Treść strony: Archiwum

Działania prewencyjne ograniczające ryzyko zachorowań na legionelozę

Zgodnie z pismem Głównego Inspektora Sanitarnego znak: HS.BW.552.102.2024 z dnia 29 lutego 2024 r., w sprawie upowszechnienia materiałów dotyczących zagrożeń zdrowotnych związanych z występowaniem bakterii z rodzaju Legionella, w celu podjęcia działań prewencyjnych, ograniczających ryzyko zachorowań na legionelozę, Wydział Zdrowia Kujawsko-Pomorskie Centrum Zdrowia Publicznego w Bydgoszczy przekazuje stosowne opracowania:

  1. Bezpieczeństwo wodne w budynkach - przetłumaczone na język polski opracowanie Światowej Organizacji Zdrowia z marca 2011 r. pt. „Water safety in buildings”. do którego Światowa Organizacja Zdrowia przyznała Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu prawa do tłumaczenia, opublikowania w formacie elektronicznym i nieodpłatnego rozpowszechniania.
  2. Zapobieganie zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella - zalecenia dot. ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego po wydłużonym przestoju lub ograniczonej eksploatacji - opracowanie przygotowane przez ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny - Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Mając na uwadze powszechność występowania bakterii Legionella w instalacjach wodnych, w szczególności w zbliżającym się okresie letnim proszę o podjęcie działań w zakresie upowszechniana przekazanych w załączeniu publikacji w celu zminimalizowania ryzyka zachorowań na legionelozę.

Sprzyjającymi miejscami rozwoju bakterii Legionella są zastoiska wodne o podwyższonej temperaturze tj. głowice natryskowe, zbiorniki do magazynowania wody, podgrzewacze, wieże chłodnicze, baseny (wanny) z hydromasażem, turbiny dentystyczne, urządzenia klimatyzacyjne, skraplacze parowe, zraszacze, fontanny dekoracyjne, sztuczne rezerwuary, myjnie samochodowe. Bytowanie bakterii Legionella w środowisku wodnym, przy występowaniu sprzyjających warunków do jej rozwoju, może skutkować zachorowaniami na legionelozę, chorobę ciężkiego zapalenia płuc.

Wskazane opracowania nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa, lecz mają charakter pomocniczy. Stanowią zestawienie dobrych praktyk służących zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego wody w budynkach.

Z wyrazami szacunku
z up. Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
Dyrektor
Wydziału Zdrowia Kujawsko-Pomorskiego 
Centrum Zdrowia Publicznego dr Dorota Doktór

Kontakt


Urząd Gminy Łysomice

ul. Warszawska 8
87-148 Łysomice
woj. kujawsko-pomorskie

Archiwalny serwis www

tel. 56/678-32-22
fax 56/678-35-05
e-mail: sekretariat@lysomice.pl

Archiwalna strona BIP

Godziny urzędowania:
Poniedziałek: 7:30 - 15:15
Wtorek: 7:30 - 16:30
Środa: 7:30 - 15:15
Czwartek: 7:30 - 15:15
Piątek: 7:30 - 15:15

RrjK+cAAAAASUVORK5CYII=