stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2022 r. w sprawie warunków rehabilitacji leczniczej i turnusów regeneracyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2757). Do wniosku obligatoryjnie powinien zostać dołączony:
- formularz z dodatkową informacją o stanie zdrowia dziecka
- formularz dotyczący informacji podawanych w przypadku pozyskiwania danych osobowych od osoby, której danej dotyczą
- oświadczenia rodzica/opiekuna dotyczącego zgody na udzielenie wszelkiej pomocy przedmedycznej i medycznej w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w trakcie podróży na turnus rehabilitacyjny do CRR KRUS oraz w drodze powrotnej.
UWAGA! Druki dostępne są w Oddziałach Regionalnych i Placówkach Terenowych KRUS oraz w materiałach zamieszczonych na stronie https://www.gov.pl/web/krus/turnusy-rehabilitacyjne-dla-dzieci-rolnikow-w-2024-roku .
Wypełniony wniosek o rehabilitację leczniczą/turnus regeneracyjny wraz z ww. formularzami należy złożyć w placówce KRUS właściwej ze względu ma miejsce zamieszkania rolnika w terminie do 17 maja 2024 r.
Skierowanie dziecka na turnus rehabilitacyjny następuje po pozytywnej kwalifikacji wniosku dokonanej przez regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego oddziału lub placówki terenowej KRUS. Pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy rehabilitacyjne mają dzieci, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności z zastrzeżeniem, że są zdolne do samoobsługi.
Centra Rehabilitacji Rolników KRUS zapewniają dzieciom całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę medyczną oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna.
Turnusy rehabilitacyjne trwają 21 dni. Szczegółowe informacje na ten temat, w tym wyjaśnienia dotyczące sposobu wypełniania wniosku o skierowanie dziecka na turnus rehabilitacyjny można uzyskać w jednostkach organizacyjnych KRUS. Dane teleadresowe oddziałów dostępne są na stronie internetowej Kasy.
W 2024 roku Kasa zorganizuje:
- turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z wadami postawy i chorobami układu ruchu w:
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu-Zdroju, dwa turnusy w terminach:
- 23.06 - 13.07.2024 r.
- 14.07 - 03.08.2024 r.
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu, dwa turnusy w terminach:
- 08.07 - 28.07.2024 r.,
- 29.07 - 18.08.2024 r. - turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z chorobami układu oddechowego w:
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Szklarskiej Porębie, jeden turnus w terminie:
- 02.07 - 22.07.2024 r.,
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Iwoniczu-Zdroju, dwa turnusy w terminach:
- 10.07 - 30.07.2024 r.,
- 31.07 - 20.08.2024 r.,
Centrum Rehabilitacji Rolników w Świnoujściu, jeden turnus w terminie:
- 11.08 - 31.08.2024 r.
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
drukuj (Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników w 2024 roku)
Komunikat dla podmiotów zajmujących się uprawą bulw ziemniaków konsumpcyjnych lub przemysłowych
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy Oddział w Toruniu, w związku z potrzebą przekazania informacji o jak największej liczbie podmiotów zajmujących się uprawą bulw ziemniaków konsumpcyjnych lub przemysłowych, zwraca się z prośbą o zamieszczenie na tablicy ogłoszeniowej Urzędu Gminy załączonego komunikatu.
REJON DYSTRYBUCJI TORUŃ - PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
W związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych zostaną pozbawieni napięcia niżej podani odbiorcy:
Data |
Godz. |
Adres |
08.04.2024 |
10.00-15.00 |
Stacja Rogowo 8 obw.300 |
08.00-12.00 |
Stacja Kozia obw.500 |
|
23.00-01.00 |
Stacja Kameliowa |
|
08.30-13.30 |
Stacja Czarnowo 1,9,10 |
|
09.04.2024 |
08.00-11.00 |
Stacja Łążyn 7 k/Dobrzejewic |
10.00-13.00 |
Stacja Szembekowo 2 |
|
08.00-12.00 |
Stacja Toporzysko 11 |
|
08.00-17.00 |
Stacja Bierzgłowo 1,2,3,5 , Łubianka Cegielnia 2 |
|
08.30-13.30 |
Stacja Napole 1,2,3,4,5, PV Napole 1,2,3 |
|
10.04.2024 |
13.00-15.00 |
Stacja Górsk 9,10,11,12,16,Smolno 1,2, PV Pędzewo 5 |
08.00-15.00 |
Stacja Czarne Błota 21 |
|
10.00-13.00 |
Stacja Nad Strugą |
|
08.30-13.30 |
Stacja Łysomice 6 , 16 |
|
09.30-13.30 |
Stacja Dworcowa Chełmża obw.200 Dworcowa 10 |
|
11.04.2024 |
08.00-16.00 |
Stacja Kozacka 6 |
08.30-13.30 |
Stacja Rozgarty 3 |
|
12.04.2024 |
10.00-15.00 |
Stacja Obory 4 |
08.00-15.00 |
Stacja Lubicka |
|
08.00-12.00 |
Stacja Pigża 6 obw.100 |
Bezpłatna ochrona przed infekcjami pneumokokowymi dla mieszkańców po 65 roku życia
Gmina Łysomice informuje o możliwości bezpłatnej ochrony przed infekcjami pneumokokowymi dla mieszkańców po 65 roku życia z grup ryzyka w ramach szczepień finansowanych ze środków NFZ*.
Choroby pneumokokowe stanowią poważne zagrożenie szczególnie dla starszych osób i z obniżoną odpornością. Szczepienia przeciw pneumokokom dla tej grupy są kluczowym elementem w zapobieganiu poważnym komplikacjom zdrowotnym. Chronią m.in. przed zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i sepsą pneumokokową. W tej chwili szczepienie to, jest dla szerokiej grupy pacjentów na tzw. „wyciągnięcie ręki” i warto skorzystać z tej możliwości.
Wystarczą cztery proste kroki, aby skorzystać z możliwości bezpłatnego zaszczepienia sią:
- Umów się na wizytę do lekarza POZ.
- Zapytaj lekarza czy jesteś w grupie osób, która została objęta jest rządowym programem darmowych szczepień.
- Weź receptę. Jeżeli przysługuje Ci darmowe szczepienie poproś swojego lekarza o wypisanie recepty z literą „S”.
- Zrealizuj receptę i zaszczep się. Receptę możesz zrealizować w dowolnej aptece. Zaszczepić możesz się na miejscu lub też wykonać je w swojej przychodni po uprzednim umówieniu się. Pamiętaj, aby przechowywać szczepionkę zgodnie z zaleceniami farmaceuty.
*Refundacja jest dedykowana osobom w wieku od 65 r.ż. w następujących grupach ryzyka wystąpienia choroby pneumokokowej z:
- przewlekłą chorobą serca,
- przewlekłą chorobą wątroby,
- przewlekłą chorobą płuc,
- cukrzycą,
- implantem ślimakowym,
- wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego,
- wrodzoną lub nabytą asplenią,
- niedokrwistością sierpowatą i innymi hemoglobinopatiami,
- przewlekłą niewydolnością nerek,
- wrodzonym lub nabytym niedoborem odporności,
- uogólnioną chorobą nowotworową,
- zakażeniem wirusem HIV,
- chorobą Hodgkina,
- jatrogenną immunosupresją,
- białaczką,
- szpiczakiem mnogim,
- przeszczepem narządu litego.
Więcej informacji na temat tego, kogo dotyczy refundacja szczepionki przeciw pneumokokom u dorosłych dostępnych jest na stronie: https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/kogo-dotyczy-refundacja-szczepionki-przeciw-pneumokokom-u-doroslych/ (dostęp na dzień 28.03.2024 r.)
Inwestycje w Gminie Łysomice w latach 2018 - 2023
Od 2018 do 2023 roku gmina Łysomice przeznaczyła na inwestycje ponad 118 milionów złotych. Pobudowano między innymi nową siedzibę ośrodka zdrowia w Łysomicach, zrewitalizowano budynek należący niegdyś do geesu. Dzisiejszy GS czyli Galeria Spotkań tętni życiem, a zagospodarowany wokół teren służy mieszkańcom do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Rozbudowany i zmodernizowany kompleks szkolny w Ostaszewie otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”. To tylko część zrealizowanych inwestycji. Zapraszamy na krótki filmik podsumowujące największe inwestycje ostatnich lat.
Życzenia z okazji Dnia Kapłaństwa
W Wielki Czwartek Kościół katolicki rozpoczyna Triduum Paschalne. Wielki Czwartek jest także Dniem Kapłaństwa. Z tej okazji Kapłani z okolicznych parafii przyjęli życzenia zdrowia oraz powodzenia w posłudze duszpasterskiej z rąk Piotra Kowala Wójta Gminy Łysomice, Roberta Kożuchowskiego Przewodniczącego Rady Gminy oraz Romana Wojdy Wiceprzewodniczącego Rady Gminy.
LXXI Sesja Rady Gminy Łysomice podsumowująca kadencję 2018-2024
26 marca 2024 r. odbyła się 71. Sesja Rady Gminy Łysomice podczas której podsumowano ponad pięcioletnią pracę samorządu w latach 2018-2024.
Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice oraz Robert Kożuchowski Przewodniczący Rady Gminy podziękowali Radnym, Sołtysom, Przewodniczącym Rad Sołeckich, Kierownikom i Dyrektorom jednostek podległych, pracownikom Urzędu za bardzo dobrą współpracę.
Zarówno Wójt jak i Przewodniczący podkreślali, że tylko dzięki dobrej, zgodnej współpracy możliwa była realizacja tak wielu inwestycji i pozyskiwanie środków finansowych na ich realizacje.
Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice podsumował prace minionej kadencji, a uczestnicy sesji mogli obejrzeć, film obrazujący efekt działań inwestycyjnych. Wspominano również najważniejsze wydarzenie ostatnich lat jakim niewątpliwie była uroczystość nadania Sztandaru Gminy Łysomice. Uczestnicy z nieskrywanym wzruszeniem obejrzeli filmik z tej podniosłej i ważnej uroczystości.
Na zakończenie Robert Kożuchowski Przewodniczący Rady Gminy podziękował wszystkim za współpracę i życzył dalszych sukcesów w pracy na rzecz mieszkańców, życiu zawodowym i osobistym.
"Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego" - konkurs fotograficzny Wojewody
Wojewoda Kujawsko-Pomorski zaprasza miłośników przyrody i fotografii, którzy ukończyli 16 rok życia, do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego pn. „Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego”.
Do konkursu można zgłosić nie więcej niż 15 prac fotograficznych wykonanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Spośród zgłoszonych fotografii zostanie wyłonionych do 220 najciekawszych prac, które w najbardziej oryginalny i atrakcyjny sposób przedstawiać będą różnorodność i piękno przyrody i krajobrazu naszego regionu.
Zwieńczeniem konkursu będzie przyznanie cennych nagród rzeczowych oraz umieszczenie zwycięskich fotografii i nazwisk laureatów w publikacjach Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, m.in. w albumie.
Na zgłoszenia czekamy do dnia 2 maja 2024 r., można je przesyłać na adres e-mail: fotokonkurs@bydgoszcz.uw.gov.pl za pomocą wybranego, ogólnodostępnego serwisu do przesyłania dużych plików (np. WeTransfer.com, fromsmash.com, itp.).
Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy: https://www.gov.pl/web/uw-kujawsko-pomorski/przyroda-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego--konkurs-fotograficzny-wojewody--edycja-2024 .
Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie!
Kontakt z Organizatorem:
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
tel. 523497587 lub 604060204
e-mail: fotokonkurs@bydgoszcz.uw.gov.pl
Ostrzeżenie dla Wnioskodawców i Beneficjentów Programu „Czyste Powietrze”
Sprawdzaj oferty, nie podpisuj „od ręki”!
Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje Tobie, a nie wykonawcy. Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.
Uwaga na nierzetelnych wykonawców
Jeśli jesteś wnioskodawcą lub beneficjentem dotacji z programu „Czyste Powietrze”, to bądź czujny i rozważny w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Szczególnie uważaj na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny. Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do Państwa - naszych wnioskodawców i beneficjentów. W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca.
Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy - warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty. Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.
Wysokie rachunki bez termomodernizacji
Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.), może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym. Dlatego jeśli decydujesz się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio docieplony. „Za chwilę” sprawdzone urządzenia grzewcze z programu
Wybierając źródło ciepła do swojego domu, korzystaj z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl).
Już teraz możesz złożyć wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze” planując termin zakupu i instalacji urządzenia po 13 czerwca br. Po tym terminie na liście ZUM znajdziesz tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości.
Dlatego składając wniosek, warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia. Wtedy, mając docieplony budynek i pewne urządzenie wysokiej jakości (wybrane z listy ZUM), zyskasz cieplejszy i tańszy w eksploatacji dom.
Rekomendacje
W ramach programu możesz otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Upewnij się, że dobór nowego źródła ciepła został Ci wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt energetyczny.
Skonsultuj się w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym „Czystego Powietrza”, czy oferta, którą przedstawił Ci wykonawca jest zgodna z potrzebami Twojego budynku. Uczulamy wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z programu na fakt, że tylko docieplony budynek z nowym źródłem ciepła - to pewne rozwiązanie które przyniesie korzyści.
Pamiętaj!
Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła jeśli dom wymaga docieplenia! To podstawa. Sprawdzaj, co podpisujesz i pamiętaj, że dotacja jest dla Ciebie, a nie dla wykonawcy. Miej na uwadze, że zestawienie: pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie rachunki!
Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone audytem energetycznym - są to koszty kwalifikowane. Skorzystaj z takiej kompleksowej i w pełni korzystnej oferty programu „Czyste Powietrze”.
Gala Sportu w Gminie Łysomice
Już po raz szósty w dniu 25.03.2024 r. w Galerii Spotkań w Łysomicach podczas uroczystej Gali zostały wręczone Wyróżnienia Samorządu Gminy Łysomice za osiągnięte wyniki sportowe, osiągnięcia trenerskie lub za całokształt działalności sportowej w roku 2023.
Laureatami gminnej nagrody zostały w tym roku aż 33 osoby, w tym 29 sportowców i 4 trenerów. Zakres dyscyplin sportowych uprawianych przez nagrodzonych, były wyjątkowo szeroki. Począwszy od wioślarstwa, poprzez karate, kolarstwo, łyżwiarstwo, szermierkę, lekkoatletykę, taniec, speedrower, pływanie, hokej, tenis, żeglarstwo, motocross i pitbike, piłkę nożną, aż do tak nietypowych dyscyplin jak rolkarstwo figurowe i bikejoring.
Okolicznościowe przemówienia w trakcie uroczystości wygłosili Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice oraz Robert Kożuchowski Przewodniczący Rady Gminy Łysomice. Wszyscy Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy. W prezentacji przedstawiono zdjęcia Nagrodzonych podczas uprawiania sportu oraz ich największe osiągnięcia. Laureatami zostali w tym roku Mateusz Kozłowski, Monika Poczwardowska, Dominika Gałka, Aleksandra Wesołowska, Róża Fausek, Adrian Brzeziński, Nicola Lewandowska, Wiktoria Marzec, Mikołaj Wojciechowski, Nikodem Wojciechowski, Kacper Tymułka, Julia Sztangierska, Agata Kalinowska, Szymon Rygielski, Weronika Lewandowska, Igor Lewandowski, Hubert Guśpiel, Łukasz Jóźwiak, Małgorzata Dziopa, Izabela Sumara, Antoni Sikorski, Kamil Ciborski, Franciszek Kościelski, Leon Kościelski, Blanka Ordak, Gabriela Wasiak, Hubert Flak, Aleksandra Makowska, Kamil Błaszkiewicz oraz trenerzy Karol Kruszyński, Andrzej Poczwardowski, Damian Węglerski i Łukasz Wiśniewski.
Po oficjalnej części Gali wszyscy zaproszeni zostali do pamiątkowych zdjęć i na słodki poczęstunek.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym zawodnikom oraz trenerom i życzymy dalszych sukcesów sportowych. Mamy nadzieję, że przyznane przez Samorząd Gminy Łysomice nagrody będą dodatkową motywacją do dalszej pracy.
Spotkanie Seniorów i wieczór z muzyką Agnieszki Osieckiej
Chociaż pierwszy dzień wiosny pogodą nie rozpieszczał łysomicka Galeria Spotkań wypełniła się po brzegi… Rekordowa frekwencja, bo blisko 130 Seniorów wzięło udział w spotkaniu! Obecni na spotkaniu Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice oraz Robert Kożuchowski Przewodniczący Rady Gminy...REJON DYSTRYBUCJI TORUŃ - PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
W związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych zostaną pozbawieni napięcia niżej podani odbiorcy:
Data |
Godz. |
Adres |
25.03.2024 |
08.00-13.00 |
Stacja Osiek 18 obw.400 |
08.00-12.30 |
Stacja Osiek 2 |
|
08.00-15.00 |
Stacja Grębocin 2,1,4,29,14,Rogówko Działki 1 |
|
08.30-11.00 |
Stacja Czarne Błota 11 |
|
10.00-14.00 |
Stacja Łubianka 3 |
|
26.03.2024 |
08.00-11.00 |
Stacja Grabowiec 3 |
10.00-13.00 |
Stacja Łysomice 4 |
|
09.00-13.00 |
Stacja Lubicz 3 |
|
23.00-01.00 |
Stacja Toporzysko 11 |
|
08.30-13.30 |
Stacja Kamionki Małe 3 Jezioro |
|
27.03.2024 |
08.00-11.00 |
Stacja Łążyn 7k/Dobrzejewic |
10.00-13.00 |
Stacja Szembekowo 2 |
|
08.00-15.00 |
Stacja Kujawska |
|
08.30-13.30 |
Stacja Kiełpiny 2 |
|
28.03.2024 |
08.00-15.00 |
Stacja Port Drzewny |
08.00-12.00 |
Stacja Mała Nieszawka 4 |
|
09.00-15.00 |
Stacja Sobieskiego 4 |
|
08.00-13.00 |
Stacja Łubianka 11 |
|
29.03.2024 |
08.00-13.00 |
Stacja Szembekowo 8 |
Działania prewencyjne ograniczające ryzyko zachorowań na legionelozę
Zgodnie z pismem Głównego Inspektora Sanitarnego znak: HS.BW.552.102.2024 z dnia 29 lutego 2024 r., w sprawie upowszechnienia materiałów dotyczących zagrożeń zdrowotnych związanych z występowaniem bakterii z rodzaju Legionella, w celu podjęcia działań prewencyjnych, ograniczających ryzyko zachorowań na legionelozę, Wydział Zdrowia Kujawsko-Pomorskie Centrum Zdrowia Publicznego w Bydgoszczy przekazuje stosowne opracowania:
- Bezpieczeństwo wodne w budynkach - przetłumaczone na język polski opracowanie Światowej Organizacji Zdrowia z marca 2011 r. pt. „Water safety in buildings”. do którego Światowa Organizacja Zdrowia przyznała Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu prawa do tłumaczenia, opublikowania w formacie elektronicznym i nieodpłatnego rozpowszechniania.
- Zapobieganie zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella - zalecenia dot. ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego po wydłużonym przestoju lub ograniczonej eksploatacji - opracowanie przygotowane przez ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny - Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym.
Mając na uwadze powszechność występowania bakterii Legionella w instalacjach wodnych, w szczególności w zbliżającym się okresie letnim proszę o podjęcie działań w zakresie upowszechniana przekazanych w załączeniu publikacji w celu zminimalizowania ryzyka zachorowań na legionelozę.
Sprzyjającymi miejscami rozwoju bakterii Legionella są zastoiska wodne o podwyższonej temperaturze tj. głowice natryskowe, zbiorniki do magazynowania wody, podgrzewacze, wieże chłodnicze, baseny (wanny) z hydromasażem, turbiny dentystyczne, urządzenia klimatyzacyjne, skraplacze parowe, zraszacze, fontanny dekoracyjne, sztuczne rezerwuary, myjnie samochodowe. Bytowanie bakterii Legionella w środowisku wodnym, przy występowaniu sprzyjających warunków do jej rozwoju, może skutkować zachorowaniami na legionelozę, chorobę ciężkiego zapalenia płuc.
Wskazane opracowania nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa, lecz mają charakter pomocniczy. Stanowią zestawienie dobrych praktyk służących zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego wody w budynkach.
Z wyrazami szacunku
z up. Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
Dyrektor
Wydziału Zdrowia Kujawsko-Pomorskiego
Centrum Zdrowia Publicznego dr Dorota Doktór
Przekazanie terenu pod budowę żłobka na terenie Gminy Łysomice
W dniu 19.03.2024 r. nastąpiło oficjalne przekazanie terenu budowy Wykonawcy, który realizuje zadanie pn.: „Budowa żłobka na terenie Gminy Łysomice”. Wykonawcą robót jest firma SOLSTAR HOMES Sp. z o .o. Obiekt powstanie przy istniejącym budynku SPZOZ w Łysomicach. Planuje się zakończenie inwestycji w 2024 roku. Placówka opiekuńcza przewiduje 30 miejsc dla dzieci w wieku 12 - 36 miesięcy i ma zostać otwarta jeszcze w tym roku. Inwestycja ma kosztować 4 246 329,00 zł, z czego 2 000 000,00 to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - Edycja VI - PGR , a 1 221 016,00 zł to dofinasowanie z Programu Rozwoju Instytucji Opieki Nad Dziećmi do lat 3 „Maluch +” 2022 - 2029. Reszta środków, tj. 1 025 313,00 zł to środki budżetu gminy.
Protest rolników (Aktualizacja)
Aktualizacja: W uzgodnieniu z przedstawicielami zgłaszającymi protest na skrzyżowaniu drogi krajowej K91 z drogą wojewódzką 552, informujemy, iż odbędzie się on w dniu 20 marca 2024 r. w godzinach 8:00 - 20:00.
Uwaga! Zgłoszono kolejne zgromadzenie rolników na terenie Gminy Łysomice, na skrzyżowaniu drogi krajowej K91 z drogą wojewódzką 552 od 20 marca 2024 r., od godz. 8:00 do 20 kwietnia 2024 r. do godz. 0:00 . Protest rolników polegał będzie na zablokowaniu przejazdu przez skrzyżowanie w/w dróg.
Łysomice? Zawsze odpowiadamy Łysomice!
Na pytanie: Łysomice? Zawsze odpowiadamy Łysomice! O tym jak się tutaj żyje i mieszka, o tym co ważne i wielu innych ciekawostkach dowiecie się Państwo z książki „Łysomice? Łysomice! Podtoruńska gmina po 30 latach samorządu” W czwartek 14 marca w łysomickiej Galerii Spotkań odbyło się spotkanie z autorem książki Jackiem Kiełpińskim, który, opowiedział o kulisach jej powstawania.
Odbierz książkę w bibliotece! Mieszkańców, którzy mają założone karty biblioteczne w gminnej bibliotece zapraszamy po odbiór książek „Łysomice? Łysomice! Podtoruńska gmina po 30 latach samorządu” do Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach i jej filii. Tych, którzy z jakiś powodów jeszcze kart nie założyli, zachęcamy! Załóż kartę i odbierz książkę!
Podpisano umowę dot. budowy kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w Gminie Łysomice
W dniu 05.03.2024 została podpisana umowa dot. zadania pn.: „Budowa kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej poza wyznaczonym obszarem aglomeracji Łysomice na terenie Gminy Łysomice”. Wykonawcą inwestycji wyłonionym w przetargu zostało Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowe MKD Magdalena Zielińska z siedzibą przy ul. Ogrodowej 9, 87-148 Papowo. Toruńskie. Zadanie realizowane jest w modelu zaprojektuj i wybuduj. Planowane jest wybudowanie w miejscowości Papowo Toruńskie sieci kanalizacji sanitarnej tłocznej o łącznej długości ok. 600 mb oraz sieci wodociągowej o łącznej długości ok. 275 mb. Natomiast w miejscowościach Kowrózek i Świerczyny planuje się wybudowanie około 2 300 mb kanalizacji sanitarnej oraz 2 przepompowni sieciowych. Całość robót budowlanych finansowana jest ze środków Województwa Kujawsko – Pomorskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Wizyta przedstawicieli gruzińskiej Gminy Baghdati
W pierwszych dniach marca gościliśmy w Łysomicach przedstawicieli partnerskiej gminy Baghdati z Gruzji. Głównym celem wizyty trójosobowej delegacji pod przewodnictwem zastępcy burmistrza Davita Silagadze był udział w uroczystościach nadania sztandaru Gminie Łysomice, podsumowanie dotychczasowej ośmioletniej współpracy i ustalenie planów działań na najbliższe lata. Goście spotkali się z wieloma mieszkańcami naszej gminy, którzy aktywnie angażują się w lokalne inicjatywy odbywając owocne rozmowy i odwiedzili miejsca o istotnym znaczeniu dla rozwoju naszej społeczności. W programie znalazły się m.in.: spotkanie z dyrekcją Szkoły Podstawowej w Łysomicach i zwiedzanie szkoły, zapoznanie się z zadaniami i organizacją pracy poszczególnych referatów w Urzędzie Gminy, zwiedzanie zabytkowego gotyckiego kościoła pw. Św. Mikołaja w Papowie Toruńskim i rozmowy na temat konserwacji świątyni, spotkanie z podopiecznymi przedszkola Jelonek, rozmowy z Lokalną Grupą Działania „Ziemia Gotyku”, prezentacja procesu rewitalizacyjnego terenu, w którym mieści się Galeria Spotkań, spotkanie z pracownikami i zwiedzanie ośrodka zdrowia w Łysomicach, wizyta w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, spotkanie z druhami OSP w Lulkowie i Kamionkach Dużych, rozmowy i tradycyjny poczęstunek z członkiniami kół gospodyń wiejskich, spotkanie z przedstawicielami PSSE w Ostaszewie i zwiedzanie fabryk Tokai Okaya i MOD21.
Podczas wizyty zostały wypracowane koncepcje bilateralnych projektów. Gruzja od grudnia 2023 roku uzyskała status kraju oficjalnie kandydującego do struktur Unii Europejskiej i poprzez realizację wspólnych działań na szczeblu lokalnym możemy odegrać szczególną rolę, aby pomóc naszym partnerom na ich ścieżce przedakcesyjnej. Po kilku latach przerwy spowodowanej pandemią i wojną na Ukrainie zamierzamy powrócić do wymian młodzieżowych, rozszerzyć współpracę o wymiany seniorów, realizować projekty promujące rozwój demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, tworzenie organizacji pozarządowych, a także dzielić się doświadczeniami w zakresie tworzenia warunków przyjaznym inwestorom.
Gmina Baghdati liczy około 20 000 osób, które zamieszkują w 26 miejscowościach. Głównym miastem jest Baghdati – jedna z najstarszych osad w historycznym regionie Imeretia. Współpraca Gminy Łysomice z Baghdati jest zbieżna z polityką międzynarodową Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które współpracuje z Prowincją Imeretia.
NEXERA - Cyfryzacja gminy Łysomice trwa!
Wybudowaliśmy z własnych środków właśnie kolejne 126 adresów w Ostaszewie, które znajdują się w zasięgu sieci światłowodowej...Nagrody Samorządu Gminy Łysomice za wyniki sportowe i osiągnięcia trenerskie w 2023 r.
Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Łysomice w styczniu i lutym 2024 r. odbywał się nabór wniosków do wyróżnień Samorządu Gminy Łysomice za osiągnięte wyniki sportowe, osiągnięcia trenerskie lub za całokształt działalności sportowej w roku 2023. W dniu 5 marca odbyło się posiedzenie Komisji, która zgodnie z regulaminem przyznawania nagród i wyróżnień, podjęła decyzję o przyznaniu 33 nagród finansowych. Wyróżnieni sportowcy osiągają znaczące sukcesy nie tylko w kraju i Europie, ale nawet we współzawodnictwie o zasięgu światowym. Mamy w gronie wyróżnionych mistrzynię w Pucharze Świata, mistrzynie Europy, wielu mistrzów i wicemistrzów Polski a także 4 trenerów. Cieszy fakt, że wśród nagrodzonych jest aż 20 niepełnoletnich sportowców. Najmłodsi mają po 7 – 9 lat. To wróży dobrze na przyszłość.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, życzymy wytrwałości i wielu kolejnych sukcesów.
Akcja "Stop Pożarom Traw"
Wiosna to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności mogą stanowić doskonały materiał palny, co w połączeniu z działalnością ludzi może skutkować gwałtownym wzrostem pożarów. Niestety wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 19 km/h, a szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2023 roku w Polsce, to 68 992 900 złotych.
Pożary traw i nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków ratowniczych. W 2023 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 58 629 metrów sześciennych wody (ponad 58,6 miliona litrów). Średni czas trwania akcji gaszenia pożaru traw wynosił 56 minut i 36 sekund. Niestety w 2023 r. w pożarach traw i nieużytków odnotowano 3 ofiary śmiertelne oraz 36 osób rannych.
Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Łąki wraz z terenami upraw rolnych dość często sąsiadują z gruntami leśnymi. Ogień z suchych traw porastających nieużytki niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzewia poważnie uszkadzając.
Pożary traw powodują także inne straty ekologiczne:
- ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza;
- do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt;
- niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami;
- dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin;
- giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki;
- płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m. in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren;
- w płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety, ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki i inne drobne gryzonie);
- przy wypalaniu traw giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki zjadające mszyce;
- ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m. in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze);
- podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca spalania, z uwagi na wysoką toksyczność dymu;
- duże zadymienie powoduje zmniejszenie widoczności na drogach i liniach kolejowych, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków;
- od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może spalać się do kilku metrów w głąb w zależności od jego porowatości związanej z dostępem tlenu. Należy dodać, że są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze traw regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to wiele setek lat.
Za wypalanie traw grożą konsekwencje karne wynikające z art. 124 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. 2023 poz. 1336 ze zm.), zgodnie z którym zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów, a także z art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. 2023 poz. 1356 ze zm.), zgodnie z którym w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia czy wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Stanowi o tym również § 40 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (t.j. Dz. U. 2023 poz. 822), gdzie zaznaczono, że niedopuszczalne jest wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów, a w szczególności rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu. Stosownie do § 43 powyższego rozporządzenia zabronione jest także wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach.
Należy pamiętać, że zgodnie art. 82 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (t.j. Dz. U. 2023 poz. 2119) kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji (...) podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. W myśl art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 zł, natomiast zgodnie z art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz. U. 2024 poz. 17) kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać: pożaru (...), podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Do ukarania
sprawcy wypalania traw uprawnieni są w szczególności funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Straży Leśnej. Eliminowanie zagrożeń jakie niesie za sobą wypalanie traw winno być realizowane głównie poprzez działalność uświadamiającą przede wszystkim w odniesieniu do dzieci i młodzieży. Propagowanie pożądanych standardów bezpieczeństwa w szkołach powinno być realizowane głównie przez członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy. Działania takie przyczyniają się do zwiększania świadomości oraz ograniczania ilości tego typu pożarów. Wskazane jest również rozważenie możliwości prowadzenia przeglądów stanu bezpieczeństwa pożarowego przez członków Ochotniczych Straży Pożarnych, które przyczyniać się będą do zapewnienia ładu i porządku w obrębie posesji, jak również będą miały wymiar edukacyjny w zakresie popularyzowania przepisów związanych z bezpieczeństwem pożarowym. Pamiętać przy tym należy, że zgodnie z art. 27 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz. U. 2024 poz. 275), strażacy jednostek ochrony przeciwpożarowej
biorący udział w działaniach ratowniczych lub wykonujący inne zadania związane z ochroną przeciwpożarową, korzystają z ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych.
Zapraszam również do zapoznania się z materiałami, które znajdują się na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej pod adresem - https://www.gov.pl/web/kgpsp/Kampania-Stop-Pozarom-Traw
p.o. KOMENDANT MIEJSKI
Państwowej Straży Pożarnej
bryg. mgr inż. Sławomir Grudziński
Sztandar Gminy Łysomice
„Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową” – ks. kardynał Stefan Wyszyński
W piątek 1 marca odbyła się LXIX Uroczysta Sesja Rady Gminy podczas, której miało miejsce przekazanie i poświęcenie Sztandaru Gminy Łysomice.
Wyjątkowa i wzruszająca uroczystość odbyła się w hotelu Rubbens&Monet w Łysomicach.
W wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych gości i mieszkańców gminy Łysomice.
- Sztandar jest najważniejszym znakiem wyróżniającym i jednoczącym daną zbiorowość oraz podnoszącym jej prestiż. SZTANDAR to symbol najwyższych wartości, honoru i tradycji, jest zobowiązaniem do godnego wypełnienia obowiązków wobec Ojczyzny i Mieszkańców. Chlubne tradycje gminy są powodem do zasłużonej dumy, ale też zobowiązaniem do patriotycznej postawy. Dziękuję za ten bezcenny dar – powiedział Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice po przyjęciu Sztandaru od Roberta Kożuchowskiego Przewodniczącego Rady Gminy Łysomice.
Fundatorzy Sztandaru wbili pamiątkowe gwoździe w drzewiec i wpisali się w Księgę Pamiątkową.
Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice oraz Robert Kożuchowski Przewodniczący Rady Gminy przyjęli gratulacje z rąk Jana Krzysztofa Ardanowskiego – posła na Sejm RP, Piotra Całbeckiego - marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego, Marka Olszewskiego - starosty toruńskiego, Michała Zeleskiego prezydenta Torunia oraz obecnych wójtów gmin ościennych.
Po oficjalnej części goście mogli wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu muzyków Zespołu Light Band, którzy zaprezentowali się w utworach Agnieszki Osieckiej oraz Nadzianych Bluesem z najnowszym utworem „Oda do Łysomic”.
REJON DYSTRYBUCJI TORUŃ - PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
W związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych zostaną pozbawieni napięcia niżej podani odbiorcy:
Data |
Godz. |
Adres |
04.03.2024 |
09.00-13.00 |
Stacja Mała Nieszawka 1 obw.100 |
07.30-12.00 |
Stacja Czarnowo 3 |
|
08.00-11.00 |
Stacja Mała Nieszawka 9 obw.600 |
|
08.30-13.30 |
Stacja Czarnowo 1,10,9 |
|
05.03.2024 |
09.00-12.00 |
Stacja Grębocin 31 |
08.30-11.30 |
Stacja Łysomice 2,3,13,20,12,5,6,16,15,Papowo 13 obca ,Papowo 14 |
|
06.03.2024 |
08.00-16.00 |
Stacja Krobia 8 |
08.00-16.00 |
Stacja Kowalewo Martyniec , Kowalewo 1-go Maja 4 |
|
09.00-15.00 |
Stacja Krobia 7 obw.100 |
|
09.00-13.30 |
Stacja Cegielnik obw.400 |
|
07.30-10.30 |
Stacja Zamek Bierzgłowski 1 |
|
07.03.2024 |
09.00-15.00 |
Stacja Krobia 7 obw.100 |
09.00-13.30 |
Stacja Cegielnik 7 obw.400 |
|
08.30-13.30 |
Stacja Kowalewo Osiedle Bodnickie , Borek 1,2,3,4,, Napole 1,2,3,4,5,PV Napole 1,2,3, |
|
08.03.2024 |
08.00-15.00 |
Stacja Kopanino 5 |
08.30-10.30 |
Stacja Kopanino 1,8,9,7,5, |
|
10.30-13.30 |
Stacja Kopanino 2,Obory 2,3,4,Obory |
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza na "Mobilny Punkt Informacyjny"
Specjaliści punktów informacyjnych funduszy europejskich zapraszają na bezpłatne konsultacje dotyczące możliwości wsparcia w ramach funduszy europejskich prowadzone w formie mobilnych punktów informacyjnych. Podczas konsultacji będzie można uzyskać informacje na temat wsparcia, jakie można otrzymać z funduszy europejskich m.in. na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub jej rozwój. Uczestnicy spotkania będą mogli uzyskać informację na temat bezpłatnych szkoleń, jak również możliwości dofinansowania projektów realizowanych przez społeczności lokalne.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności:
- Przedsiębiorców
- Osoby fizyczne
- Organizacje pozarządowe
- Osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą
- Przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego
Organizator spotkań
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Toruniu
Plac Teatralny 2
e-mail: pife.torun@kujawsko-pomorskie.pl
tel. 56 621 85 29
Ćwiczenia wojskowe "Dragon-24"
Inspektor wojewódzki Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy informuje, że w dniach od 25 lutego do 14 marca 2024 r NATO Supreme Headguarters Allied Powers Europę (SHAPE) - Dowództwo Połączonych Sił Sojuszniczych w Europie organizuje największe od kilkudziesięciu lat ćwiczenie wojskowe pk. STEADFAST DEFENDER 2024 będące federacją kilkunastu ćwiczeń narodowych (sojuszniczych), w tym polskiego ćwiczenia pk. DRAGON-24 (DR-24).
Działalność Sił Zbrojnych podczas ćwiczenia na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego będzie obejmować w szczególności rejon Miasta Grudziądza, powiatu grudziądzkiego, nie wykluczając pozostałych rejonów województwa.
Ponadto mając na uwadze możliwość kształtowania pozytywnego wizerunku żołnierza polskiego, Sił Zbrojnych RP oraz wojsk sojuszniczych NATO, przy współudziale Władz Miasta, zostanie zrealizowana prezentacja sprzętu wojskowego dla społeczności lokalnej w dniu 3 marca 2024 r. w m. Grudziądz. W ramach przyjętych form informowania społeczeństwa proszę o zawiadomienie ludności lokalnej o realizacji ćwiczenia Dragon-24 w szczególności:
- zachowaniu warunków bezpieczeństwa z uwagi na przejazd sprzętu wojskowego (niezbliżania się do tras przejazdu pojazdów, zachowanie bezpiecznej odległości);
- utrudnieniach w ruchu z uwagi na czasowe zamknięcie dróg;
- nieparkowaniu pojazdów cywilnych wzdłuż dróg zaplanowanych dla ruchu kolumn wojskowych;
- zabezpieczeniu zwierząt domowych i hodowlanych w obejściach domowych i poza nimi (pastwiska);
- niepublikowaniu zdjęć, filmów pojazdów wojskowych w mediach społecznościowych.
Informacja o skróconych godzinach pracy Urzędu Gminy
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Łysomice nr 0050.10.2024 z dnia 27 lutego 2024 r., w dniu 1 marca 2024 r. (piątek) Urząd Gminy Łysomice będzie czynny w godzinach od 7:30 do 13:30.
Tego dnia dyżur dla przyjmowania zgłoszeń list kandydatów na radnego Gminna Komisja Wyborcza w Łysomicach będzie pełnić w godzinach od 9:00 do 13:30.
Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest organizatorem XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” w szkołach podstawowych. Patronat honorowy nad Konkursem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do współpracy na etapie wojewódzkim konkursu zaproszono: Okręgowy Inspektorat Pracy Państwowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy, Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu, Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą w Przysieku, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz samorządy lokalne.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich naszego województwa. Jego celem jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej: www.gov.pl/krus.
Dodatkowych informacji udzielą pracownicy Oddziału Regionalnego i Placówek Terenowych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Dopłaty do kukurydzy – wnioski do 29 lutego, biura powiatowe czynne dłużej
Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe ARiMR przyjmują do 29 lutego 2024 r. Placówki te w czasie naboru w dni robocze są czynne dłużej, były też otwarte w minioną sobotę. Do tej pory złożono 64,5 tys. wniosków.
Aby sprawnie przyjąć wszystkie wnioski, godziny pracy biur powiatowych zostały wydłużone. W tym tygodniu zapraszamy:
- w dni robocze od 26 lutego do 28 lutego 2024 r. w godzinach 07:00 - 18:00;
- w ostatnim dniu naboru, tj. 29 lutego 2024 r., od godziny 07:00 do 22:00 lub do ostatniego interesanta;
Pomoc finansowa skierowana jest do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Warunkiem otrzymania pomocy jest spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Przepisy nie wymagają załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.
Budżet programu wynosi 1 mld zł. Wysokość pomocy będzie wyliczana jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej:
- 1 000 zł dla województw lubelskiego i podkarpackiego;
- 700 zł dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;
- 500 zł dla województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy przewidzianą na dofinansowanie pulę środków, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący.
Wnioski można składać od 22 do 29 lutego 2024 r. bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego, drogą listowną (za pośrednictwem Poczty Polskiej), przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl).
Protest rolników
Uwaga! Zgłoszono kolejne zgromadzenie rolników na terenie Gminy Łysomice, na DK 91 od 20 lutego 2024 r., od godz. 1:00 do 21 lutego 2024 r. do godz. 1:00 . Protest rolników polegał będzie na cyklicznych przejazdach drogą DK 91 od miejscowości Łysomice, ul. Gdańska 6A - stacja paliw, do pierwszego ronda w Toruniu, u zbiegu ulic Grudziądzka, Polna, Celnicza.
Ferie w Bibliotece
Gminna Biblioteka Publiczna i jej filie zapraszają na zajęcia w czasie ferii:
1.Gminna Biblioteka Publiczna w Łysomicach przy ul. Sadowej 2c zaprasza dzieci w wieku od 7 do 15 lat na zajęcia:
- 13.02. (wtorek) godz. 11.00-12.30 Warsztaty plastyczne
- 15.02. (czwartek) godz. 11.00-13.00 Warsztaty kulinarne
- 16.02. (piątek) godz. 11.00-12.30 Łamigłówki i gry planszowe
- 20.02. (wtorek) godz. 11.00-12.30 Warsztaty plastyczne
- 22.02. (czwartek) godz. 11.00-13.00 Warsztaty kulinarne
- 23.02. (piątek) godz. 11.00-12.30 Łamigłówki i gry planszowe
2. Filia w Ostaszewie zaprasza na zajęcia dla dzieci:
- 12.02. (poniedziałek) godz. 15.30-18.00 Warsztaty plastyczne
- 13.02. (wtorek) godz. 15.30-18.00 Warsztaty plastyczne
- 16.02. (piątek) godz. 10.00-12.00 Gry planszowe, quizy
- 20.02. (wtorek) godz. 15.30-18.00 Warsztaty kreatywne
- 21.02. (środa) godz. 10.00-12.00 Połamańce językowe
- 23.02. (piątek) godz. 10.00-12.00 Warsztaty kreatywne
3. Filia w Kamionkach Dużych zaprasza dzieci na zajęcia:
- 12.02. (poniedziałek) godz. 11.30-14 00 Po kolei o kolei
- 13.02. (wtorek) godz. 11.30-14.00 Wars wita was
- 14.02. (środa) godz. 11.30-14.00 Walentynkowe koty w worku
- 15.02. (czwartek) godz. 14.00-16.30 Zwiedzamy świat
- 16.02. (piątek) godz. 11.30-14.00 Koty małe i duże
- 19.02. (poniedziałek) godz. 11.30-14.00 Szare jest piękne
- 20.02. (wtorek) godz. 11.30-14.00 Mydełka
- 21.02. (środa) godz. 11.30-14.00 Bicie piany
- 22.02. (czwartek) godz. 14.00-16.30 Naleśniki z muminkami
- 23.02. (piątek) godz. 11.30-14.00 Pamiątki z ferii
4. Filia w Zakrzewku zaprasza na zajęcia dla dzieci:
- 12.02. (poniedziałek) godz. 15.00 String art. - technika z nitką (zajęcia dla dzieci od 8 roku życia)
- 13.02. (wtorek) godz. 16.00 Ach! Szachy! (zajęcia dla dzieci od 5 roku życia)
- 15.02. (czwartek) godz. 16.00 KrasnaLOVE breloczki (zajęcia dla dzieci od 4 roku życia)
- 16.02. (piątek) godz. 20.00 Nocowanka (zajęcia dla dzieci od 6 roku życia)
- 19.02. (poniedziałek) godz. 15.00 Wycinanki, wyklejanki (zajęcia dla dzieci od 4 roku życia)
- 20.02. (wtorek) godz. 16.00 Ach! Szachy! (zajęcia dla dzieci od 5 roku życia)
- 22.02. (czwartek) godz. 16.00 Manga ocb (zajęcia dla dzieci od 8 roku życia)
- 23.02. (piątek) godz. 13.00 Gierki planszowe (zajęcia dla dzieci od 5 roku życia)
5. Filia w Lulkowie zaprasza dzieci na zajęcia:
- 12.02. (poniedziałek) godz. 16.00-18.00 Bal karnawałowy
- 13.02. (wtorek) godz. 15.00-17.00 Walentynki (zabawy, warsztaty mydlarskie)
- 16.02. (piątek) godz. 15.00-17.00 Niespodzianka (warsztaty plastyczne, popcorn, gofry)
- 19.02. (poniedziałek) godz. 15.00-17.00 Warsztaty kulinarne- pizza
- 20.02. (wtorek godz. 15.00-17.00 Malowanie ceramiki
- 23.02. (piątek) godz. 15.00-17.00 String art.
6. Filia w Gostkowie zaprasza na zajęcia plastyczne w bibliotece i świetlicy w Papowie Toruńskim:
- 13.02. (wtorek) godz. 11.00-13.00 Zajęcia plastyczne - filia w Gostkowie
- 13.02. (wtorek) godz. 15.00-17.00 Zajęcia plastyczne - świetlica w Papowie Toruńskim
- 15.02. (czwartek) godz. 11.02-13.00 Zajęcia plastyczne - filia w Gostkowie
- 15.02. (czwartek) godz. 15.02-17.00 Zajęcia plastyczne - świetlica w Papowie Toruńskim
- 20.02. (wtorek) godz. 11.00-13.00 Zajęcia plastyczne - filia w Gostkowie
- 20.02. (wtorek) godz. 15.00-17.00 Zajęcia plastyczne - świetlica w Papowie Toruńskim
- 22.02. (czwartek) godz. 11.00-13.00 Zajęcia plastyczne - filia w Gostkowie
- 22.02. (czwartek) godz. 15.00-17.00 Zajęcia plastyczne - świetlica w Papowie Toruńskim
7. Filia w Turznie zaprasza dzieci na zajęcia:
- 12.02 (poniedziałek - godz. 11,00-13,00 - zajęcia plastyczne - Filia w Turznie
- 19.02 (poniedziałek) - godz. 11.00-13.00 - ozdabianie toreb - Filia w Turznie
- 20.02 (wtorek) - godz. 11.,00.-13.00 - zajęcia plastyczne - Filia w Turznie
- 22.09 (czwartek) - godz. 11.00-13.00 - zabawy towarzyskie - Filia w Turznie
- 23.02 (piątek) - godz. 11.02-13.00 - zajęcia plastyczne - Filia w Turznie
Zapisy na wszystkie zajęcia w bibliotekach.
Zapraszamy!
Szkolenie z zakresu stosowania środków ochrony roślin dla rolników
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego z/s w Chełmży organizuje SZKOLENIE PODSTAWOWE W ZAKRESIE STOSOWANIA ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu (56) 675 22 60 lub 506-392-722.
Gmina Łysomice ogłasza nabór na stanowiska animatora sportu
Gmina Łysomice ogłasza nabór na stanowiska:
- Animatora Sportu na obiekcie ORLIK w Turznie
- Animatora Sportu na obiekcie ORLIK w Gostkowie
- Animatora Sportu na obiekcie ORLIK w Ostaszewie
w okresie od 1 marca do 30 listopada 2024 r. w ramach Projektu „Lokalny Animator Sportu”.
Forma i okres zatrudnienia - umowa zlecenie zawarta na 9 miesięcy: od 01.03.2024 r. - 30.11.2024 r.
Ilość godzin do przepracowania w ciągu miesiąca - 50 w przypadku dwóch animatorów na orliku lub 100 godzin w przypadku jednego animatora*.
Praca w godzinach popołudniowych od godz. 15.00 w dni robocze oraz weekendy, według ustalonego harmonogramu.
Wymagania niezbędne dla osób ubiegających się o stanowisko Animatora Sportu:
- Ukończony 18 rok życia.
- Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych, niekaralność za przestępstwa popełnione umyślnie.
- Stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na stanowisku.
- Posiadane kwalifikacje i uprawnienia do organizowania i prowadzenia zajęć sportowo-rekreacyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa tj. m.in. instruktorzy, trenerzy, nauczyciele wychowania fizycznego, instruktorzy sportu (ew. instruktor rekreacji ruchowej), organizatorzy zajęć i ew. zawodów, posiadający stosowne uprawnienia, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Zakres wykonywanych zadań na stanowisku:
- inicjowanie, organizacja oraz prowadzenie zajęć i imprez sportowych na obiektach sportowych dla różnych grup wiekowych i społecznych, w szczególności dla dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych, rodzin;
- realizacja miesięcznego oraz rocznego harmonogramu pracy;
- współpraca ze szkołami, organizacjami pozarządowymi i klubami sportowymi w celu popularyzacji aktywności fizycznej;
- angażowanie się w organizację turniejów i akcji społecznych inicjowanych lub objętych patronatem przez Ministra Sportu i Turystyki;
- realizacja zadań Animatora zgodnie z zatwierdzonym Programem Ministra Sportu i Turystyki pn. „Lokalny Animator Sportu” na rok 2024*;
- dbanie o bezpieczeństwo w czasie zajęć oraz nadzór nad przestrzeganiem regulaminu obiektu;
- nadzór na realizacją harmonogramu korzystania z boisk oraz prowadzenie „Kalendarza Orlika”;
- dbanie o odpowiedni stan techniczny powierzonego mienia oraz dbanie o porządek na obiekcie i wokół niego;
- doskonalenie umiejętności poprzez uczestnictwo w różnych formach szkoleniowych;
- prowadzenie wymaganej dokumentacji.
Oferty proszę składać do dnia 16 lutego 2024 r. do Urzędu Gminy Łysomice na adres mailowy: sekretariat@lysomice.pl .
Oferta powinna zawierać:
- imię i nazwisko;
- kwalifikacje;
- lokalizacja, na który Orlik aplikuje;
- krótki plan działania.
* Liczba godzin i okres zawarcia umowy mogą ulec zmianie.
* Program Ministra Sportu i Turystyki pn. „Lokalny Animator Sportu” na rok 2024 nie został jeszcze ogłoszony;
drukuj (Gmina Łysomice ogłasza nabór na stanowiska animatora sportu)
Harmonogram zajęć w czasie ferii zimowych 2024 w Gminie Łysomice
Ferie zimowe za pasem - serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą zajęć przygotowaną przez szkoły Gminy Łysomice.
Szkoła Podstawowa w Łysomicach
L.p. |
Dzień |
Godzina |
Charakter zajęć |
Klasa |
1. |
12.02 |
8.40 – 11.30 |
Wyjazd do Torunia - kino Cinema City |
klasy I – III |
2. |
12.02 |
9.00 – 11.00 |
Zajęcia z szydełkowania |
kl. I - VIII |
3. |
13.02 |
9.00 – 13.00 |
Wyjazd do Torunia - kino Cinema City |
kl. IV - VI |
4. |
13.02 |
10.00 – 12.00 |
Spotkanie z grami planszowymi |
klasy I - IV |
5. |
13.02 |
9.00-12.00 |
Zajęcia integracyjne |
Klasa IVa |
6. |
13.02 |
9.00-13.00 |
Zajęcia sensoplastyczne |
Oddział 0b |
7. |
16.02 |
9.00 – 13.00 |
Warsztaty plastyczne i kulinarne |
Oddział 0a |
Szkoła Podstawowa im. F. Chopina w Turznie
L.p. |
Dzień |
Godzina |
Charakter zajęć |
Klasa |
1. |
12.02 |
9.30-13.00 |
wyjazd autobusem do Torunia - kino i Aquapark Olender |
Klasa 1b i 7b |
2. |
13.02 |
9.00-10.30 |
koszykówka |
Chłopcy i dziewczęta |
3. |
13.02 |
10.30-12.00 |
Piłka siatkowa, unihokej |
Chłopcy i dziewczęta |
4. |
14.02 |
9.00-13.00 |
wyjazd autobusem do Torunia - kino |
4a |
5. |
14.02 |
9.00-10.30 |
koszykówka |
Chłopcy i dziewczęta |
6. |
15.02 |
9.00-10.30 |
Piłka siatkowa, unihokej |
Chłopcy i dziewczęta |
7. |
20.02 |
9.00-11.00 |
Piłka nożna |
chłopcy |
8. |
20.02 |
11.10-15.30 |
wyjazd autobusem do Torunia - kino |
Kl.3b i wolontariat |
9. |
22.02 |
9.00-13.00 |
Zajęcia kreatywne z sensoplastyki |
Kl.3b |
Szkoła Podstawowa w Ostaszewie
L.p. |
Dzień |
Godzina |
Charakter zajęć |
Klasa |
1. |
13.02 |
10.00-12.00 |
Zajęcia przyrodnicze |
Klasa 2 i 3 |
2. |
14.02 |
10.00-13.00 |
Zajęcia z robotyki |
Klasa 4 i 5 |
3. |
15.02 |
9.00-13.00 |
Zajęcia Minecraft |
Klasa 5 i 6 |
4. |
16.02 |
8.45-14.30 |
wyjazd autobusem do Torunia - Młyn Wiedzy |
Klasa 5 i 6 |
5. |
19.02 |
10.00-13.00 |
Zajęcia z wychowania fizycznego |
Chłopcy i dziewczęta |
Szkoła Podstawowa im. L. Filcka w Świerczynkach
L.p. |
Dzień |
Godzina |
Charakter zajęć |
Klasa |
1. |
12.02 |
10.00-12.00 |
Zajęcia artystycznie i technicznie |
klasy 4 - 8 |
2. |
13.02 |
9.15-12.30 |
Wyjazd do Torunia - kino Cinema City – film „Cudowny chłopak” |
klasy 4 - 8 |
3. |
22.02 |
9.15- 12.30 |
Wyjazd do Torunia – kino Cinema City – film „Akademia Pana Kleksa” |
klasy 1 - 8 |
Ogólnopolski protest rolników
Uwaga! Zapowiada się bardzo trudny piątek. 9 lutego 2024 r., w godz. od 5:00 do 20:00, rusza wielki ogólnopolski protest rolników. Strajki mają zacząć się blokadą wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą. Będą też blokowane drogi na terenie Powiatu Toruńskiego.
Przewidziane są cykliczne przejazdy drogami w stronę Torunia z miejsc zgromadzeń i z powrotem oraz postoje na drogach i ich blokowanie.
Wykaz miejsc zgromadzeń:
- Zgromadzenie publiczne: Głogowo - Toruń (skrzyżowanie ul. Szosa Lubicka - Olimpijska) w godz. 5:00 - 19:00 (200 osób), DK - 10
- Zgromadzenie publiczne: Grzywna - Toruń (rondo ul. Polna Celnicza) w godz. 5:45 - 20:00 (1000 osób), DK - 91
- Zgromadzenie publiczne: Zławieś Wielka (obok sklepu „Biedronka") - Toruń (rondo koło CH Plaza) w godz. 9:00 - 20:00 (700 osób), DK - 80
- Zgromadzenie publiczne: Wielka Łąka (przy Kościele) Toruń (ul. Olimpijska, Olsztyńska) w godz. 5:00 - 20:00 (500 osób), DK - 15
- Zgromadzenie publiczne: Pole 16A Raciążek - Toruń (do ronda Pułkownika Witolda Pileckiego) w godz. 9:00 - 18:00 (brak ilości osób w zawiadomieniu), DK - 91
- Zgromadzenie publiczne: Łubianka - Toruń (Biskupice - Łubianka - Toruń, do średnicówki) w godz. 6:00 do 20:00
W załączeniu mapa pokazująca blokowane drogi oraz czasookresy ich blokowania.
Roboty budowlane związane z odwodnieniem terenu przy ulicy Leśnej w Łysomicach
Informujemy, że 5 lutego 2024 r. (poniedziałek) od godz. 9:00 zamknięty zostanie teren przy ulicy Leśnej w Łysomicach przy wejściu na peron PKP (plac z płyt betonowych). Zamknięcie placu potrwa do 9 lutego 2024 r. (piątek) do godz. 15:00. W miejscu tym zostaną przeprowadzone roboty budowlane związane z odwodnieniem terenu.
Uprzejmie prosimy o nie parkowanie pojazdów od 5 lutego, ze względu na utrudniony dojazd pojazdów budowlanych. Zaleca się pozostawienie pojazdów na okolicznych parkingach przy Urzędzie Gminy. Za utrudnienia przepraszamy.
Zawiadomienie o unieważnieniu postępowania - dot. sprzedaży autobusu szkolnego marki Autosan Tramp
Wójt Gminy Łysomice w dniu 08.11.2023 r. ogłosił pisemny przetarg nieograniczony na sprzedaż autobusu szkolnego marka: Autosan Tramp, model pojazdu: A0909L.04.S
W prowadzonym postępowaniu w terminie składania ofert pisemnych wyznaczonym przez Wójta Gminy Łysomice, tj. do godziny 12.00., dn. 15.1.20203 roku nie wpłynęły oferty na przetarg, nie wpłacono wymaganego wadium, wobec tego nie wpłynęła żadna oferta pisemna złożona zgodnie z ogłoszeniem o przetargu. W związku z powyższym, Wójt Gminy Łysomice unieważnia postępowanie na sprzedaż autobusu szkolnego w formie pisemnego przetargu nieograniczonego.
Raport z Konsultacji Społecznych Strategii ZIT MOF Torunia
Biuro Stowarzyszenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia udostępniło raport z Raport z Konsultacji Społecznych Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Konsultacje społeczne trwały od 18 grudnia 2023 do 22 stycznia 2024 r. i były skierowane były do mieszkańców, instytucji oraz wszystkich zainteresowanych podmiotów z terenu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
drukuj (Raport z Konsultacji Społecznych Strategii ZIT MOF Torunia)
Pismo Powiatowego Lekarza Weterynarii w Toruniu z dnia 23 stycznia 2024 r. - PIW520.11.1/14/2024
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu przesyła w załączeniu rozporządzenie Nr 2/2024 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 22 stycznia 2024 r. uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów lipnowskiego, toruńskiego i włocławskiego...Harmonogram postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2024/2025
Zgodnie z Zarządzeniem nr 0050.03.2024 Wójta Gminy Łysomice z dnia 24 stycznia 2024 r., ustala się harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2024/2025 do przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Łysomice
Kwalifikacja wojskowa w powiecie toruńskim w 2024 roku
Kwalifikacja wojskowa w powiecie toruńskim w 2024 roku rusza już od 1 lutego i będzie trwała do 11 marca i odbędzie się w Centrum Targowym PARK, przy ul. Szosa Bydgoska 3, 87-100 Toruń.
Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.
Jeżeli osoba wezwana z ważnych przyczyn nie może stawić się w wyznaczonym terminie powinna zawiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta).
Dokumenty potrzebne do Kwalifikacji Wojskowej:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
- dokumentacja medyczna w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12-mcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,
- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Obowiązek składania oświadczeń przez beneficjentów "Grantów PPGR"
Zgodnie z procedurą określającą zasady monitorowania efektów projektu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej V Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia REACT-EU działania 5.1. Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia dotyczącą realizacji projektu grantowego „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym - Granty PPGR”, a która stanowi załącznik do Zarządzenia nr 0050.93.2022 Wójta Gminy Łysomice z dnia 20 września 2022 r., przypominamy o obowiązku składania oświadczeń przez beneficjentów ostatecznych programu grantowego „Granty PPGR”.
Wypełnione oświadczenie należy złożyć w Biurze Podawczym Urzędu Gminy Łysomice (ul. Warszawska 8, 87-148 Łysomice) najpóźniej do 31 stycznia 2024 r.
Wzór oświadczenia znajduje się do pobrania w załącznikach, jest także wyłożony w Biurze Podawczym; był również dołączany do umowy podczas jej podpisywania.
Uwaga! W polu "LAPTOP" wpisujemy model sprzętu i numer seryjny.
Model: HP 255 G8 (pierwszy nabór) lub HP 15-DW3043NQ (nabór uzupełniający)
Numer seryjny: zaczyna się od „CND.......”
Informacje te można naleźć w protokole dołączonym do umowy.
Drugie ogniska grypy ptaków w woj. kujawsko-pomorskim
W związku ze stwierdzeniem w dniu 21 grudnia 2023 r. drugiego ogniska grypy ptaków u ptaków hodowlanych w gospodarstwie komercyjnym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, na podstawie wyników badań laboratoryjnych próbek urzędowych pobranych od gęsi reprodukcyjnych z gospodarstwa zlokalizowanego w miejscowości Borek, gm. Lipno, pow. lipnowski, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przesyła w załączeniu z prośbą o realizację i rozpowszechnienie w sposób zwyczajowo przyjęty rozporządzenie Nr 13/2023 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 22 grudnia 2023 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów lipnowskiego, toruńskiego i włocławskiego.
REJON DYSTRYBUCJI TORUŃ - PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
W związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych zostaną pozbawieni napięcia niżej podani odbiorcy:
Data |
Godz. |
Adres |
08.01.2024 |
08.00-12.00 |
Stacja Łokietka 1 |
10.00-13.00 |
Stacja Kościuszki 4 Chełmża obw.200 |
|
08.30-13.30 |
Stacja Kamionki 11 obw.100 |
|
09.01.2024 |
08.00-12.00 |
Stacja Cegielnik 2 |
10.00-15.00 |
Stacja Świerczynki 2 obw.100 |
|
08.00-11.30 |
Stacja Smogorzewiec 7 obw.100 |
|
08.30-13.30 |
Stacja Ogrodnictwo 3 obw.200 |
|
10.01.2024 |
08.00-12.00 |
Stacja Technikum Samochodowe obw. Miła |
08.30-13.30 |
Stacja Gronowo 9 |
|
11.01.2024 |
09.30-15.00 |
Stacja Mierzynek 10 obw.300 |
12.01.2024 |
08.00-12.00 |
Stacja Łążyn 12 k/ Rzęczkowa |
08.30-13.30 |
Stacja Działowa obw.200 |
REJON DYSTRYBUCJI TORUŃ - PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
W związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych zostaną pozbawieni napięcia niżej podani odbiorcy:
Data |
Godz. |
Adres |
02.01.2024 |
08.30-13.30 |
Stacja Opatrunki |
03.01.2024 |
08.30-13.30 |
Stacja Gronowo 9 |
04.01.2024 |
08.00-12.00 |
Stacja Grębocin 34 obw.300 |
08.00-15.00 |
Stacja Lubicz 2 Wybudowanie obw.100 |
|
07.30-09.30 |
Stacja Bielsk 4 obw. Szychowo |
|
09.00-11.00 |
Stacja Mlewo 8 obw.200 |
|
11.00-13.00 |
Stacja Mlewo 11 obw.100 |
|
08.30-13.30 |
Stacja Świerczynki 2 |
|
05.01.2024 |
08.00-10.00 |
Stacja Łysomice 1 |
07.30-10.00 |
Stacja Rychnowo 1 obw.300 |
|
09.30-13.00 |
Stacja Lubicz 3 obw.400 / 500 |
|
08.30-11.00 |
Stacja Włocławska 1 obw.600 |
|
11.00-13.30 |
Stacja Powstańców Wielkopolskich 2 obw. Linia napowietrzna |
Kontakt
Urząd Gminy Łysomice
ul. Warszawska 8
87-148 Łysomice
woj. kujawsko-pomorskie
tel. 56/678-32-22
fax 56/678-35-05
e-mail: sekretariat@lysomice.pl
Archiwalna strona BIP
Godziny urzędowania:
Poniedziałek: 7:30 - 15:15
Wtorek: 7:30 - 16:30
Środa: 7:30 - 15:15
Czwartek: 7:30 - 15:15
Piątek: 7:30 - 15:15